روایت از اتفاقاتی که سبب شد تا ایران کرسی اجرایی در فوتبال آسیا نداشته باشد...
 
 
 اخم هایش در هم گره خورده بود. نه اصلا شباهتی به لحظات شیرین انداختن مدال های طلای گوانگژو به گردن قهرمانان ایران نداشت. باور شکست را نداشت و به همین دلیل بود که حتی تا آخر مراسم در سالن برگزاری مجمع نماند. او با اعلام آرای مربوط به نایب رئیسی  منطقه مرکزی آسیا ، وقتی دوئل را به رقیبی از نپال باخته که نه فقط فوتبالش که در همه زمینه های سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی در برابر کشور چیزی نزدیک به هیچ محسوب می شود ، حق داشت اینچنین برآشفته باشد.

او پاک باخته بود ، درست جایی باخته بود که منتقدانش هم باورش را نداشتند. این وصف حال علی سعیدلو ، رئیس سازمان ورزش ایران است که پس از سپری کردن روزهای موفق بازی های آسیایی گوانگژو و درست در کشاکش جنگ سازمان ورزش با مجلس برای فرار از قانون تشکیل وزارت ورزش با اشتباه استراتژیکش خود را به گوشه رینگ فرستاد و نه فقط خودش صاحب کرسی نایب رئیسی نهاد تصمیم ساز فوتبال آسیا نشد که حالا متهم اصلی از دست رفتن شانس حضور ایران در هیات اجرایی  AFC به دلیل اجبار علی کفاشیان برای انصراف از این رقابت هم هست.

وقتی بن همام با پرنس علی متحد شد

صبح دوشنبه گذشته ، علی سعیدلو پس از دیدار با جواد نکونام ، سفری چند ساعته داشت به کشور امارات. سفری که سازمان ورزش به عکس دیگر سفرهای ئیس سازمان آن را در سکوت کامل خبری برگزار کرد. سفری که مهمترین سفر علی سعیدلو محسوب می شد برای رسیدن به کرسی نایب رئیسی فوتبال آسیا. او در این سفر در مقام یکی از حامیان بزرگ پرنس علی در کمپین این شاهزاده اردنی حاضر شده بود تا در دیدار با نمایندگان کشورهای متحد با محمد بن همام تصمیمی بزرگ بگیرند.

جایی که تصمیماتش پیروزی بزرگ را برای شیخ احمد الصباح کویتی و رئیس شورای المپیک آسیا رقم زد و سرآغاز شکست بزرگ علی سعیدلو و فوتبال ملی ایران شد. نمایندگان 6 کشور اصلی حامی پرنس علی یعنی ، کویت ، ایران ، عمان ، اردن ، بحرین و عربستان در این نشست دور هم نشستند تا پس از جلسه با یوسف علی سرکال ، رئیس فدرایون امارات متحده عربی و نامزد این کشور عربی برای نایب رئیسی آسیا در منطقه غرب آسیا به موضوعت مهم داخلی خود هم رسیدگی کنند. حاصل دیدار با رئیس اماراتی تصمیمی بزرگ بود ، حمایت قاطع همه کشورهای عربی از پرنس علی و حذف دکتر چونگ کره ای. بن همام و مردانش برای کرسی بزرگ نایب رئیسی فیفا با شورای المپیک آسیا معامله کردند. آنها از مرد اول اقتصاد کره که در فیفا به به تهدیدی حتی برای ریاست سپ بلاتربدل شده بود خیانت کردند و با حمایت از نامزد جوان اردنی ، مهمترین کرسی قاره ای فوتبال را از شرق آسیا گرفتند. دو طرف  دکتر چونگ ، مال کارخانجات هیوندا را دور زدند که سال قبل و در انتخابات عضو هیات اجرایی آسیا در فیفا به جای بن همام از شیخ سلمان یعنی نامزد شورای المپیک آسیا حمایت کرده بود ، گزینه ای غیر قابل اعتماد می خواندند و اینگونه به سادگی رای به حذفش دادند و 5 رای منفی عربی در لابی بن همام تیر خلاص را بر پیکره مرد سرشناس کره ای شلیک کرد.

