ابتكار: توقيف همشهری نشان از تحت ‌فشار بودن رسانه‌ها دارد.
 
یك روز بعد از توقیف موقت روزنامه همشهری با حكم هیات نظارت بر مطبوعات وزارت ارشاد، اعضای شورای‌شهر تهران در اولین جلسه علنی خود به شدت به این تصمیم اعتراض كردند، به‌طوریكه دویست‌و سی‌و‌نهمین جلسه شورای شهر با انتقاد از فضای رسانه‌ای این‌روزها آغاز شد.

ابتكار: توقیف همشهری نشان از تحت‌فشار بودن رسانه‌ها دارد
به گزارش ایلنا، معصومه ابتكار در جلسه امروز شورای شهر با انتقاد از نحوه برخورد با روزنامه همشهری تاكید كرد: بحث همشهری و نحوه برخورد با این رسانه یك بهانه بوده چرا كه بعید است اصل قضیه مربوط به یك آگهی و تصویری باشد كه مربوط به كشور ایران نبوده است.
او افزود: در بسیاری از مواقع در كشور ما تخلفات مشابه صورت می‌گیرد اما با رسانه‌های متخلف برخورد دوگانه می‌كنند.
رئیس كمیته محیط‌زیست شورای شهر تهران با بیان اینكه روزنامه‌های منتقد كه به طور شفاف اطلاع‌رسانی می‌كنند تحت فشار هستند ادامه داد: فضای رسانه‌ای مدت‌ها است كه تحت فشار بوده و فضای محدودی برای رسانه‌ها ایجاد شده است.
ابتكار با اعلام اینكه طی مدت گذشته 25 روزنامه را از دست دادیم خاطر نشان كرد: تعطیل شدن حوزه اطلاع‌رسانی دقیق و منتقدان دولتی جریان نگران‌كننده‌ای در كشور است.
او با اشاره به روزنامه سرمایه، اعتمادملی، همشهری،‌ خبر بین‌الملل و سایر رسانه‌ها گفت: روزنامه خبر نیز به خاطر اعمال فشارهایی تعطیل شد و برخورد با روزنامه همشهری كه به صورت شفاف از شهر اطلاع‌رسانی می‌كرد نیز با برخورد شدیدی مواجه شد.
رئیس كمیته محیط‌زیست شورای شهر تهران با ابراز تاسف از فضای فعلی سایه انداخته بر علیه رسانه‌های منتقد گفت:‌ چنین جریانی نشان‌دهنده تنگ‌تر شدن فضا است و باید زمینه باز بودن فضای اطلاع‌رسانی آن هم از نوع شفاف فراهم شود تا مردم به دستگاه‌های اجرایی، نظارتی و حوزه اطلاع‌رسانی اعتماد كنند.
به گفته ابتكار در حال حاضر در فضای رسانه‌ای كشور اعتماد و آرامش خاطر ایجاد نشده و برخورد با روزنامه همشهری نمادی از برخورد با رسانه‌های منتقد است.
رئیس كمیته محیط‌زیست شورای شهر تهران با اشاره به لزوم پیگیری و اقدام شورای شهر در این زمینه گفت: شورای شهر باید در این زمینه مسئولیت سنگینی را ایفا كند تا بتوانیم از روزنامه‌های منتقد و روزنامه‌هایی كه به طور منصفانه اطلاع‌رسانی می‌كنند حمایت كنیم.

خادم: در مورد توقیف همشهری از وزیر انتقاد داریم
در همین زمینه، رسول خادم در دویست و سی‌و نهمین جلسه شورای شهر تهران با انتقاد از روند برخورد با روزنامه همشهری این روزنامه را ارگان شورای شهر دانست و تاكید كرد: شورای شهر وظیفه دارد تا در نحوه عملكرد و جهت‌گیری این روزنامه كه یكی از سرمایه‌های بزرگ شهر بوده حمایت كند چرا كه این روزنامه مستقل بوده و منابع آن از پول جیب مردم و عوارض شهری تامین شده است.
او افزود: در مورد توقیف روزنامه همشهری نقد اساسی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارم چرا كه شخص وزیر فردی متعهد است اما نحوه برخورد با این رسانه نادرست بوده است.
رئیس كمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران ادامه داد: اگرچه اقدام روزنامه همشهری نادرست بوده اما دست گذاشتن بر روی این اشتباه، اشتباه بزرگ‌تری بوده كه می‌تواند زمینه‌های فساد را فراهم كند.
او با بیان اینكه این برخورد غیرقانونی بوده ادامه داد: وقتی رای هیات نظارت بر مطبوعات گرفته شده این برخورد درست نبوده و بسیاری از رسانه‌های خبری در جهان بر روی این مسئله دست گذاشته‌اند به طوری كه با بستن روزنامه همشهری به نوعی بزرگ‌ترین تبلیغ را بر علیه خود كرده‌ایم. چرا كه این موضوع می‌توانست به راحتی و با تفاهم حل‌وفصل شود.
خادم با بیان اینكه بسیاری از رسانه‌ها و سایت‌های خبری خارج‌ كشور دارند توقیف روزنامه همشهری را تبلیغ می‌‌كنند خاطر نشان كرد‍: واقعا از وزارت فرهنگ و ارزشاد اسلامی كه به صورت ناآگاهانه با این موضوع برخورد می‌كنند چنین روندی قابل قبول نیست و توقیف این روزنامه بزرگترین مبلغ برای یك موضوع حل و فصل شده بود.

