علی کفاشیان به ابهامات درباره مسائل فوتبالی پاسخ می دهد. او می گوید من حقیقت را می گویم و باکی هم ندارم!
 
 
خبرآنلاین: بدون مقدمه، سر اصل مطلب. تصور کنید چقدر سؤال وجود داشت که همه دوست داشتند، جوابشان را از زبان علی کفاشیان بشنوند. مربی منشوری، حرف‌‌های دایی در 90، اعتراف به برکناری شریفی، سقف قرارداد و... مسائل دیگر. بدون مقدمه، سر اصل مطلب با علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال.

*عجب روزهای پر کاری دارید. از صبح مدام زنگ می‌زنیم می‌گویید در جلسه هستم.

بله، دو جلسه خیلی مهم داشتیم. اول با نمایندگان فیفا بر سر مسائل اقتصادی. از دو سال پیش به این‌طرف عملکرد ما را بررسی کرده بودند و خیلی راضی بودند. یکسری پیشنهادات به ما شد. قرار شد کمک کنند. برنامه‌ریزی کردیم چه کارهایی انجام دهیم. جلسه دوم هم با سازمان لیگ آزادگان بود. ما یک سازمان لیگ‌برتر داریم و یک لیگ آزادگان که آقای بهروان رئیس آن است. آنها لیگ‌‌های دسته یک و دو و... را زیرنظر دارند. از قبل به ما پیشنهاد داده بودند این سازمان لیگ‌ها ادغام شوند. دوست داشتند حرفه‌ای‌تر شوند ما هم گفتیم حرفی نداریم.

*واقعاً می‌شود لیگ یک به استانداردهای کنفدراسیون فوتبال آسیا برسد؟

وقتی می‌خواهند با سازمان لیگ‌برتر یکی باشند، باید حرفه‌ای شوند.

*آقای کفاشیان بعضی از تیم‌های لیگ دسته یک در زمین خاکی بازی می‌کنند، چطور می‌شود به استانداردها برسند؟

نگویید این‌طوری. اتفاقاً در زمین چمن بازی می‌کنند. خیلی از تیم‌های لیگ دسته اول ما حرفه‌ای‌تر شده‌اند. آنها هم که حرفه‌ای نیستند، باید بروند خودشان را قوی‌تر کنند. اگر هم نتوانند نمی‌گذاریم در مسابقات شرکت کنند.

*برای کارهای اقتصادی، دوستان آقای بلاتر آمده بودند دیگر؟ همه روزنامه می‌نویسند بلاتر رشوه می‌دهد. به شما که ندادند؟

جیب ما که فعلاً خالی مانده است. (خنده) نمی‌دانیم این چه رسمی است. رشوه‌ها را می‌دهند به دیگران و کلاً به ما چیزی نمی‌دهند. حالا جدا از شوخی ما را با بلاتر در نیندازید و یک وقت می‌شنود، می‌‌آید سراغ ما و آن‌وقت به دردسر می‌افتیم.

*شما که در انتخابات از بن‌همام حمایت کردید. طبیعی بود از دست شما دلخور شود.

اتفاقاً بلاتر از ما راضی است. تا زمانی‌که بن همام بود ما از او حمایت کردیم چون در قاره خودمان فعالیت می‌کرد اما او که رفت، دیگر بلاتر شد گزینه ما. البته یک گزینه بیشتر نبود. ولی در کل ما الان رابطه خوبی با آقای بلاتر داریم و برای‌مان دردسر درست نکنید.

*جریان شکایت مصطفوی از شما به کجا کشید. کلاً دو طرف بد شاکی هستید.

او از دست ما شاکی است که چرا مصاحبه کرده‌‌اید و گفته‌‌اید من فلان‌قدر پول گرفته‌ام و به شما برنگردانده‌ام. من گفتم ما واقعیت را به زبان آوردیم. مدرکش هم موجود است. باتوجه با استنادات این موضوع را اعلام کردیم. الان دادگاه به ما می‌گوید چرا نشر اکاذیب کردید. ما گفتیم نشر اکاذیب نیست. حالا قرار شده هرچه مدرک مستند داریم بیاوریم و ارائه دهیم. ما همه مدارک را ارائه خواهیم داد. الان حرف‌مان هم این است که پول را باید برگردانند.

