اقدام عجیب فیفا در حمایت از عربستان و امارات و به ضرر ایران
فدراسیون جهانی فوتبال در شرایطی اقدام به اعلام رنکینگ کشورها کرده که پیش از این قرار بود این رنکینگ مردادماه اعلام شود اما ظاهرا فشار چند کشور این تصمیم را تغییر داده است

تغییر رنکینگ تیم های عربستان و امارات

مرحله مقدماتی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر با مشخص شدن تکلیف تیم‌های صعود کننده به دور نهایی مشخص شد تا تیم‌های راه یافته به این رقابت‌ها منتظر قرعه کشی از سوی AFC بر اساس جایگاه تیم‌ها در جدول رده بندی فیفا باشند.

فدراسیون جهانی فوتبال در تاریخ ۲۷ می میلادی (۶ خردادماه) اعلام کرد با توجه به اینکه دیداری برگزار نشده است و برنامه بازی‌ها نیز مشخص است رده بندی جدید را تا دوازدهم آگوست میلادی (۲۱ مردادماه) اعلام نمی‌کند.

بنابراین تیم‌های راه یافته به دور نهایی انتخابی جام جهانی قطر انتظار داشتند قرعه کشی این بازی‌ها بر اساس جایگاه آنها در رده بندی مربوط به ماه می میلادی انجام شود که طبق آن تیم‌های ایران و ژاپن به عنوان صدرنشین‌های دو گروه در مرحله نهایی بودند.

همچنین استرالیا و کره جنوبی نیز در سید B حضور داشتند و عربستان سعودی و عراق نیز در سید C حضور داشتند. امارات و چین نیز در گلدان چهارم قرار گرفتند و عمان به همراه سوریه در سید E و ویتنام و لبنان در گلدان F قرار بگیرند.

این موضوع سبب می‌شد تا احتمال قرار گرفتن تیم‌های عربستان و امارات که خواهان میزبانی بازی‌ها نیز هستند در یک گروه وجود داشته باشد.

دو تیمی که حق پخش تلویزیونی را از طریق شبکه‌های ملی خود از AFC نیز خریداری کرده‌اند تا یکی از حامیان مالی کنفدراسیون آسیا لقب بگیرند.

با این حال فیفا در اقدامی غیر منتظره تصمیم به اعلام فوری و اضطراری رده بندی تیم‌های ملی آسیا در رنکینگ خود گرفت که طی آن جایگاه عراق و امارات تغییر ناگهانی داشت که احتمال برخورد امارات با عربستان در مرحله نهایی به صفر برسد.

قرار گرفتن امارات و عربستان در یک گلدان در حالی اتفاق می‌افتد که این دو کشور با توجه به درخواست خود مبنی بر میزبانی متمرکز بازی‌های دور نهایی، شانس خود برای صعود به جام جهانی را افزایش دهند.

جابجایی سید بندی بازی‌ها در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی در قاره آسیا به دو تیم امارات و عربستان کمک کرد تا با خیال راحت پروژه مربوط به متمرکز شدن این دیدارها در کشورهای خود را دنبال کنند چرا که دو تیم قطعاً با همدیگر بازی ندارند و بدون دردسر می‌توانند این بازی‌ها را میزبانی کنند.

باید دید فیفا که قبلاً اعلام کرده بود تصمیمی برای ایجاد تغییر در رنکینگ خود ندارد چرا به صورت ناگهانی چنین اقدامی را مد نظر قرار داده است تا آینده تیم‌ها در رسیدن به جام جهانی قطر تحت تأثیر قرار بگیرد.گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع: khabaronline.ir