موسسه اقتصاد بين الملل پترسون با اعلام اينكه تحريم های اقتصادی بين المللی طی دو دهه اخير با شكست روبرو شده، چهار دليل برای شكست تحريم آمريكا عليه ايران نام برد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اینترنتی گلوب اند میل ، آمریكا طی سالهای اخیر سعی كرده با توسل به تحریمهای اقتصادی ، فعالیتهای هسته ای ایران را متوقف كند ، البته این تحریمها تا كنون تاثیر چندانی نداشته است .
بنابراین گزارش، آمریكا این بار به ایران دو هفته فرصت داده تا به پیشنهادات مطرح در مذاكرات اخیر ژنو پاسخ دهد . كاندولیزا رایس وزیر خارجه آمریكا مدعی شد ، واشنگتن یا از طریق سازمان ملل و یا با حمایت كشورهای بزرگ غربی ، تحریم های بیشتری را بر ضد تهران وضع خواهد كرد .
این گزارش افزود: مهمترین هدف از تحریم های جدید ، عرضه بنزین به ایران خواهد بود . دولت بوش همچنین قصد دارد عبور و مرور كشتی های ایرانی در خلیج فارس را محدود كند.
ایران حدود 40 درصد بنزین مورد نیاز خود را وارد می كند كه بخش زیادی از آن از اروپا ، هند و ونزوئلا تامین می شود . در سال 2006 ، ایران 5 میلیارد دلار صرف واردات بنزین كرد تا این كشور به دومین وارد كننده بزرگ بنزین جهان تبدیل شود .
بر اساس تازه ترین تحقیقات موسسه اقتصاد بین الملل پترسون ، تحریم های اقتصادی بین المللی طی دو دهه اخیر با شكست روبرو شده و این تحریم ها تنها در مقاطعی كوتاه موفقیتهای كمی كسب كرده است .
در كتاب جدید تحریمهای اقتصادی ، نویسندگان به چهار علت مهم برای شكست تحریمهای اقتصادی اشاره می كنند . تحریمهای اقتصادی موجب متحد شدن كشورهای هدف و مردم این كشورها در برابر كشورهای تحریم كننده خواهد شد و این مساله موجب افزایش قدرت و اقتدار حكومت این كشورها خواهد شد . دوم اینكه ، تحریمهای اقتصادی برای تغییر رفتار یك رژیم بسیار ضعیف و غیر كارآمد بوده است . سوم اینكه ، كشورهای هدف معمولا از سوی كشورهای هم پیمان خود ، كمك می شوند . این كشورها عملا مانع از موفقیت تحریمهای بین المللی بر ضد یك كشور می شوند . چهارم اینكه ، تحریم ها موجب اتحاد منافع اقتصادی كشورهای هم پیمان خواهد شد .
بنابراین گزارش، با توجه به شكست تحریم های اقتصادی آمریكا بر ضد ایران طی 25 سال اخیر ، تحریم های جدید نیز با شكست روبرو خواهد شد .
به اعتقاد كارشناسان ، افزایش قیمت نفت و كمبود عرضه انرژی ، میزان نفوذ آمریكا بر ایران را به شدت كاهش داده است . افزایش فشار بر صنعت نفت ایران موجب افزایش قیمت جهانی نفت خواهد شد كه این مساله به ضرر اقتصاد آمریكا و اقتصاد جهان خواهد بود .
یكی از علل دیگر شكست تحریمها این است كه تحریم های اقتصادی غالبا برای راضی نگه داشتن سیاستمداران داخلی آمریكا بر ضد كشورهای دیگر اعمال شده است .