سیمرغسیمرغ
sport-top-1
تازه ترین های سایر ورزش ها

مدیر باشگاه پیروزی به‌دنبال واگذاری انحصاری برندی است که اصلا دراختیار او قرار ندارد.
  
به گزارش خبر آنلاين ، هما‌ها انگار سال‌هاست که با هم قهرند. سالهاست، هزاران سال است که به هم پشت کرده‌اند و نگاهی به هم نمی‌اندازند. هماهایی که نماد «پارسه پلیس» یا سرزمین پارسها هستند. نامی که یونانیان بر تخت جمشید نهاده‌اند بر پایتخت امپراتوری افسانه‌ای ایران باستان. پارسه پلیس که در گذر ایام به «پرسپولیس» بدل شده. نامی که نمادی است بر تاریخ تمدن یک کشور.
نامی که از سال 1344 زیبنده تیمی فوتبال شد. تیمی که حالا بی‌شک پرهوادارترین تیم ایران و قاره آسیاست. تیمی که نامش را جدا از هویت باشگاهی فروخته‌اند و مالکی جدا از تیم دارد و حالا هرچه سعی می‌کنند تا نام جدیدش را بر زبان مردم بیندازند، هیچ‌کس نمی‌پذیردش. نامی که ارزشمند است و منحصر. نامی که در دل بی‌پولی مطلق، اسپانسری از آن سوی مرزها حاضر است برایش سالانه بیش از 10 میلیارد تومان بپردازد تا فقط بتواند این نام را بر محصولاتش حک کند.
 «ما هولدینگی را تأسیس می‌کنیم و با اجاره دادن برند نام باشگاه به سرمایه‌گذار طرف قرارداد باشگاه، سالانه رقمی بیش از 13 میلیارد را عاید باشگاه می‌کنیم که حداقل هزینه‌های تیم را تأمین می‌کند.» این ادعایی بود که عباس انصاری فرد صبح دیروز در برنامه زنده ورزش و مردم تکرارش کرد.
اینکه به واسطه اعطای امتیاز بهره‌برداری از نام «پرسپولیس» باشگاه بتواند از سیروس محجوب تاجر ایرانی ساکن امارات‌متحده عربی به درآمدی نجومی برسد. هولدینگ البته در اصطلاح تجارت به شرکتی مادر گفته می‌شود که شرکت‌های کوچکتر را زیر چتر مدیریتی خود می‌گیرد و برندهایی مختلف را اداره می‌کند. مثلاً سواچ هولدر بیش از 16 برند معروف ساعت‌سازی است. اینکه محصولات یا خدمات ارائه شده از سوی محجوب که برند نام باشگاه را می‌خواهد قرار است چگونه فعالیت کند خود نامشخص است اما اینکه این شکل از سرمایه‌گذاری یا شرکت تأسیسی را بتوان نامش هولدر گذاشت خود نکته‌ای است که شاید جوابش را حتی شخص عباس انصاری فرد که از سوی محمد علی‌آبادی برای مذاکره با سیروس محجوب اختیار تام گرفته بود، نداند.
سیروس محجوب را تا کمتر از 3 ماه قبل کسی نمی‌شناخت اما خرداد‌ماه گذشته بود که اعلام شد شخصی با این نام و نشان قصد خرید باشگاه نیوکاسل انگلیس را دارد و حتی گفته شد او در ازای خرید نیوکاسل 100 میلیون پوند می‌پردازد. او البته هیچ‌گاه این کار را نکرد و حتی به رغم اینکه ادعایش در انگلیس هم بازتاب داشت ولی به سرانجامی نرسید. محجوب اما ناگهان از نیوکاسل گذشت و سر راه پرسپولیس ظاهر شد. او ابتدا قرار بود تا اسپانسر 6 میلیارد تومانی این تیم باشد ولی وقتی برای مذاکرات به تهران آمد شرایط عوض شد. او در این باره به خبرگزاری فارس گفته بود: «من حسابی با ذخیره 3/1میلیارد تومانی در ایران باز کردم و این مبلغ را حاضرم تا رقم 8 میلیارد تومان برای واریز به حساب تیم بالا ببرم.»
او اما در ازای این مبلغ چه خواسته‌ای دارد و چه نامی را می‌خواهد روی پیراهن پرسپولیس حک کند که با در نظر گرفتن رقم قرارداد اسپانسرینگ 2 میلیارد تومانی پرسپولیس به ناگاه او می‌خواهد 4 برابر بیشتر هزینه کند؟
محجوب در این باره گفته بود: «اصلاً قرار نیست که نام محصولی روی پیراهن تیم نقش ببندد. من می‌خواهم با استفاده از برند «پرسپولیس» درآمدزایی کنم. این نام محبوبیت زیادی دارد و بسیاری از مردم حاضرند در ازای محصولاتی با این نام پول بپردازند. من مالکیت انحصاری این نام را می‌خواهم.»
