انتقال جو کول ازچلسی به ليورپول جديدترين مورد نقل و انتقال بر اساس قانون بوسمان (نقل و انتقال رايگان) است...
 
  آنچه در ادامه می خوانید بررسی 10 انتقال برتر در اروپا است که پس از تصویب قانون بوسمان صورت گرفته است.
 
  
 
در سال 1995 دادگاه اروپا قانونی را تصویب کرد که بعدها به قانون بوسمان شهرت یافت. بر اساس بندی از این قانون بازیکنانی که تابعیت اتحادیه اروپا را دارند ودر لیگ های کشورهای عضو اتحادیه اروپا توپ می زنند می توانند پس از پایان مهلت قراردادشان به سایر تیمهای اروپایی بپیوندند. در این نوع انتقال باشگاه مقصد الزامی به پرداخت هزینه ای که به صورت متعارف و جدا از مبلغ قرارداد به باشگاه مبدا پرداخت می شود ندارد. از این روی به این نوع جابجایی "نقل و انتقال رایگان" یا "نقل وانتقال بوسمان" می گویند ومعمولا به هنگام انتقال بازیکنان به لیگ هایی که سطح پایین تری نسبت به لیگ یا تیم مبدا دارند رایج است.
10) جو کول،2010، چلسی به لیورپول
جو کول برای اولین بار در دوران بازیگریش از لندن بیرون می رود. پس از پنج سال بازی در باشگاه جوانان وستهام و هفت سال در تیم لندنی چلسی و کسب سه عنوان قهرمانی با این تیم جو کول با امضا قراردادی به لیورپول می رود. کول که چند فصل اخیر را با مصدومیت دست به گریبان بود در 28 سالگی هنوزتوانایی های بسیاری دارد.

9)خاویر ساویولا، 2007، بارسلونا به رئال مادرید
خاویر ساویولا از آن دسته ستاره های نوجوانی بود که آن قدر خوب در تیم ریورپلات بازی می کرد که به او لقب "دیگو مارادونای جدید" دادند. اما او نتوانست در اروپا مانند آرژانتین بدرخشد. مهاجم کوچک جثه آرژانتینی پس از شروعی خوب با بارسلونا در فصل 2001 راهش را گم کرد و به امید حیاتی دوباره در سال 2007 با استفاده از قانون نقل و انتقال بوسمان به رقیب سنتی بارسلونا یعنی رئال مادرید پیوست.  پس از دو فصل روی نیمکت ذخیره ها ساویولا عاقبت سال گذشته به بنفیکا لیسبون پیوست.

