و سرانجام «طنز تلخ» با حضور مسؤولاني از سازمان حفاظت محيط زيست اجرا شد....

مراسم افتتاحيه سيرك پارك آموزشي پرديسان با حضور جمعي از مسؤولان سازمان حفاظت محيط زيست كه به همراه خانواده در آن شركت كرده بودند، در حالي برگزار شد كه ديدن صحنه‌هايي همانند كشيدن تمساح‌هاي مي‌سي‌سي‌پي بر روي زمين دل هر دوستدار محيط زيست را به درد مي‌آورد.

به گزارش خبرنگار «محيط زيست» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سيرك «پرديسان» درحالي افتتاح شد كه همزمان با انتشار اين خبر، جمعي از تشكلهاي زيست‌محيطي ، دوستداران محيط زيست و كارشناسان، نسبت به اين اقدام غيرزيست‌محيطي، شگفت‌زده شده و آن را «طنز تلخ» توصيف كردند.

در ورودي سيرك جمعيت زيادي گردآمده بودند تا نخستين سانس سيرك پرديسان را ببينند ولي گفته مي‌شد كه اين سانس از قبل رزرو شده و فقط مهمانان ويژه و افرادي كه از قبل بليت را رزرو كرده‌اند، مي‌توانند از آن ديدن كنند!

تشكر مجري سيرك از سازمان محيط زيست

در طول برنامه چندين بار مجري در حالي از سازمان حفاظت محيط زيست و شخص مهندس جوادي، سرپرست معاونت پشتيباني و امور مجلس و مديركل بازرسي سازمان حفاظت محيط زيست تقدير و تشكر مي‌كرد كه در داخل سن شير و ببرها، اسب‌هاي پا كوتاه، گورخرها، سگها، تمساح‌هاي مي‌سي‌سي‌پي و مار بوآيي كه براي سرگرمي بازديدكنندگان مجبور بودند از ترس شلاق‌ها و چوبها حركات غيرغريزي انجام دهند، شايد بارها در دل از برگزاركنندگان گله مي‌كردند.

حضور برخي مسؤولان سازمان حفاظت محيط زيست به همراه لبخند شيرين آنها در محل برپايي سيرك، اين سؤال را در ذهن تداعي مي‌كرد كه آيا اين افراد واقعا به حمايت و حفاظت از طبيعت اعتقاد دارند...؟ اواخر برنامه وقتي از كودكي شنيدم كه از پدر خود مي‌پرسيد «چرا سگمون از نرده‌بون بالا نمي‌ره» به اين حرف دكتر كهرم، بيولوژيست متخصص حيات وحش و استاد دانشگاه رسيدم كه مي‌گفت: سيرك به جز بدآموزي چيزي ندارد!

صداي شلاق‌هايي كه به زمين مي‌خورد هنوز در گوشم است اما شايد فجيع‌ترين صحنه اين برنامه تمساح‌هايي بودند كه چند نفر آنها را گرفته و بر روي زمين مي‌كشيدند تا تماشاچيان ببينند كه تمساح چه شكلي است.

جالب‌تر آن كه در تمام طول برنامه به تماشاچيان گفته مي‌شد كه به هيچ عنوان به سن نزديك نشويد چون حيوانات خطرناكند! زماني كه اسب‌هاي پاكوتاه به تماشاچيان به قول مجري اداي احترام مي‌كردند باز هم ياد سخنان دكتر كهرم افتادم كه گفته بود: سيرك از نظر محيط زيست عبارت از بهره‌برداري و استثمار جانوران و نگهداري آنها در شرايط بسيار سخت.

بدين ترتيب پنجشنبه شب، همان طنز تلخ موصوف كارشناسان به وقوع پيوست و اين سوال كارشناسان بي‌پاسخ ماند كه برپايي يك سيرك در محدوده سازمان محيط زيست چه توجيهي مي‌تواند داشته باشد؟!

مجري سيرك، پايان برنامه را به اميد ديدار همگان در برنامه‌هاي بعدي اعلام كرد و ما مانديم در برابر اين دغدغه كه «چه كساني مسؤوليت حفاظت از ميراث طبيعي ايران عزيز را براي آيندگان دارند؟»