نکات مهمی که درباره وقوع بهمن باید بدانید
اگر کوهنوردان بدانند که عوامل ایجاد بهمن چه مواردی است می توانند از حوادث پیش بینی نشده جلوگیری کنند و جان خود و هم گروهی های خود را نجات دهند

عوامل مؤثر در ایجاد  بهمن

اکثر کوهنوردان توجه کمی به بهمن دارند این توجه زمانی زیاد می شود که کسی به واسطه بهمن مجروح و یا کشته شود. در هنگام وقوع بهمن باید باهوش باشید و آموزش های لازم در مقابله با بهمن را فراگرفته باشید تا بتوانید جان سالم به در ببرید.

واقعیت غم انگیز این است که اکثر افراد گرفتار بهمن با حرکت در مسیر و یا در زیر دامنه های ناپایدار برف دچار بهمن شده و همچنین قربانیان بهمن معمولا در ورزش خود بسیار ماهر هستند، اما دانش و مهارت کمی برای مقابله با بهمن دارند. پس فکر نکنید که بهمن فقط برای ورزشکاران مبتدی است.

بهمن می تواند به سرعت ۱۲۰ مایل در ساعت حرکت کند،  نیرویی که بتواند به راحتی شما را به سمت درختان و صخره ها روانه کند. تقریباً یک سوم از مرگ و میرهای بهمن نتیجه تروما هستند.

ضربه یا تروما (به انگلیسی: Trauma) در دانش پزشکی به هر نوع آسیب دیدگی، ضربه، جراحت، شوک و حادثه وارد شده به بدن انسان گفته می‌شود با این شرط که از خارج به بدن وارد شود و عامل درونی یا بیماری در بدن علت ایجاد آسیب نباشد.

اگر از تروما جان سالم به در ببرید، باید با انبوهی از برف مانند بتن که بدن شما را پوشانده است مقابله کنید. همچنین شما برای تنفس دچار مشکل خواهید شد. اگر بتوانید یک فضای تنفسی ایجاد کنید احتمال بقای شما به حد زیادی افزایش خواهد یافت.

نکته قابل توجه این است که  بیشتر مردم نمی توانند بیش از ۳۰ دقیقه در زیر برف زنده بمانند، بنابراین کسب مهارت را برای مقابله با بهمن جدی بگیرید. بهترین دفاع در مقابل بهمن دانستن چگونگی شرایط برف، بهمن، زمین و جلوگیری از شرایط خطرناک است.

عوامل مؤثر در ایجاد  بهمن

هوا

بارش برف: برف در طول یا بلافاصله پس از بارش کمترین میزان پایداری را دارد. مقادیر زیادی از بارش برف در مدت زمان کوتاه می تواند نشانه احتمالی لغزش برف و یا بهمن باشد. بارش شدید برف می تواند لایه هایی از بی ثباتی ایجاد کند پس حواستان باشد که احتمال بهمن زیاد است.

باد

باد یکی دیگر از شاخص های ناپایداری برف است. غالباً ، وزش باد شدید برف سطح زمین را در یک شیب جمع می کند و برف را در معرض سر خوردن قرار می دهد. همواره به شدت و جهت باد در طول روز توجه کنید.

دما

نوسانات دما باعث ایجاد مشکلات در پایداری برف می شود. اختلاف دما بین زمین و لایه های جدید برف، بین لایه های مختلف برف یا حتی بین هوا و لایه بالای برف، می‌تواند باعث ایجاد تغییر در تشکیل بلور برف شود.  این نوع تغییر شکل باعث می شود لایه های برف به هم پیوند نخورند و با کوچک ترین تحریک به حرکت در آیند و باعث ایجاد بهمن شود.

زمین

در هنگام اسکی یا کوهنوردی به زاویه شیب توجه کنید، زیرا بهمن بیشتر در شیب های بین ۳۰ تا ۴۵ درجه رخ می دهد.

عوامل انسانی

در حالی که زمین، آب و هوا و باران برفی نقش به سزایی در ایجاد احتمالی بهمن دارند ولی عامل انسانی در گرفتار شدن در بهمن بسیار مهم است. در حقیقت، بر اساس بررسی اخیر متخصصان کانادایی، پاسخ دهندگان "عوامل انسانی" و " زمین" را به عنوان اصلی ترین دلایل بروز حوادث بهمن معرفی کردند.

برخی از اشتباهات رایج در تصمیم گیری:

زمین آشنا: احتمالاً خطراتی را در زمین هایی که با آن آشنا هستید می دانید. همین دانستن ممکن است جان شما را به خطر بیندازد زیرا شرایط می‌تواند دقیقه به دقیقه تغییر کند، بنابراین با مکانی که صعود می کنید، مانند اولین بار که شما آن را دیده اید رفتار کنید.

پذیرش: تأیید حرف سرگروه می تواند یک عامل مهم در بقای شما باشد. فشار آوردن به این دلیل که شما نمی خواهید در مقابل خواست گروه قرار بگیرید، حتی اگر اوضاع به خوبی احساس نشود، می‌تواند منجر به خطر غیرضروری شود. پس همواره با گروه پیش روید و هیچ وقت از گروه جدا نشوید.

احساس کاذب امنیت: این جمله که شخص دیگری قبل از شما از آن منطقه عبور کرده باشد پس امن است جمله غلطی است و احساس امنیت کاذب می دهد. همواره به یاد داشته باشید که هیچ صعود امن نخواهد بود.

 ارتباط اجتماعی: وقتی دیگران پیش روی شما رفتند، می توانید روی یک شیب خطرناک حرکت کنید. همیشه وضعیت را به گونه ای  ارزیابی کنید که انگار تنها سفر می‌کنید. اگر همه چیز درست نیست با هم به صحبت بپردازید و آن مشکل را برطرف کنید.گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع: isna.ir