او به دنبال استفاده از نام پرسپولیس برای استفاده در فعالیت‌های تجاری‌اش بود. نامی که بی‌شک برایش درآمدزا خواهد شد. خواستی که انصاری‌فرد درباره‌اش می‌گوید: «مذاکرات اولیه را انجام داده‌ایم. قرار است به مدت چند سال این نام را به این فرد اجاره بدهیم و در ازایش در سود او شریک باشیم.» پرسپولیس به این معامله رضایت داده اما این محجوب است که دست دست می‌کند چون به ثبات مدیریتی تیم اطمینانی ندارد: «من باید قراردادی ببندم که با تغییر مدیریت، سرمایه‌ام فنا نشود. باید تضمین لازم برایم ایجاد شده باشد و حرفم فقط همین است.»
اما پرسپولیس، نامی که محجوب به پایش هزینه می‌کند، نامی نیست که متعلق به باشگاه پرسپولیس باشد. اسماعیل وفایی کسی است که در سال 1370 با امضای رئیس وقت سازمان ورزش، حسن غفوری‌فرد مالک باشگاه پرسپولیس شد؛ «آن زمان 51 درصد تیم را به من سپردند و سال بعد هم باقی سهام به من واگذار شد.
عباس انصاری‌فرد نماینده تام‌الاختیار انصاری‌‌فرد بود و این کار به صورت قانونی انجام شد البته چندی بعد خود او به همراه منتظر‌الموعود تیمی به نام پیروزی را ثبت کردند که به واسطه آن خواستند حق قانونی ما را سلب کنند. همه دعواهای مدیریتی تیم‌ها در این سالها از همان ثبت غیرقانونی پیروزی رخ داد.»
او ادامه داد: «بی شک آنها حق دارند که از برند تیمشان درآمدزایی کنند و حل مشکل مالی‌شان هم سبب خوشحالی ما می‌شود اما باز هم تأکید می‌کنم آنها مالک نام «پیروزی»هستند. اگر بخواهند می‌توانند همین برند را واگذار کنند ولی اگر بر آن باشند تا از اسم پرسپولیس استفاده کنند ما با شکایت در مراجع قضایی هم جلوی این کار را می‌گیریم و هم از آنها غرامت خواهیم گرفت.»
وفایی که پیش از این سازمان ثبت شرکت‌ها ادعایش بر داشتن نام پرسپولیس را تأیید کرده بود و سازمان تربیت بدنی هم با اصرار بر اینکه هم پرسپولیس را از ابتدای سال 1377 پیروزی عنوان کنند، مهر تأییدی زد بر اینکه وفایی مالک نام پرسپولیس است. پس با این استدلال امکان درآمدزایی برای تیم با استفاده از نام پرسپولیس نیست. در این باره فرخزادی عضو هیأت‌مدیره پرسپولیس می‌گوید: «البته ما فعلاً در مرحله مذاکره با این آقا هستیم و معلوم نیست که قراردادی با شرکت یادشده بسته شود اما آنچه سازمان و دولت مالکیتش را دارد باشگاهی است با نام پیروزی».
 فرخزادی ادامه می‌دهد: «پس از صحبت من و آقای سعیدلو قرار شد تا انصاری‌فرد مذاکراتش را برای جذب اسپانسر ادامه دهد. اگر به توافق برسیم اسم پیروزی را به او اجاره می‌دهیم نه پرسپولیس. البته فکر می‌کنم این موضوع به آقای محجوب هم گفته شده باشد. ما نام پیروزی را به همراه آرم باشگاه به او واگذار می‌کنیم تا درآمدزایی کنیم.» او تأکید دارد آرم هما‌ها متعلق به دولت است و هیچ کس حق ادعا بر سر این آرم را ندارد که اگر داشت تیمی به اسم پرسپولیس راه می‌انداخت و به لیگ می‌آورد. ادعایی که وفایی درباره‌اش می‌گوید: «علی آبادی تأکید داشت ما می‌توانیم تیمی به اسم پرسپولیس را به راه بیندازیم و ما هم در صورت لزوم این کار را می‌کنیم. کسی هم نمی‌تواند مانع‌مان باشد. آنها حق استفاده از نام پرسپولیس را برای درآمدزایی‌شان ندارند. مردم هم هرکاری که بکنند این تیم را به اسم پرسپولیس می‌شناسند.»
گردآوری:گروه خبر سيمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:khabaronline.ir
 
 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار ورزشی
واکنش مدیر پرسپولیس به ویدئو جنجالی بیرانوندواکنش مدیر پرسپولیس به ویدئو جنجالی بیرانوند

عرب می‌گوید ویدئویی که بیرانوند و خلیل‌زاده منتشر کردند، بیشتر یک شوخی بود و نباید به آن دامن زد

 
X