وی نیروی هوایی این کشور را برای پاشیدن نوعی غبار شیمیایی بر فراز ابرها پیش از آن‌که به پایتخت برسند در اختیار خواهد گرفت تا با این وسیله بتواند...
 
به نقل از فردا نيوز ، اسب‌ها هنوز نمی‌توانند پرواز کنند، اما با طرح آقای شهردار هر غیر‌ممکنی،‌ ممکن می‌شود. شهردار مسکو طرحی ارائه داده که بر اساس آن امسال دیگر زمستان پر برف در مسکو دیده نشود. تنها با صرف هزینه چند میلیون دلار، وی نیروی هوایی این کشور را برای پاشیدن نوعی غبار شیمیایی بر فراز ابرها پیش از آن‌که به پایتخت برسند در اختیار خواهد گرفت تا با این وسیله بتواند ابرها را طوری کنترل کند که پیش از رسیدن به شهر تمام برف خود را ببارند. 

به نقل از مجله "تایم"، مقامات شهر مسکو اظهار داشتند که این یک موهبت برای این شهروندان خواهد بود،‌ که از ماه نوامبر تا مارس همواره به دور خود پتو می‌پیچیند. دیگر نیازی نیست که جاده‌ها و خیابان‌ها دائماً پاک‌سازی شوند و ترافیک کمتر شده و سطح کیفی زندگی در این شهر بالاتر می‌رود.

این طرح، ایده "یوری لوژکو" شهردار مسکو است که پیش از این نیز کارهایی از دست را انجام داده بود. در سال 2002 نیز وی در طرحی مبتکرانه برای آبیار سرزمین‌های خشک کشورهای همسایه خود در آسیای مرکزی رودخانه "اوب" را از میان سیبری جریان داد. اگرچه این ایده طرح هنوز عملیاتی نشده‌است و دانشمندان می‌گویند از لحاظ علمی شدنی نیست، اما لوژکو گفت هیچ چیز نمی‌تواند سد راهش شود.

وی در ادامه گفت که کنترل شرایط آب‌ و هوایی در مسکو جدید نیست. امسال در دو جشن ملی "روز پیروزی" در ماه می و "روز شهر" در ماه سپتامبر، که در این شهر برگزار شد، شهردار با پرداخت وجهی به نیروی هوایی روسیه که همواره از مشکل مالی رنج برده‌است، از عدم بارندگی هنگام رژه روز جشن مطمئن شد. با بودجه ‌40 میلیارد دلاری که برای این شهر در نظر گرفته شده و بیشتر از بودجه در نظر گرفته شده برای نیویورک است، مسکو می‌تواند با صرف هزینه 2.3 میلیارد دلار کاری کند که تماشاچیان تانک‌ها و سکوهای پرتاب موشک در میدان سرخ را درحالی‌که آسمان صاف و آبی است،‌ مشاهده کنند. هم اکنون چالش جدیدی در پیش روی نیروی هوایی است و آن هم کولاک‌های بدنام مسکو است.

بر اساس گزارش رسانه‌های روسی، لاژکو خطاب به جمعی از کشاورزان اطراف مسکو در ماه سپتامبر، پرسید:" آیا می‌دانید هر سال ما چگونه در روز پیروزی و روز شهر آب و هوا را تنظیم می‌کنیم؟" وی در ادامه پاسخ داد:" خوب ما باید همان کار را با برف بکنیم. بنابر این اطراف مسکو هوایی مرطوب‌تر و محصولات بیشتر خواهد داشت در حالی که برای ما هم بارندگی زیاد نخواهد بود و این به معنای منفعت اقتصادی است."

البته تصویب این طرح توسط شورای شهر مسکو خیلی تعجب‌آور نبود زیرا بیشتر اعضای آن، حامیان شهردار هستند. پس از آن، دفتر خدمات عمومی شهرداری چگونگی عملکرد آن را بیان کرد. نیروی هوایی پاشیدن پودر سیمان، یخ خشک و یا یدید نقره به ابرها را از 15 نوامبر تا 15 مارس آغاز می‌کند. آندری تسایبین رئیس شورای شهر می‌گوید:" با این روش تنها از بارش برف‌های بسیار سنگین و زیاد در شهر جلوگیری می‌شود." این می‌تواند به این معنی باشد که مقدار و میزان برف را تحت کنترل خودو درمی‌آورند. تسایبین برآورد کرد که ارزش کلی هدایت طوفان در خلیج در زمستان امسال حدود 6 میلیارد دلار خواهد بود در حالی‌که این میزان، نصف هزینه‌ پاک‌سازی خیابان‌ها و جاده‌ها است.

در واقع طرح اصلی این ایده از اطراف مسکو مطرح شد،‌ که به نظر می‌رسد اگر این طرح پیشرفت کند این نواحی مملو از ابر می‌شود. الا کاچان، وزیر محیط زیست مسکو گفت که پیش از اینکه لاژکو بتواند طرح خود را جامه عمل بپوشاند،‌ هنوز نیاز به بررسی بیشتر کارشناسان محیط زیست و گفتگو با مردمی که در آن نواحی زندگی می‌کنند، دارد. وی در گفتگو با آژانس خبری
RIA افزود:" ما پیام‌هایی زیادی را دریافت کردیم و متوجه شدیم شهروندان این مناطق در این رابطه نگران هستند."

در حالی‌که تنها چند هفته به آغاز زمستان بیشتر نمانده‌است، کارشناسان محیط زیست برای اینکه مانع از اجرایی شدن طرح عجیب‌ترین طرح لاژکو شوند، باید تلاش زیادی بکنند تا اولین برف در خیابان‌های مسکو به طور عادی ببارد.

 

گردآوری:گروه خبر سيمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:fardanews.com