چرا عباس کیارستمی مومیایی شد؟
یک مسئول حوزه سلامت کشور، به جزئیات علت مومیایی کردن بدن «عباس کیارستمی» پرداخت.

علت مومیایی کردن عباس کیارستمی پس از مرگ

330 روز قبل و در روز 18 تیر سال 95 پیکر عباس کیارستمی پس از انتقال از فرانسه در ساعت 22 وارد محوطه ویژه فرودگاه امام شد، که در آن مراسم بدرقه و ادای احترام، مسئولان و هنرمندانی همچون حجت الله ایوبی، اصغر فرهادی، آتیلا پسیانی، همایون اسعدیان، رضا میرکریمی، شهاب حسینی و ... نیز حضور داشتند.

حال در هفته ای که گذشت علیرضا زالی - رئیس سازمان نظام پزشکی کشور در نشست خبری خود در پاسخ به پرسشی درباره علت نهایی مرگ «عباس کیارستمی» با ارائه توضیحاتی عنوان کرد: علت اصلی مرگ این هنرمند ایرانی در فرانسه، خونریزی حاد تحت پرده مغزی به دلیل تزریق داروی هپارین با دوز بالا بود، به طوریکه روزانه 24 هزار واحد هپارین به وی تزریق شده است.

همچنین رئیس سازمان نظام پزشکی کشور در توضیحات خود گلایه‌های متعددی از عدم همکاری کشور فرانسه نیز داشت، از جمله اینکه «زالی» عنوان کرد:
مهم‌ترین تعجب ما این بود که چطور کشور پیشرفته‌ای به مانند فرانسه، پیکر مرحوم کیارستمی را بدون کالبدشکافی و تعیین علت مرگ؛ وکیوم شده به ایران اعزام کرده است.

در این رابطه محمود خدادوست - مشاور وزیر بهداشت درباره علت وکیوم بودن انتقال پیکر مرحوم کیارستمی که یکی از دلایل اینگونه انتقال‌ها، مومیایی کردن پیکر مرحوم کیارستمی بود، توضیح داد:
قانون شرکت‌های هواپیمایی و ایرلاین‌های دنیا و متعاقباً هواپیمایی ایران این است که اگر بخواهند جسدی را از مسیر هوایی منتقل کنند برای اینکه جسد دچار فساد نشود، باید حتماً به روشی که به آن اصطلاحاً مومیایی می‌گویند، درآید؛ به این صورت که تمام خون بدن تخلیه و به جای آن ماده فرمالین تزریق می‌کنند. در زمینه مومیایی کردن افرادی که قرار است جسد آنها از مسیر ایرلاین‌ها به صورت هوایی منتقل شود در روشی دیگر، امعا و احشا بدن متوفی خارج و به جای آن فرمالین ریخته می‌شود، برای اینکه جسد دچار تعفن و فساد نشود.

مشاور وزیر بهداشت در پاسخ به این پرسش که آیا چنین اجسادی که مومیایی می‌شوند امکان کالبد شکافی وجود دارد، توضیح داد:
خیر، وقتی بدنی اینچنین مومیایی شود دیگر امکان کالبد شکافی وجود ندارد. بنابراین مومیایی کردن اجساد برای انتقال از مسیر هوایی، قانون حمل جنازه با هواپیما و منشاء گرفته از ﻣﻘﺮرات بین المللی در مسیرهای هوایی است و حتی اگر اجسادی بخواهد از مسیر هوایی داخلی نیز منتقل شود باید این کار صورت پذیرد.

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: tasnimnews.com