شوخی دردسر ساز

صبح شنبه گذشته ، علی سعیدلو 50 رئیس فدراسیون از 51 فدراسیون ورزشی را در اتاق کارش دعوت کرده بود تا همه با هم به اجماعی برسند و بیانیه ای را علیه وزارتخانه ورزش صادر کنند. جلسه ای که بعدا با واکنش نمایندگان مجلس روبرو شد. آنها که سازمان ورزش را متهم به اعمال فشار به فدراسیون ها می کردند ، بیانیه مشترک را هم نماد چنین اتفاقاتی می دانستند. در همان جلسه بود که علی کفاشیان با یکی از شوخی های معمولش اخم را بر چهره رئیس نشاند. همه روسای فدراسیون ها نظرات شان را درباره مخالفت با وزارت ورزش گفتند و علی کفاشیان تنها گفت:« اگر وزارتخانه هم بشویم ، ما که مجمع فدراسیون مان زیر نظر فیفاست . اگر هم ناکام باشیم ، برای نتایج مان مجلسی ها تنها وزیر ورزش را استیضاح می کنند .»

این شوخی اگرچه همه را به خنده وا داشت اما نزدیکان به سعیدلو بعد از جلسه اعتقاد داشتند رئیس سازمان از این شوخی ناراحت شده. البته می گویند تیترهای؛« اگر در جام ملتها ناکام باشیم می گویم بببخشید نشد» و « حتی اگر جام ملتها را ببازیم استعفا نمی دهم.» رئیس فدراسیون فوتبال را در سازمان ورزش به عنوان هشداری برای آینده تلقی کرده بودند و سعیدلو که بعد از دیدارش در تهران با پرنس علی درباره کفاشیان گفته بود:« امروز که از او خیلی راضی هستم.» دیگر چنین عقیده ای را نداشته است.

کفاشیان رای بدهد ما حمایت نمی کنیم!

« ما به کفاشیان اعتماد نداریم. او رای تان را بدهد ما از شما حمایت نمی کنیم.» این ماحصل نشست ویژه علی کفاشیان با نمایندگان 5 کشور عربی حامی پرنس علی بود که در امارات تشکیل شد. نمایندگان شیخ احمد کویتی که سال قبل هم با سازمان ورزش ایران توافق کرده بودند تا فوتبال ما برای هیات اجرایی فیفا به جای حمایت از بن همام از شیخ سلمان بحرینی حمایت کند ما در لحظه آخر کفاشیان رای به بن همام داد تا با این رای مستقل او شیخ سلمان با همان یک رای بازنده رقابت بزرگ باشد. این بار اما عرب ها می گفتند دیگر نمی توانند به کفاشیان اعتماد کنند و بر همین اساس بود که رئیس سازمان ورزش در بازگشت از این نشست از فدراسیون فوتبال خواست که رای ایران را خودش به صندوق بیاندازد و بر همین اساس ، در نامه ای که مهدی محمد نبی ، دبیر فدراسیون فوتبال برای دبیر کنفدراسیون آسیا فرستاد ، نماینده ایران که رای را به صندوق می اندازد ، علی سعیدلو معرفی کرد.»

اینگونه سعیدلو هم واکنشی به شوخی سعیدلو نشان می داد که کفاشیان در جلسه شنبه انجام داده بود ، هم خیال هم پیمانانش را راحت می کرد که این بار دور نمی خورند . البته شاید این حسی بود که خودش هم به حسش نیاز داشت!

چرا کفاشیان از نامزدی هیات اجرایی استعفا داد؟

عصر چهارشنبه و ساعتی قبل از پرواز علی سعیدلو به دوحه ، رئیس فدراسیون فوتبال ایران از نامزدی در انتخابات هیات اجرایی آسیا استعفا می دهد. استعفایی که شوکی بزرگ به فوتبال دوستان ایران محسوب می شود و محمد دادکان ، رئیس سابق فدراسیون فوتبال بلافاصله آن را ننگی ابدی بر پیشانی کفاشیان نام می نهد.