8) ادگار داویدز،1996، آژاکس به میلان
داویدز، یکی از بزرگترین هافبک های دفاعی دنیای فوتبال با استفاده از قانون بوسمان از باشگاه هلندی آژاکس در فصل 97-1996 به میلان ایتالیا پیوست.، اما حضور او در سن سیرو به معنای واقعی کلمه فاجعه بود. نتیجه آنکه پس از یک سال تنها در ازای 5.3 میلیون پوند به یوونتوس فروخته شد. در تورین داویدز دوباره جایگاه خود را در مقام سرسخت ترین هافبک دفاعی باز یافت.
7) دیوید بکهام، 2007، رئال مادرید به لوس آنجلس گالکسی
پس از 10 فصل موفق با منچستر یونایتدو چهار فصل حضور در رئال مادرید و کسب عنوان قهرمانی لالیگا با این تیم در سال 2007، دیوید بکهام  به لوس آنجلس گالکسی پیوست.
در حالیکه مبلغ قراردار چندان قابل توجه نبود اما پیش بینی می شد با توجه به اینکه بکهام شاخص ترین چهره ورزشی-تبلیغاتی در دهه اول قرن بیست ویکم بود در مدت پنج سال قراردادش رقمی در حدود 250 میلیون دلار درآمد داشته باشد.
اما بکهام در زمین چندان موفق نبود و در طی دو فصل حضور در لیک حرفه ای آمریکای شمالی مدتی را هم به صورت قرضی به میلان رفت.
6)متیو فلامینی، 2008، آرسنال به میلان
فلامینی فصلی موفق(8-2007 ) را در کنار سس فابرگاس در آرسنال تجربه کرد. شاه بیت موفقیت های فلامینی با آرسنال حذف میلان در رقابتهای لیگ قهرمانان اروپا بود. با این همه آرسنال از تمدید قرارداد این بازیکن سرباز زد و فلامینی با استفاده از قانون بوسمان به میلان ملحق شد. این انتقال از سوی بسیاری قرارداد فصل لقب گرفت اما در ادامه چندان موفق نبود. فلامینی تلاش بسیاری کرد تا درترکیب اصلی تیم حضورداشته باشد. اکنون بامربی گری ماکسیمیلیانو آلگری شانس بیشتری برای حضوردرترکیب اصلی تیم دارد.
5) استیو مک مانامان ، 1999، لیورپول به رئال مادرید
پس از 9 فصل نه چندان موفق درتیم لیورپول، هافبک تهاجمی موبلند لیورپول باکمک قانون بوسمان بخت خودرا دراسپانیا محک زد. "ماکا" همزمان با صدارت فلورنتینو پرز دررئال مادرید و آغاز حضور ستاره ها دررئال مادرید به این تیم پیوست. کسب دو عنوان قهرمانی درلالیگا و جام باشگاههای اروپا نتوانست ادامه حضور استیو مک مانامان را دراین تیم با وجود ستاره هایی چون زین الدین زیدان تضمین نماید. با همه این احوال مک مانامان درطی دوران حضورش درمادرید بازی های موفقی از خود به نمایش گذاشت.
4) میشایل بالاک، 2006، بایرن مونیخ به چلسی
پس از حضوری خیره کننده با بایرن لورکوزن درفصل 2-2001، بالاک یکی از بهترین هافبک های دنیا در دهه نخست قرن بیست و یکم محسوب می شد. پس از حضوری نه چندان موفق در جام جهانی 2006 آلمان و یک فصل و نیم حضوری کمرنگ بالاک کم کم خود را در چلسی انگلستان پیدا کرد و نقش مهمی در قهرمانی این تیم در لیگ برتر انگلستان(10-2009) بازی کرد.  تابستان امسال بالاک چلسی را نیز با استفاده از قانون بوسمان ترک و در 34 سالگی به بایر لورکوزن پیوست.
3) هنریک لارسن، 2004، سلتیک به بارسلونا
طرفداران تیم سبز و آبی پوش سلتیک به بازیکن افسانه ای سوئد به چشم یک رب النوع نگاه می کردند، با این همه هیچ کس از او به دلیل ملحق شدن به بارسلونا کینه ای به دل نگرفت.
لارسن هفت سال در اسکاتلند بازی کرد و  نتیجه آن 4 بار قهرمانی لیگ برتر این کشور  و گلهای فراوان بود. در این میان ثبت 52 گل در سال 2001 کفش طلایی اروپا را برای او به ارمغان آورد.
در بارسلونا و پس از آنکه فصل اول را با مصدومیت شروع کرد چهره ای ثابت در ترکیب اصلی نبود. اما در فصل دوم حضورش در بارسلونا نقش موثری در این تیم بازی کرد و همیشه از او به عنوان بازیکنی که نتیجه دیدار بارسلونا-آرسنال در فینال جام باشگاههای اروپا (2006 ) را به نفع بارسلونا تغییر داد یاد می شود.
2) سول کمپل، 2001، تاتنهام به آرسنال
جنجالی ترین نقل و انتقال تاریخ لیگ برتر انگلستان جابجایی سول کمپل بین دو تیم لندنی تاتنهام هاتسپر و آرسنال بود. کمپل بر خلاف قول همیشگی که هیچ گاه به آرسنال نخواهد پیوست رفتار کرده و این انتقال 20 میلیون پوند به تاتنهام صدمه مالی زد. نتیجه آنکه حتی پس از خروج کمپل از آرسنال و پیوستن به پورتموث هواداران تاتنهام هنوز از دست او عصبانی بودند.
با این وجود 5 سال حضور کمپل در آرسنال و کسب دو عنوان قهرمانی با این تیم کارنامه موفقی برای کمپل است.
1)استبان کامبیاسو، 2004، رئال مادرید به اینترمیلان
یقینا موفق ترین نقل و انتقال با استفاده از قانون بوسمان جدایی استفان کامبیاسو از رئال مادرید و پیوستن به اینترمیلان است.
 کامبیاسو پس از آنکه از سوی مسئولین رئال مادرید به دلیل آنکه گمان می کردند "به اندازه کافی بازیکن خوبی نیست" با بی مهری مواجه شد به اینترمیلان پیوست. 6سال حضور موفق و تاثیر گذار در قلب خط میانی اینتر و کسب نخستین عنوان قهرمانی جام باشگاههای اروپا پس از 45 سال ثابت کرد که رئالی ها چه اشتباه فاحشی در ارزیابی او انجام داده اند.
این درحالی است که رئالی ها هنوز جایگزین مناسبی برای کلود ماکلله پیدا نکرده اند و کامبیاسو می توانست بهترین گزینه باشد.
 
گردآوری : گروه ورزشی سیمرغ
www.seemorgh.com/sport
منبع:football3.ir 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
X