آفريقاي جنوبي در فاصله پنج روز مانده به آغاز مسابقات فوتبال جام جهاني ‪ ۲۰۱۰‬شاهد اولين چالش امنيتي اين رقابت‌ها بود...
 
 به گزارش خبرگزاری فرانسه، در جریان دیدار دوستانه تیم ملی فوتبال نیجریه مقابل كره شمالی در ورزشگاهی در شرق ژوهانسبورگ، ازدحام جمعیت و هجوم هواداران به سوی ورودی ورزشگاه، موجب مجروح شدن ‪ ۱۶‬نفر از جمله دو افسر پلیس شد.

این اتفاق در حالی روی داد كه تنها چند ساعت قبل ژاكوب زوما رییس جمهور آفریقای جنوبی و سپ بلاتر رییس فیفا از آمادگی كامل این كشور برای برگزاری امن اولین جام جهانی در خاك قاره سیاه خبر داده بودند.

پلیس آفریقا در مورد این حادثه اعلام كرد: به دلیل خرابی سیستم بلیت، ظاهرا نوعی سردرگمی در بین جمعیت به وجود آمده بود.

براساس این گزارش، در این حادثه یك افسر پلیس به دلیل ماندن زیر دست و پای جمعیت به شدت مجروح شده و یك افسر دیگر آسیب كمتری دیده است. ‪ ۱۴‬نفر دیگر هم كه آسیب جدی ندیده بودند، به بیمارستان منتقل شدند و سرپایی تحت مداوا قرار گرفتند.

پلیس در بیانیه خود افزوده است: قبل از این بازی ‪ ۸‬هزار بلیت به صورت رایگان در بین هواداران توزیع شده بود اما تعدادی هم كه موفق به دریافت بلیت نشده بودند، سعی كردند وارد ورزشگاه شوند.

بنابراین گزارش، تعداد زیادی از پناهندگان نیجریه در شهر ژوهانسبورگ و حومه آن سكونت دارند و حدود یك سوم تماشاگران درون ورزشگاه را هم این افراد تشكیل می‌دادند.

این حادثه حدود یك ساعت قبل از شروع بازی روی داد اما خبر آن تا بعد از مسابقه منتشر نشد. در یك مرحله نیز بازی به مدت پنج دقیقه متوقف شد اما دلیل آن اعلام نشد و بازیكنان در زمین ماندند.

تیم ملی نیجریه در پایان این بازی تداركاتی موفق شد كره شمالی را با نتیجه ‪ ۳‬بر ‪ ۱‬مغلوب كند.

این حادثه زنگ خطری برای مسابقات جام جهانی است كه از هفته آینده در آفریقای جنوبی آغاز می‌شود و خاطره اتفاقات تلخ گذشته در این كشور را زنده می‌كند.

در سال ‪ ۲۰۰۱‬در جریان دربی دو تیم اورلاندو پیراتس و كایزر چیفز در ورزشگاه الیس پارك، ‪ ۴۳‬نفر به دلیل هجوم تماشاگران بدون بلیت به سوی ورودی ورزشگاه جان خود را از دست دادند.

این ورزشگاه كه در شهر ژوهانسبورگ قرار دارد، یكی از ‪ ۱۰‬ورزشگاه جام جهانی است.

سال گذشته نیز ازدحام جمعیت در جریان بازی مقدماتی جام جهانی دو تیم ساحل عاج و مالاوی در ابیجان باعث كشته شدن ‪ ۱۹‬نفر از هواداران شد.
 
گردآوری:گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com./news
منبع:jahannews.com
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
X