برخی از والدین بدون در نظر گرفتن معنا و مفهوم، نام‌های خارجی و یا بسیار ناموزون برای فرزندان خود انتخاب می‌كنند كه هیچ سنخیتی با معیارهای ملی و اسلامی ندارند.
 

به گزارش جهان، سیداحمد قشمی، مدیركل ثبت احوال استان تهران با اعلام این مطلب گفت: برخی از والدین پس از تولد فرزندان خود نام‌های خارجی انتخاب می‌كنند اما سازمان ثبت احوال به منظور حفظ ریشه‌های فرهنگی كشور، با اقدام آنها مخالفت كرده و انتخاب نام را مشروط به تأیید و صدور مجوز در كمیته چهار نفره این سازمان می‌كند.

وی افزود: انتخاب نام‌هایی همچون «هلی کیمیا، فاطمه هلینا» و غیره هیچ ارتباطی با اسامی با معنی و مفهوم ایرانی ملی و اسلامی ندارند.

به گفته وی، کمیته چهار نفره تأیید اسامی متشکل از دو استاد دانشگاه دارای دکترای ادبیات فارسی و ادبیات عرب و مدیرکل ثبت احوال استان و معاون سجلی این سازمان است.

قشمی اظهار داشت: اسامی غیر متعارف باید برای تأیید در این کمیته مورد بررسی قرار گرفته و به تأیید نهایی برسد.

قشمی با اشاره به این که هر ماه حدود 30 تا 40 پرونده انتخاب نام برای طرح در این کمیته مطرح می‌شود، اظهار داشت: به طور معمول در 70 درصد موارد، انتخاب اسم به تأیید کمیته می‌رسد و در30 درصد نیز نام‌هایی از سوی کمیته به والدین پیشنهاد می‌شود.

مدیرکل ثبت احوال استان تهران به والدین توصیه کرد: شرایط نامگذاری صحیح برای فرزندان را با مطالعه و دقت در آن، رعایت کنند و از استفاده از نام‌های بدون معنا و مفهوم و صرفاً رایج در فرهنگ بیگانه که ریشه‌ای در فرهنگ خودی ندارد، پرهیز کنند.

وی با بیان این که انتخاب نام صحیح برای فرزندان یکی از حقوق آنهاست كه برعهده والدین است، گفت: برخی از خانواده‌ها اقدام به ترکیب کردن اسامی ایرانی و خارجی به صورت ناموزون می‌کنند که این در آینده فرد را دچار مشکل هویتی خواهد ساخت.

به گفته قشمی، برخی افراد حتی معنای نامی که برای فرزند خود انتخاب می‌کنند را نمی‌دانند و پس از آشنایی با این معنا، متوجه اشتباه بودن این اقدام می‌شوند.

وی تأکید کرد: برای تسهیل در انتخاب اسم برای فرزندان کتاب فرهنگ نام در همه ادارات ثبت احوال کشور موجود است و علاوه بر این، اقوام ایرانی نیز می‌توانند اسامی و نام‌هایی را که در کتاب‌های مختلف مربوط به خود وجود دارد در صورت داشتن معنی، بدون هیچ محدودیتی برای فرزندان خود برگزینند. وی با اشاره به این که در شش ماهه امسال 103 هزار و 900 واقعه ولادت در استان تهران ثبت شده، گفت: از این تعداد 53 هزار و 388 مولود پسر و 50 هزار و 512 مولود دختر بوده که براین اساس در ازای هر 100 دختر در استان تهران 106 نوزاد پسر متولد شده است.

قشمی با اشاره به رشد 5/3 درصدی ولادت در استان نسبت به شش ماهه اول سال 87 افزود: در هر 24 ساعت در استان تهران 557 نفر متولد می‌شوند که در این راستا هر ساعت 23 تولد در استان داریم در حالی که هر شبانه روز 157 نفر یا به عبارتی هر ساعت 5/6 نفر در استان تهران فوت می‌کنند. 

 
گردآوری:گروه خبر سيمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع: jahannews.com