*آن 200 میلیون را دیگر؟

بله، خب این هم حکم دادگاه بوده است. ما باید تلاش کنیم مدارک را طوری تنظیم کنیم که این پول به حساب فدراسیون فوتبال برگردانده شود. ما از طریق قانون این موضوع را پیگیری می‌کنیم و امیدواریم باتوجه به اسنادی که هست این پول بازگردانده شود.

*برنامه 90 را دیدید، دوشنبه‌شب؟

خیلی طول کشید. اواسط برنامه من خوابم برد و نتوانستم صحبت‌های دایی و بیشتر حرف‌‌های کاشانی را بشنوم. خیلی طول کشید، درست است؟

*بله. تا اذان صبح.

اتفاقاً من برای نماز که بیدار شدم دیدم پسرم پای تلویزیون خوابش برده. عادل فردوسی‌پور هم آدم جالبی است. شب‌ها تا دیر وقت کار می‌کند و بیدار است اما صبح‌ها می‌خوابد! (خنده)

*علی دایی در این برنامه حرف‌‌هایی زد که بی‌شک شما هم باید در این باره توضیحاتی بدهید. او قسم خورد، حبیب کاشانی قبل از عزل شریفی از کمیته انضباطی در تمرین پرسپولیس به او گفته همین روزها شریفی را عزل می‌کند.

آقای کاشانی این حرف را زده؟ اصلاً درست نیست. او هیچ دخالتی در این عزل نداشته. انصافاً و صادقاً این حرف را می‌زنم و صدبار دیگر هم این را بپرسید، دوباره همین حرف را تکرار می‌کنم. اصلاً نمی‌خواهم دروغ بگویم و چیزی که حقیقت دارد، همین است.

*ولی در جلسه هیأت‌رئیسه در شیراز کاشانی بود که درباره شریفی حرف زد.

ممکن است خیلی‌ها بگویند کاشانی این کار را کرده است ولی واقعاً کار خود ما بود. قصد داشتیم شریفی را برکنار کنیم و شخص دیگری را بیاوریم، همین کار را کردیم. اصلاً بحث کاشانی نبود. ایشان هم یک عضو هیأت‌رئیسه است. واقعاً کاشانی این حرف را به دایی زده؟ خود دایی این موضوع را گفت؟

*بله، چندبار هم تأکید کرد.

واقعاً دلیل این حرف را نمی‌دانم اما حتماً کاشانی دیده ما آقای شریفی را برکنار کرده‌ایم و در جریان بوده، زرنگی کرده و یک روز زودتر به دایی گفته. به نظر من همین مسئله بوده وگرنه کاشانی کسی را برکنار نکرد. تا شنیده ما تصمیم گرفته‌ایم، زود رفته گفته کار من بوده!

*دایی حتی قسم خورد کاشانی قبل از جام ملت‌ها گفته اصرار کردیم قطبی در تیم‌ملی بماند و ببازد تا اعتبارش را در فوتبال ایران از دست دهد.

من بعید می‌دانم آخر. این حرف‌ها اصلاً چرا باید زده شود؟ پس دایی خیلی کاشانی را ضایع کرده است. بابا این‌طور نبوده که دوستان می‌گویند. مگر می‌شود یک نفر از خارج از فدراسیون برای سرمربی تیم‌ملی تصمیم بگیرد.

*آخر می‌گویند رابطه کاشانی و سعیدلو خیلی خوب است.

رابطه ما هم با سعیدلو خیلی بد نیست. پرسپولیس این همه کار دارد و دوستان آنجا سرشان گرم است. ما هم که در فدراسیون. باور کنید این حرف‌ها درست نیست. باید با واقعیت زندگی کرد. این حرف‌ها اصلاً درست نیست. من نمی‌دانم چرا آنها را در تلویزیون بیان کرده‌اند.

*در این برنامه معلوم شد پرسپولیس هم سقف را رعایت نکرده. برای نیم‌فصل می‌خواستند به عمادرضا 800 میلیون بدهند. واقعاً چطور می‌توانید بگویید سقف رعایت شده؟!

