«جشن انيميشن» به عنوان آخرين بخش جشن يازدهم سينماي ايران با اهداي تنديس‌ها و بريدن كيك 50‌سالگي انيميشن برپا شد .
به گزارش خبرنگار سينمايي فارس، بخش «جشن انيميشن» از يازدهمين جشن بزرگ سينماي ايران به همراه گراميداشت پنجاه سال توليد انيميشن در ايران، ديشب طي مراسم باشكوهي در فرهنگستان هنر برگزار شد و برندگان اين جشن جوايز خود را دريافت كرد.
در اين مراسم كه اجراي آن به عهده عليرضا خمسه بود، پرويز پرستويي دبير يازدهمين جشن سينماي ايران طي سخناني گفت: در آخرين صحنه از جشن ميزبان دوستان انيميشن هستيم.
پرستويي ضمن خواندن متني در مورد تاريخچه انيميشن گفت: خلاقيت هنرهاي تصويري به كمك سينما آمد و تنوع و گونه گونه بودن سينما مورد توجه قرار گرفت. انيميشن يكي از اين گونه‌هاست و نزديك به 50سال پيش «اسفنديار احمديه» پير دير اين حرفه با ساخت ملانصرالدين تولد انيميشن در ايران را اعلام كرد.
پرستويي افزود: هيئت مديره خانه سينما توجه ويژه خود را معطوف به اين جشن كرد و امسال در آستانه پنجاه سالگي انيميشن اين جشن را به صورت مستقل برگزار مي‌كند.
در ادامه پرستويي با اشاره‌اي آماري به آثار رسيده به جشن گفت: 200 فيلم متقاضي شركت در بخش انيميشن يازدهمين جشن خانه سينماي ايران بوده است كه 30 داور آن آثار را داوري كرده‌اند و در نهايت سه ديپلم و سه تنديس به آثار برگزيده اهدا خواهد شد.
سپس كليپي كه شامل مصاحبه با مردم در مورد انيميشن بود پخش شد و آنگاه رويا تيموريان، محمد سرير و عبدالله عليمراد براي اهداي ديپلم افتخار به روي صحنه آمدند.
- در اين مراسم، ديپلم افتخار بهترين خلاقيت تكنيكي به فرخنده ترابي براي فيلم ريشه آسمان تعلق گرفت.
- ديپلم افتخار بهترين صداگذاري براي بهروز شهامت براي فيلم لابيرنت و فردين خلعتبري ديپلم افتخار بهترين موسيقي متن را براي عروسك گمشده به خود اختصاص داد.
پس از اجراي موسيقي كه بخش بعدي برنامه را تشكيل مي‌داد، كليپي از ده فيلم برگزيده جشن به نمايش درآمد و نوبت به اهداي تنديس‌ها رسيد.
- رخشان بني اعتماد و مهين جواهريان تنديس بهترين خلاقيت هنري را به انيميشن در خانه ما به كارگرداني مريم كشكوكي اهدا كردند.
- رضا كيانيان و ابوالفضل رازاني تنديس بهترين كارگرداني را به مجيد شاكري براي فيلم آريو دادند.
- علي معلم و وجيه‌اله مقدم تنديس بهترين فيلم را به معين صمدي براي فيلم عروسك گمشده اهدا كردند.
- همچنين رضا ميركريمي و پرويز پرستويي يك تنديس افتخاري به كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان براي حضور فعال در عرصه انيميشن اهدا كردند.
سپس محمدرضا جعفري‌جلوه معاونت سينمايي، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به همراه پرويز پرستويي، نورالدين زرين‌كلك و علي اكبر صادقي به روي صحنه آمدند و ضمن قدرداني از اسفنديار احمديه از او براي بريدن كيك پنجاه سالگي انيميشن دعوت كردند.
احمديه پس از حضور در صحنه گفت: پيش از پنجاه سال است كه انيميشن كار مي‌كنم و خوشحالم كه امروز جوانان را در اين كار مي‌بينم.
نورالدين زرين‌كلك ضمن تشكر از «خانه سينما»، گفت: من همه اين سال‌ها از وضعيت انيميشن شكايت مي‌كردم و امروز نيز از اين كار ناراحت نيستم، چون نتيجه گرايه‌هايم را در چنين جشني ديدم و آثار خوبي را در انيميشن ايران مشاهده كردم كه نشان مي‌دهد بالاخره در عرصه انيميشن ستاره‌هايي طلوع كردند.
پخش كليپ اي ايران و پذيرايي شام پايان بخش اين مراسم بود.