مسجدجامعی:شورای‌شهر باید مسدود‌شدن جریان آزاد اطلاعات را پیگیری كند
به گزارش خبرنگار ایلنا، احمد مسجدجامعی عضو كمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران نیز با اشاره به توقیف روزنامه همشهری، دسترسی آزاد شهروندان به جریان اطلاعات آزاد را یكی از حقوق مسلم شهروندان دانست و خاطر نشان كرد:‌ هر محدودیتی كه این آزادی اساسی را زیر سئوال ببرد باید از جانب مدیریت شهری و دخالت شورای شهر پیگیری شود.
او با بیان یك پیشنهاد كه آن را مربوط به تمام روزنامه‌ها و نه روزنامه خاص دانست گفت: در سیر رسانه‌ای تمام روزنامه‌ها، توقیف آخرین و بالاترین نوع برخورد است و زمانی كه هیات نظارت بر مطبوعات بودم نیز اعلام كرده‌ام كه تجربه روزنامه‌نگاری به صورت جدی پس از انقلاب از همشهری نشات گرفت.
به گفته مسجدجامعی از جانب روزنامه همشهری روزنامه‌نگارانی پدید آمدند كه توانستند سایر روزنامه‌ها را احیا كنند. به طوری كه روزنامه همشهری مادر بسیاری از روزنامه‌ها است.
عضو كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به مشكلات پدید آمده برای روزنامه‌نگارانی كه دچار توقیف می‌شوند گفت: وقتی یك روزنامه تعطیل می‌شود به بدنه روزنامه‌نگارها فشار می‌آید چرا كه یك سیستم روزنامه مجموعه به هم پیوسته بوده كه تمام مسیر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
مسجد جامعی با اشاره به لزوم حمایت از روزنامه‌نگاران تصریح كرد: فرقی نمی‌كند كه چه روزنامه‌ای باشد یا چه روزنامه‌نگاری بلكه باید همانند صندوق حمایت از هنرمندان ـ نویسندگان كه شورای شهر دو سال گذشته پیشنهاد راه‌اندازی صندوقی را برای آنها ارائه داد چنین صندوقی برای روزنامه‌نگاران هم راه‌اندازی شود تا از روزنامه‌نگاران نیز مانند هنرمندان و نویسندگان حمایت شود.

دبیر: دست‌گذاشتن روی اشتباه همشهری، اشتباهی بزرگتر بود
تنها این اعضای شورای‌شهر نبودند كه به این موضوع اعتراض كردند، بلكه علیرضا دبیر هم نسبت به توقیف این نشریه هشدار داد و گفت: عكسی كه توسط روزنامه همشهری كار شده بود كار اشتباهی بوده اما از آن اشتباه‌تر دست گذاشتن بر روی موضوعی بوده كه مردم از آن بی‌اطلاع‌ بودند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به توقیف روزنامه همشهری در روز گذشته تاكید كرد و ادامه داد: روزنامه همشهری در دو سه روز آینده قصد داشت تا پنج هزارمین جلدش را به روی گیشه ببرد و مطابق با برآوردها این روزنامه بعد از كیهان و اطلاعات با 18 سال سابقه كار پس از انقلاب جزو پرسابقه‌ترین روزنامه‌های كشور بوده به همین دلیل معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید پاسخگوی این اقدام خود باشد.
او با اشاره به روزنامه مدیریت شهری كه آن را موثرترین شیوه اطلاع‌رسانی برای فضای شهری به مردم تهران بوده دانست و تصریح كرد: این روزنامه خودكفا بوده و بدون كمك ارگان خاصی اداره می‌شده و دو هزار نفر در چاپ‌خانه این روزنامه فعال بوده كه با خانواده‌هایشان یك جمعیت ده هزار نفری را تشكیل می‌داده و پرسنل توزیع این روزنامه در شهرستان‌ها نیز زیاد بوده به طوری كه می‌توان نتیجه گرفت حتی نیازمندی‌های روزنامه همشهری به چرخه فعالیت اقتصاد كشور كمك زیادی كرده است.
به گفته دبیر نحوه برخورد با این روزنامه از نظر فرهنگی كار ناشایستی بوده است.

