کتاب‌ هایی که فیلم شدند! + عکس
پس از موفقیت فیلم سینمایی «کمک» در گیشه سینماهای آمریکای شمالی و سایر کشورهای جهان، فهرست اسامی‌10 فیلم سینمایی موفق ساخته شده براساس رمان....

فیلم های موفقی که از روی کتاب ساخته شدند

پس از موفقیت فیلم سینمایی «کمک» در گیشه سینماهای آمریکای شمالی و سایر کشورهای جهان، فهرست اسامی‌10 فیلم سینمایی موفق ساخته شده براساس رمان در 25 سال اخیر منتشر شد.

بیشتر بدانید : از جان سخت تا بیمار انگلیسی: کتاب هایی که به فیلم های موفقی تبدیل شدند

 نخستین فیلم موفقی که براساس رمان ساخت شده است «فهرست شیندلر» (Schindler`s List) نام دارد. استیون اسپیلبرگ کارگردانی این فیلم سینمایی را برعهده دارد و استیون زایلیان براساس رمانی از توماس کینیلی فیلمنامه «فهرت شیندلر» را نوشته است.

فهرست شیندلر Schindler`s List
فهرست شیندلر Schindler`s List

همچنین فیلم سینمایی «فهرست شیندلر» که با بودجه 22 میلیون دلاری ساخته شده است، با اکران در سال 1993 میلادی فروشی برابر با 321 میلیون دلار را در سینماهای آمریکای شمالی و سایر کشورهای جهان برای خود رقم زده است.

پارک ژوراستیک Jurassic Park
پارک ژوراسیک Jurassic Park

فیلم سینمایی «پارک ژوراسیک» (Jurassic Park) به کارگردانی استیون اسپیلبرگ نیز دیگر فیلم سینمایی موفقی است که براساس یک رمان تهیه و تولید شده است.

مایکل کریکتون
براساس رمانی که خودش نوشته است فیلمنامه «پارک ژوراسیک» را نوشته است و این فیلم سینمایی که با بودجه ای برابر با 63 میلیون دلار ساخته شده است با اکران در سال 1993 فروشی برابر با 914 میلیون دلار را کسب کرده است.

البته پس از موفقیت چشمگیر این فیلم سینمایی در گیشه، بعدها و در سال های 1997 و 2001 میلادی قسمت های دوم و سوم «پارک ژوراسیک» نیز ساخته و اکران شدند.

آلیس در سرزمین عجایب Alice in Wonderlan
آلیس در سرزمین عجایب Alice in Wonderlan

براساس رمان «آلیس در سرزمین عجایب» (Alice in Wonderlan) تا به امروز فیلم های سینمایی، انیمیشن و فیلم های تلویزیونی بی شماری ساخته شده است، اما بی شک می‌توان گفت که موفق ترین این پروژه ها فیلم سینمایی بود که در سال 2010 میلادی تیم برتون با حضور بازیگرانی مانند جانی دپ، هلنا بونهام کارتر و میا واسیکاوسکا روی پرده سینماهای جهان برد.

لیندا وولورتون براساس رمانی از لوییس کارول فیلمنامه «آلیس در سرزمین عجایب» را نوشته است و این فیلم سینمایی که با بودجه ای برابر با 200 میلیون دلار ساخته شده است در زمان اکران فروشی برابر با یک میلیارد و 24 میلیون دلار را در سینماهای سراسر جهان برای خود رقم زده است.

فارست گامپ Forrest Gump
فارست گامپ Forrest Gump

فیلم سینمایی «فارست گامپ» (Forrest Gump) به کارگردانی رابرت زمکیس و با حضور تام هنکس نیز در زمان اکران در سال 1994 میلادی، خود را به یکی از موفق ترین فیلم های سینمایی تبدیل کرد که براساس رمان ساخته شده اند.

از جمله مهمترین موفقیت های این فیلم سینمایی می‌توان به دریافت 6 جایزه اسکار اشاره کرد. همچنین این فیلم سینمایی با اکران در سینماهای آمریکای شمالی و سایر کشورهای جهان توانست فروشی برابر با 677 میلیون دلار را کسب کند.

نکته جالب توجه درباره فروش بالای این فیلم سینمایی این است که «فارست گامپ» با بودجه ای برابر با 55 میلیون دلار تهیه و تولید شده است.

کمک The Help
کمک The Help

فیلم سینمایی «کمک» (The Help) به کارگردانی تیت تایلور که براساس رمانی با همین نام و نوشته کاترین استاکت ساخته شده است نیز با اکران در سال جاری موفق شد فروشی برابر با 174 میلیون دلار را برای خود رقم بزند.

تیت تیلر فیلمنامه این فیلم سینمایی را نوشته است و اما استون، ویولا دیویس و اوکتاویا اسپنسر در «کمک» ایفای نقش کرده اند.

ارباب حلقه ها Lord of the Rings
ارباب حلقه ها Lord of the Rings

مجموعه فیلم های اکشن تخیلی «ارباب حلقه ها» (Lord of the Rings) به کارگردانی پیتر جکسون نه تنها در 25 سال اخیر، بلکه در طول تاریخ سینما یکی از موفق ترین فیلم های ساخته شده براساس رمان است.