ما اتفاقاً در سازمان لیگ جلسه داشتیم و در این باره بحث کردیم. حالا شاید سال اول برخوردها جدی نبود اما برای سال دوم، سقف قرارداد باید رعایت شود. هر کس هم که این سقف را بشکند، به او نشان می‌دهیم چه برخوردی می‌کنیم. حتی اگر شده یک باشگاه و تیم را از هم می‌پاشیم تا عبرت شود برای دیگران. باید این کار نهادینه شود و همه یاد بگیرند سقف را رعایت کنند.

*الان چرا با سپاهان برخورد نمی‌کنید؟ مگر رئیس هیأت مدیره‌‌اش اعتراف نکرده؟

شک نکنید برخورد می‌کنیم. برای فصل بعد هم این برخوردها جدی‌تر می‌شود.

*این روزها حرف و حدیث درباره منشوری شدن برخی مربیان مطرح است.

بالاخره ما کمیته‌ای تشکیل داده‌ایم که عملکرد مربیان را در فصل قبل بررسی کرده است. حتی رابطه مربیان با هواداران و تأثیرشان روی آنها برای ما اهمیت دارد. مگر حتماً مربی باید آدم خلافکار باشد که منشوری شود؟ هر کس که هواداران را تحریک کند از نظر ما منشوری است. خدا را شکر دوستان ستاد منشور، سازمان لیگ، حراست، آقایان تاج، علیپور و سایر دوستان جلسه‌ای داشتند و به جمع‌بندی در برخی مسائل رسیدند. قطعاً با مریبانی که مورد تأیید نیستند برخورد می‌کنیم. الان یکی از مربیان که دوست ندارم نامش را بیاورم، تأییدیه لازم را برای حضور در لیگ‌برتر نگرفته است!

اما عزیز محمدی گفته کمالوند فقط برای کار در تبریز مشکل دارد؟

البته من که اسمی از کسی نیاوردم. ولی کلا همین که کسی حتی برای کار در منطقه ای مشکل داشته باشد یعنی برایش محدودیت هایی ایجاد شده است دیگر!

راستی مسافر هستید؟

بله ما امشب(چهارشنبه شب) همراه با فتح الله زاده ، عزیزمحمدی و ساکت به مالزی می رویم تا در اجلاس سهمیه تیم های لیگ قهرمانان شرکت کنیم.

می روید که سهمیه های مان را کم کنید برگردید؟

نه بابا ، نترس .سهمیه مان کم نمی شود. از این کارها نمی کنند. مشکلی هم نیست فعلا!

چه خبر از کروش؟

رفته دو سه روز همسرش را ببیند و بر می گردد.

رفته همسرش را ببیند یا رفته مربی تیم منتخب ستاره های دنیا باشد؟

من که خبر ندارم ولی گفتند جمعه صبح بر می گردد. حالا این ستاره هایی که گفتید کی هستند؟

رونالدو ، فیگو...

این ها بازی می کردند؟( می خندد و این بار آقای رئیس سر به سرمان می گذارد. او که عادت کرده که سر به سرش بگذاریم چون یکسری از ستارگان فوتبال را نمی شناسیم.)

جالب است که اردوی استعدادیابی جوانان برگزار می شد. روته مولر آنجا بود اما خبری از کروش و شما نبود.

آره من که وقت نکردم. کروش هم ایران نبود اما وقتی برگردد حتما به اردو می رود. من هم شنبه بر می گردم و یک سری به این اردو می زنم.

 
گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
www.seemorgh.com/sport
منبع:khabaronline.ir
 
مطالب داغ ورزشی:
پارتی جنجالی ستاره‌های فوتبالیست  
اگر سجادی وزیر ورزش شود/محمد مایلی کهن جدی ترین گزینه سرمربی گری پرسپولیس
استیلی: سرمربیگری در پرسپولیس آرزویم است/ از حرف‌های دایی تعجب کردم
آخرین وضعیت 18تیم لیگ برتری/ جذب ستاره‌ها با صندلی لرزان!
تصاویری از افشین قطبی در ژاپن
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال

پربیننده ترین اخبار ورزشی

 
X