طلایی: برخورد با «همشهری» قانونی نبود
رئیس كمیسیون فرهنگی ـ اجتماعی شورای شهر تهران نیز در این مورد به خبرنگار ایلنا گفت: بهتر بود تا مسائل كوچك و ناشناخته را جهانی نمی‌كردیم.
مرتضی طلایی در جلسه امروز شورای شهر تهران تاكید كرد: اقدام روزنامه همشهری در چاپ عكس فوق قابل قبول نبود اما این نوع رفتار و برخورد با این روزنامه هم قانونی نبوده و از كسانی كه امور جامعه را اداره می‌كنند انتظار چنین برخوردی نمی‌رود.
او افزود: نشانی كه توسط روزنامه همشهری تبلیغ شد و اقلیتی كه بعدا از طریق رسانه‌ها متوجه آن شدیم برای مردم ناشناخته بود و كسی در ایران این نشان و اقلیت را نمی‌شناخت.
طلایی گفت: اصل پیامد چنین رفتارها و برخوردی با این رسانه‌ منطقی نبوده و برای جامعه پسندیده نیست.

چمران: از توقیف روزنامه همشهری راضی هستم
البته در میان اعضای شورای‌شهر، رییس این شورا واكنشی دیگر به موضوع توقیف روزنامه همشهری نشان داد، به گزارش ایلنا، مهدی چمران در جلسه امروز شورای شهر تهران كه به انتقاد پیرامون توقیف روزنامه همشهری اختصاص داشت از جمله افرادی بود كه نسبت به توقیف این روزنامه اظهار رضایت داشته و حتی نسبت به این مسئله اعلام حمایت كرده است.
رئیس شورای شهر تهران در این ارتباط در برابر اعضای شورای شهر تهران كه روزنامه همشهری را ارگان شورای شهر می‌دانستند گفت: این روزنامه ارگان شهرداری بوده نه شورای شهر.
او كه خواهان تمام شدن هر چه سریع‌تر بحث توقیف روزنامه همشهری بود پشت تریبون خطاب به اعضای شورای شهر تهران گفت: این بحث را تمام كنید چرا كه با این رویه تا ظهر باید حرف بزنیم.
چمران بحث توقیف روزنامه همشهری را با سایر روزنامه‌ها یكی دانست و گفت: بماند كه نه تنها روزنامه همشهری بلكه سایر روزنامه‌ها در مورد شورای شهر بد و بی‌راه و جك می‌نویسند و مطالب را معكوس جلوه می‌دهند. اقدام روزنامه همشهری برای اولین بار نبوده كه بگوییم یك دفعه از دستش در رفته است بلكه بارها به این روزنامه تذكر داده‌ایم كه چه در مورد شورا و چه در سایر موارد مطالب را با دقت بیشتری انعكاس دهند اما این روزنامه عكس‌های عوضی چاپ می‌كند.

دانشجو: روزنامه همشهری ارگان شهرداری است
به گزارش خبرنگار ایلنا خسرو دانشجو در جلسه امروز شورای شهر تهران با اشاره به توقیف روزنامه همشهری تاكید كرد: شورای شهر برای روزنامه همشهری هیچ جایگاهی ندارد و روی كاغذ ارگان شهرداری بوده اما این روزنامه تعلقی به شورا ندارد.
سخنگوی شورای شهر تهران یادآور شد: آنچه كه واقعیت دارد این است كه باید بگوییم روزنامه همشهری ارگان شهرداری است نه ارگان شورای شهر.
او ادامه داد: بارها اعلام كرده‌ایم كه روزنامه همشهری مطابق با مصوبه باید تحت نظارت شورای شهر باشد و نظارت و كنترل شورا را داشته باشد اما با آنكه همه چیز از نظر قانونی مهیا است به این مصوبه عمل نمی‌شود.

 

 
گردآوری:گروه خبر سيمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:ilna.ir