۱۰ نکته از شب تاریخی فوتبال ایران
در پبروزی تیم ملی فوتبال ایران مقابل بحرین عوامل زیادی دخیل بود

عوامل دخیل در پبروزی تیم ملی فوتبال ایران مقابل بحرین

فوتبال ایران یکی از تاریخی‌ترین شب‌های خود را پشت سر گذاشت؛ شبی که ملی‌پوشان کشورمان باید در دیداری حساس و البته حیثیتی مقابل تیم بحرین به میدان می‌رفتند؛ حساس از این نظر که سال‌ها بود نتوانسته بودیم بحرین را در خاک خودش شکست دهیم و از طرف دیگر هر نتیجه‌ای به جز پیروزی، می‌توانست شانس صعود ایران به جام جهانی قطر را به حداقل برساند.

از طرف دیگر بازی با بحرین همیشه حاشیه‌های خودش را داشته است. شکست ایران در خاک بحرین در انتخابی جام جهانی ۲۰۰۲ و دور افتخار بحرینی‌ها با پرچم عربستان یکی از تلخ‌رتین اتفاقات تاریخ فوتبال ایران است. با وجود اینکه تیم ملی در سال‌های بعد از آن توانسته بود چندین بار بحرین را مغلوب کند، اما این اتفاق هیچگاه در خاک این کشور رخ نداده بود و این طلسم اعصاب خرد کن تا شب گذشته هم ادامه داشت. این بازی دارای نکات زیادی بود که در ادامه به ۱۰ نکته مهم آن اشاره شده است.

*ترکیب ابتدایی تیم ملی ترکیبی محتاط بود و البته طبیعی بود که اسکوچیچ چنین ترکیبی را برای این بازی انتخاب کند؛ چرا که از یک طرف این مربی تجربه رویارویی با بحرین را نداشت و از طرف دیگر بحرین تیمی بود که در دور رفت توانسته بود ایران را مغلوب کند.

*از همان ابتدای نیمه اول مشخص بود که بحرین نمی‌تواند مقابل ایران عرض اندام کند؛ به خصوص در خط دفاعی که بازیکنان بحرینی تنها به دفع توپ بسنده می‌کردند.

*در بین دو نیمه بود که اسکوچیچ متوجه بازی بیش از حد محتاطانه تیمش در نیمه اول شد. به همین خاطر این مربی میلاد محمدی را از بازی بیرون کشید و به جای او سامان قدوس وارد میدان شد. با این تغییر، حاج‌صفی که در نیمه اول در خط هافبک بازی می‌کرد به دفاع چپ رفت. این تعویض، شکل بازی ایران را به شکل قابل توجهی هجومی کرد. قدوس در نیمه دوم برگ برنده اسکوچیچ و یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان ایران بود.

*خط دفاعی ایران با وجود اینکه کار سختی مقابل بحرین نداشت، اما به نظر می‌رسد با مشکلاتی روبروست. شاید حضور پورعلی‌گنجی در ترکیب ثابت بتواند این مشکلات را به حداقل برساند.

*مهدی طارمی و سردار آزمون بازیکنانی فراتر از آسیا رفتند. ۳ گلی که این ۲ بازیکن به ثمر رساندند مصداق همین موضوع است.

*اسکوچیچ مربی خوش شانسی است که حتی روی نیمکت هم چندین ستاره دارد. مهدی قایدی، کریم انصاری‌فرد، کاوه رضایی، مهدی ترابی، سامان قدوس، امیرعابدزاده، مجید حسینی، مرتضی پورعلی‌گنجی، علیرضا جهانبخش و ... بازیکنانی هستند که هر تیمی آرزوی داشتن آنها را می‌کند.

*مصدومیت وحید امیری خبر بدی برای اسکوچیچ است. امیری یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان تیم ملی محسوب می‌شود و اسکوچیچ به حضور او برای بازی با عراق احتیاج داشت.

*حاج صفی در دفاع چپ بازیکن بهتری نسبت به حضورش در میانه میدان است. این احتمال وجود دارد که این بازیکن در دو بازی بعدی تیم ملی مقابل کامبوج و عراق جای میلاد محمدی را در دفاع چپ بگیرد.

*به نظر می‌رسد حضور کریم باقری روی نیمکت تیم ملی تاثیر خودش را گذاشته است. بازیکنان در بازی با بحرین هیچ توجهی به مسائل حاشیه‌ای نداشتند و این مسئله یکی از عوامل موفقیت آن‌ها مقابل بحرین بود.

*صادق محرمی رفته رفته در پست دفاع راست در حال تبدیل شدن به یک بازیکن مطمئن و کم اشتباه است. دیگر کمتر کسی جای خالی رامین رضاییان را در تیم ملی احساس می‌کند.


گردآوری: گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع: mizanonline.ir