این بازیگران فقط نقشهایی را انتخاب می‌کنند که به موقعیت آن نقش اطمینان دارند. من هرگز نمی‌توانم اینگونه حرکت کنم. برعکس دوست دارم...
 


«متیو پیگ دیمون» 8 اکتبر 1970 در منطقه کمبریج، در ماسا چوست و در خانواده‌ای با ریشه های انگلیسی، اسکاتلندی و فنلاندی به دنیا آمد. پدرش (کنت تلفر) بانکدار و تنظیم کننده برگه‌های مالیاتی و مادرش (نانسی کارلسون) استاد دانشگاه «لسلی» در رشته‌های مرتبط با آموزش و پرورش و متخصص آموزش خردسالان بود. برادرش ( کایل) نیز که سه سال از او بزرگتر است. در حال حاضر به کار مجسمه سازی مشغول است.
مت دو سال ابتدای زندگی خود را در منطقه گران قیمت «نیوتن» در بوستون گذراند. پس از آن از والدینش از یکدیگر جدا شدند. او همراه مادرش به منطقه‌ای نزدیک دانشگاه هاروارد رفت. مت که دپسری خجالتی و کمرو بود سالهای کودکی را با خوشحالی سپری کرد. مادرش نظارتی بسیار دقیق بر دروس و نمراتش داشت و هفته‌ای یک بار نیز او را به کار آشپزی مجبور می‌کرد. مت در 10 سالگی با «بن افلک» آشنا شد. بن دو سال از او کوچکتر بود و در همسایگی آنها زندگی می‌کرد. این دو از همان روزها دوستی صمیمانه و پایداری را آغاز کردند.
 
او برای رسیدن به آرزوهای بازیگری، از 16سالگی به نیویورک رفت اما والدینش که با این کار او مخالف بودند پولی برای سفر به او ندادند. در این شهر مت توانست نقشی بسیار کوتاه در فیلم «پیتزا میستیک» به دست آورد.

نگاهی به زندگی خصوصی مت دمون
همسر: لوسیبا نا باروسو ( 9 دسامبر 2005)
بقیه ازدواج ها کوتاه
 
فرزند: الکسیا «ویرنا رابدر»
ایزابل «لوسیبا نا باروسو »
مت سپس نزد خانواده بازگشت و به تحصیل در دانشگاه هاروارد ادامه داد. از سویی دیگر او در کلاس‌های بازیگری مدرسه «یال» نیز شرکت کرد و سرانجام توانست در فیلم تحسین شده «مردگان» به کارگردانی «مارتین اسکورسبزی» کنار جک نیکلسون و «لئوناردودیکاپریو» را که تولید آن سالها به طول انجامید بازی کند و همراه با گروه قبلی، در «سیزده یار اوشن» روبه روی «آل پا چینو» بایستد.
او از مدتی پیش سیگار کشیدن را ترک کرده و به همراه بن افلک، یک شرکت خصوصی تولید فیلم با نام «پرل استریت» راه اندازی کرده است.
مت که به صورت تدریجی و همراه با افزایش سن خود نقشهای مهمتر و پررنگ تری به دست آورده است با تأکید بر اهمیت تنوع نقشها و تجربه‌های نو می‌گوید: بعضی افراد وقتی وارد حرفه بازیگری می‌شوند، می‌ترسند چیزی را از دست بدهند. آنها طوری مراقب موقعیت خود هستند که گویی از یک پل آویزان شده‌اند. این بازیگران فقط نقشهایی را انتخاب می‌کنند که به موقعیت آن نقش اطمینان دارند. من هرگز نمی‌توانم اینگونه حرکت کنم. بر عکس دوست دارم تاب بخورم و تغییر موقعیت بدهم.
تاکنون 28 فیلم با بازی مت دیمون به نمایش در آمده که از آن میان 7 فیلم ویل هانتینگ خوب، نجات سربازان رایان، یازده یار اوشن، هویت بورن، دوازده یار اوشن و مردگان بالاتر از صد میلیون دلار فروش کرده‌اند.
مجموع فروش فیلم های او یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار است. متوسط فروش فیلم ‌های او در دهه 90 ، 57 میلیون دلار و در 6 سال گذشته 74 میلیون دلار بوده است.
 

جوایز: مت دامون به همراه بن افلک در سال ۱۹۹۸ جایزه اسکار و جایزه گلدن گلوب بهترین فیلمنامه را برای فیلم ویل هانتینگ نابغه بدست آوردند.
مت دامون: استحقاق اسکار را داشتم.
"مت دامون" اعلام کرد که ایفای نقش در فیلم "آقای رایپلی مستعد" به گونه ای بوده که استحقاق دریافت تندیس اسکار را داشته است و همگان بزودی به این امر پی می‌برند.
 این هنرپیشه که فیلم‌های "هویت بورن"، "برتری بورن" و "برادران گریم" را در کارنامه هنریش ثبت کرده است عقیده دارد آکادمی اسکار در سال 1999 چشمهایش را بر بازی وی در فیلم "آقای رایپلی مستعد" بست؛ در حالی که همبازی اش در این اثر، "جود لا" نامزد دریافت جایزه اسکار شد.
وی با ابراز امیدواری از اینکه مخاطبان سینما سرانجام به توانایی‌هایش در امر بازیگری پی می‌برند گفت: "من تصور می‌کنم تنها راه برای قضاوت در مورد یک فیلم سینمایی این است که اجازه دهیم 10 سال از زمان ساخت آن بگذرد. تنها زمانی که شرایط فروش و رقابت‌های اسکار به پایان برسد مردم به فیلم نگاه می‌کنند و در آن زمان از خود می‌پرسند: اسکار آن سال به چه کسی اختصاص یافت؟ من تصور می‌کنم که دو نوع زندگی برای فیلم‌ها وجود دارد. یک زندگی زمانی است که جنجال‌های بسیاری پیرامون یک اثر وجود دارد و زمان دیگر هنگامی که ارزش‌های واقعی یک فیلم شناخته می‌شود."
فیلم شناسی
1-  برن نهایی
2-  مارگارت ( 2007 )
3- سیزده یار اوشن ( 2007 )
4- مردگان ( 2006 )
5- سیرینیا ( 2005 )
6- برادران گریم ( 2005 )
7- دوازده یار اوشن ( 2004 )
8-   Euro trip
9-  برتری برن ( 2004 )
10- هویت برن ( 2002 )
11- یازده یار اوشن ( 2001 )
12- آقای ریپلی مستعد ( 1999 )
13- نجات سرباز رایان ( 1998 )
14- ویل هانتینگ نابغه ( 1997 )
15- باران ساز ( 1997 )
16- چوپان خوب
 
 
 
مطالب مرتبط:
مرد هالیوودی دوست داشتنی
حرفه ای سینمای جهان 
همفری بوگارت اسطوره سینمای جهانگردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
 www.seemorgh.com/culture
 منبع: www.3can.ir