سه گانه «ارباب حلقه ها» که به ترتیب در سال های 2001، 2002 و 2003 میلادی با عناوین «ارباب حلقه ها: به دنبال حلقه» (Lord of the Rings: The Fellwship of the Ring)، «ارباب حلقه ها: بازگشت پادشاه» (The Lord of the Rings: The Return of the King) و «ارباب حلقه ها: دو برج» (The Lord of the Rings: The Two Towers) روی پرده سینماها رفته اند براساس رمان هایی از جی آر آر تولکین ساخته شده اند.

بیمار انگلیسی  The English Patient
بیمار انگلیسی The English Patient

فیلم سینمایی «بیمار انگلیسی» (The English Patient) به کارگدانی آنتونی مینجلا نیز با اکران در سال 1996 میلادی خود را به عنوان یکی از پروژه های موفق اقتباسی از رمان معرفی کرد.

آنتونی مینجلا براساس رمانی از مایکل اونداج فیلمنامه «بیمار انگلیسی» را نوشته است و این فیلم سینمای که با بودجه ای برابر با 27 میلیون دلار ساخته شده است در زمان اکران فروشی برابر با 231 میلیون دلار را کسب کرده است.

ژولیت بینوش، ویلم دافو
و رالف فینس در «بیمار انگلیسی» ایفای نقش کرده اند و این فیلم سینمایی توانست در سال 1996 میلادی 9 جایزه اسکار را از آن خود کند.

سمت تاریک The Blind Side
سمت تاریک The Blind Side

فیلم سینمایی «سمت تاریک» (The Blind Side) به کارگردانی جان لی هنکوک و با بازی ساندرا بولاک نیز از دیگر آثار برجسته ای به شمار می‌آید که براساس رمان ساخته شده اند.

جان لی هنکوک براساس رمانی از مایکل لوییس فیلمنامه این فیلم سینمایی را نوشته است و «سمت تاریک» در زمان اکران علاوه بر دریافت جایزه اسکار فروشی برابر با 309 میلیون دلار را کسب کرد.

«سمت تاریک» با بودجه ای برابر با 29 میلیون دلار تهیه و تولید شده است.

گرگ و میش The Twilight Saga
گرگ و میش The Twilight Saga

مجموعه فیلم های سینمایی «گرگ و میش» (The Twilight Saga) به کارگردانی کریس ویتز که به یکی از محبوبترین فیلم های جوانان و نوجوانان تبدیل شده است نیز براساس رمانی از استفن میر ساخته شده است.

تا به امروز سه سمت از این مجموعه فیلم ها اکران شده است و توانسته اند فروش بالایی را در سینماهای آمریکای شمالی و سایر کشورهای جهان برای خود رقم برنند.


هری پاتر Harry Potter

مجموعه فیلم های اکشن تخیلی «هری پاتر» (Harry Potter) که براساس رمان هایی نوشته جی کی رولینگ ساخته شده اند نیز مطمئنا یکی از موفق ترین فیلمهای اقتباسی از رمان ها است.

آخرین قسمت از این مجموعه فیلم های اکشن تخیلی «هری پاتر و مقدسان مرگبار» (Harry Potter and Deathly Hallows) نام دارد و با فروش خود توانست پس از فیلم های سینمایی «آواتار» (Avatar) (با فروشی برابر با 2 میلیارد و 782 میلیون دلار) و «تایتانیک» (Titanic) (با فروشی برابر با یک میلیارد و 843 میلیون دلار)، در رتبه سوم پرفروش ترین فیلم های تاریخ سینمای جهان و هالیوود قرار بگیرد.

همچنین قسمت های پیشین مجموعه فیلم های «هری پاتر» که «هری پاتر و سنگ جادوگر» (Harry Potter and the Sorcerer's Stone) ، «هری پاتر و تالار اسرار» (Harry Potter and the Chamber of Secrets)، «هری پاتر و زندانی آزکابان» (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban)، «هری پاتر و جام آتش» Harry Potter and the Goblet of Fire)) ، «هری پاتر و محفل ققنوس» (Harry Potter and the Order of the Phoenix)، «هری پاتر و شاهزاده دو رگه» (Harry Potter and the Half-Blood Prince)، «هری پاتر و مقدسان مرگبار» (Harry Potter and Deathly Hallows: Part 1) نام دارند در سال های 2001، 2002، 2004، 2005، 2007، 2009 و 2010 میلادی روی پرده سینماها رفته اند و تا به امروز مجموع فروشی برابر با 5/6 میلیارد دلار را برای خود رقم زده اند.

بیشتر بدانید : فهرست برترین کتابهایی که فیلم شدند از نگاه روزنامه گاردین

بیشتر بدانید : 8 رمان که فیلم های خوبی از روی آن ها ساخته شد

بیشتر بدانید : 5 فیلم هالیوودی که از کتابشان بهتر هستند! + عکس

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture   
منبع: 30nemairan.com