اگرچه نزدیکان به سعیدلو این تصمیم را نظر شخص کفاشیان برای بالا بردن شانس انتخاب سعیدلو می دانند و علی فتح الله زاده ، عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال این نکته را به عنوان مدیری نزدیک به رئیس سازمان ورزش تائید می کند ، در مقابل دادکان دعا می کند سعیدلو با فشار خود کفاشیان را وا داشته تا این تصمیم را بگیرد و او با این استعفا ضربه ای بزرگ ب ورزش کشور زده است.

اما اصل ماجرا شاید  ریشه در گفته های محمد بن همام در تهران داشته است. جایی که او وقتی با اصرار خبرنگاران ایرانی برای حمایت از سعیدلو روبرو بود ، گفت:« ایران حتما یک کرسی در تشکیلات ما باید داشته باشد ، حالا یا رئیس یا عضو هیات اجرایی.» جمله ای که می توانست برداشت از آن عدم حمایت رئیس قطری از سعیدلو باشد اما در همان دقایق رئیس سازمان ورزش معتقد بود آنها باید از خدای شان باشد که ایران در تصمیمات اجرایی کنفدراسیون نقش داشته باشد. هرچند خود او بارها در محافل خصوصی تائید کرده بود بن همام به رغم فشار امیر قطر برای حمایت از نامزد ایرانی کار با نمایندگان نپال و سنگاپور که اساسا فرمانبردار هستند را ترجیح می دهد. بر اساس همان گفته ها هم بود که مشاوران رئیس سازمان ورزش با اینکه  می دانستند اگر سعیدلو رای بیاورد ، کفاشیان اتوماتیک وار حق شرکت در انتخابات هیات اجرایی را ندخواهد داشت ، این باور را در رئیس شان ایجاد کردند که اگر کفاشیان انصراف دهد ، بن همام ناچار می شود برای رسیدن ایران به تنها کرسی نامزد شده اش در تشکیلات فوتبال آسیا به سود مان رای بدهد و با همین استدلال بود که کفاشیان ناچار به انصراف شد.

یک روز پس از شکست بزرگ

کفاشیان کنار کشید ، سعیدلو رای نیاورد و ایران از رسیدن به کرسی اجرایی در فوتبال آسیا هم محروم شد. روسای فدراسیون های همه کشورهای آسیایی در لابی هتل شرایتون دور هم بودند ، یک روز از مجمع گذشته بود. کشورهای عربی چه لابی شورای المپیک آسیا و چه حامیان بن همام همه با هم می گفتند و می خندیدند ، آنها بازی را برد ، برد پیش بردند و این تنها فدراسیون فوتبال ایران بود که اعضا در بی برنامگی اش اتفاق نظر داشتند . اینکه رای ما را رئیس فدراسیون مان به صندوق نیانداخته بود و با اشتباه استراتژیک مان ، کرسی هیات اجرایی مان را هم از دست داده بودیم.

آرا اگرچه مخفی بودند اما ایران بازی را باخته بود چون سه رایی که سعیدلو روی شان حسابی ویژه می کرد ، نام نامزد ما روی شان نبود. آرای فدراسیون های امارات ، عراق و یمن . آنهایی که در آخرین نشست در امارات سازمان ورزش فکر می کرد موافقت شان را بدست آورده است. دو رای از لابی حامیان شورای المپیک آسیا یعنی عراق و یمن و یک رای از اردوی حامیان بن همام ، یعنی امارات. شاید همین بهانه ای بود تا رئیس سازمان ورزش ایران که از سوی ولیعهد قطر دعوت شده بود تا در مراسم افتتاحیه حاضر باشد ، شبانه به تهران برگردد و همه آنها که او را در سالن دیده بودند از ناراحتی اش  سخن بگویند.

 
 
 
 
 
گردآوری : گروه ورزش سیمرغ 
www.seemorgh.com/sport 
منبع:  khabaronline.ir
 
 
 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار ورزشی
استقبال از عکس مشترک نیمار و ریحانا! عکس استقبال از عکس مشترک نیمار و ریحانا! عکس

نیمار عکس جدیدی از خودش را در کنار ریحانا منتشر کرده است

 
X