از مار مهران مدیری تا آیگوآنا نفیسه روشن: حیوانات خانگی هنرمندان + عکس
هر روز دارد به جمع چهره‌هایی که یک حیوان وحشی را به زندگی در کنار انسان‌ها عادت می‌دهند، اضافه می‌شود و تلاش بازیگرانی چون پریناز ایزدیار برای حمایت از حقوق حیوانات، زیر سایه کم‌دانشی و ناآگاهی برخی بازیگران، رنگ می‌بازد

حیوانات خانگی عجیب در خانه هنرمندان مشهور

انتشار ویدئویی از علی زندوکیلی که قصد دارد یک بچه شیر را به فرزندی بپذیرد موجی از انتقادها را به راه انداخت و دوباره ماجرای حیوانات عجیب خانگی را داغ کرده است.

علی زندوکیلی و نگهداری بچه شیر 

«شیر دل قراره بیاد پیش خودم بزرگ بشه و هواشو داشته باشیم» این بخشی از جملاتی است که علی زندوکیلی رو به دوربین می‌گوید. این ویدئو، موج بزرگی از انتقادات را طی یکی دو روز اخیر در پی داشته است؛ انتقادهایی از زوایای مختلف. برخی به اسارت حیوان بینوا توسط این هنرمند تاخته‌اند و برخی دیگر رفتار چهره‌ها و خودنمایی‌ها و خودخواهی آنها را مورد عنایت قرار داده‌اند. هر چند درپی موج انتقادها، علی زندوکیلی اعلام کرد قرار نبوده از این توله‌شیر یک حیوان خانگی بسازد و فقط قصدش ابراز علاقه بوده، اما یک بحث قدیمی دوباره داغ شده و بار دیگر این سوال مطرح می‌شود که نگهداری از حیوانات غیراهلی به عنوان حیوان خانگی و اهلی کردن آنها از چه نیازی نشات می‌گیرد و چه تبعاتی دارد، به‌خصوص وقتی چهره‌ها این کار را می‌کنند؟

بیشتر بدانید : واکنش هدیه تهرانی به فیلم پرحاشیه علی زند وکیلی + عکس

ساکنان عجیب خانه هنرمندان: مار مهران مدیری و آیگوآنا نفیسه روشن

همزیستی انسان‌ها با حیوانات، نه عجیب است و نه مربوط به این روزگار. در نتیجه این همزیستی بوده که هر جانوری پیش از هر چیز در یکی از دو دسته‌بندی بزرگ جانوری قرار می‌گیرد؛ جانور اهلی و جانور وحشی. حیواناتی که در کنار انسان‌ها زندگی می‌کرده و مراقبت می‌شده‌اند، عمدتا جانواران ساکن مزارع هستند.

مهران مدیری و مار خانگی اش
مهران مدیری و مار خانگی اش

مرغ و خروس و گاو و گوسفند و اسب و الاغ و موجوداتی از این دست که معمولا خوی وحشی ندارند و انسان برای آنها طعمه نیست. حتی در دنیای مدرن هم زیست این دسته از حیوانات در کنار انسان‌ها، مقوله‌ای پذیرفته شده و تا حدی طبیعی به نظر می‌رسد، اما این‌که مهران مدیری در خانه‌اش یک مار پیتون تقریبا دو متری دارد یا نفیسه روشن، روزش را با درآغوش گرفتن یک ایگوآنا آغاز می‌کند و مثلا قرار است یک توله شیر در خانه علی زندوکیلی جست و خیز کند، از آن مواردی است که با هر منطقی مردود به نظر می‌رسد.

بیشتر بدانید : بازیگر زن کشورمان : به من می گویند حیوان باز!! از فضای مجازی متنفرم! عکس

حیوان خانگی نفیسه روشن
حیوان خانگی نفیسه روشن

این موج از غرب می‌آید؟

خیلی سال قبل از این‌که نگهداری از حیوانات خانگی به اندازه امروز باب شود و مثلا از اندوه بی‌اندازه هانیه توسلی برای گربه‌اش حیرت کنیم، آدری هیپبورن، بازیگر دوره کلاسیک سینمای آمریکا در خانه‌اش یک آهو داشت.

بیشتر بدانید : کسانی که مرگ گربه هانیه توسلی را فرصتی برای انتقام گیری دانستند

عزاداری هانیه توسلی برای مرگ گربه اش
عزاداری هانیه توسلی برای مرگ گربه اش

سالوادور دالی، نقاش سوررئالیست از یک پلنگ و مورچه‌خوار نگهداری می‌کرد و دیگر بازیگران و هنرمندانی بوده‌اند که با حیوانات خانگی عجیب و نامتعارفشان مورد توجه قرار می‌گرفتند. حالا و تقریبا از یک دهه پیش، همین روش را سلبریتی‌های ایرانی در پیش گرفته و دست گذاشته‌اند روی حیواناتی که زیستگاه‌شان هر جایی می‌تواند باشد جز در کنار انسان‌ها.

هر روز دارد به جمع چهره‌هایی که یک حیوان وحشی را به زندگی در کنار انسان‌ها عادت می‌دهند، اضافه می‌شود و تلاش بازیگرانی چون پریناز ایزدیار برای حمایت از حقوق حیوانات، زیر سایه کم‌دانشی و ناآگاهی بازیگرانی چون بهنوش طباطبایی که تولید لباس چرم را کمک به محیط‌زیست تصور کرده، رنگ می‌بازد.

نگهداری از حیوانات غیراهلی چه تبعاتی دارد؟

هیچ ماری نمی‌تواند به هیچ دادگاهی شکایت کند که او را از زندگی غریزی و زیستگاه طبیعی‌اش دور کرده‌اند. عقابی که گرفتار چاردیواری خانه یک هنرمند می‌شود از کجا بداند گرفتار سندرم استکهلم است یا ایگوانایی که با تمام ابهتش گرفتار یک آغوش خودنما شده، فریادی ندارد که فریادرسی داشته باشد. اما این فقط بخشی از تبعات نگهداری از حیوانات عجیب در خانه چهره‌هاست که شاید کمی ایده‌آلیستی به نظر برسد، اما به این چند مورد توجه کنید شاید نظرتان عوض شد به‌ خصوص شما سلبریتی عزیز!

رضا یزدانی و عقابش
رضا یزدانی و عقابش

وقتی حیوانات وحشی به جهان انسان‌ها راه پیدا می‌کنند، وقتی حتی به گربه‌های شهر غذا می‌دهیم یا به هر ترتیب دیگری چرخه منظم اکوسیستم‌های طبیعی را برهم می‌زنیم، هیچ بعید نیست اتفاقات ناگواری در انتظارمان باشد. تصور کنید تقاضا برای نگهداری از یک جانور غیراهلی به عنوان حیوان خانگی تحت تاثیر رفتار فلان سلبریتی بالا بگیرد. تقاضا که بالا برود، شکار جانورها افزایش پیدا می‌کند و این یعنی برهم خوردن اکوسیستم که می‌تواند تاثیرات و تبعات غیرقابل پیش‌بینی و شاید بدتر از کرونا  داشته‌باشد.

 

بیشتر بدانید : حضور جنجالی رضا یزدانی با عقابش در اکران مردمی!! + عکسگردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: jamejamonline.ir