تتت

جشنواره فیلم کن 2018 با حضور هشتمین فیلم بلند سینمایی اصغر فرهادی در مقام کارگردان با گمانه‌زنی‌های پررنگ درباره موفقیت این فیلم و اهدای نخل طلای کن به این کارگردان با اهداف سیاسی همراه شده است.

همه می دانند در معرض اتهام سیاسی

هفتادویکمین جشنواره فیلم کن در حالی با گمانه‌زنی‌های پررنگ درباره موفقیت فیلم تازه اصغر فرهادی در این رویداد و اهدای نخل طلای کن به این کارگردان همراه شده، که برخی تحلیل‌گران تأکید دارند، خیلی نباید خوشبین بود و بعید نیست جشنواره کن به جای فیلم فرهادی به اثر دیگری با اهداف سیاسی جایزه دهد؛ اتفاقی که در صورت وقوع، این رویداد را بیش از پیش در معرض اتهام سیاسی کاری قرار می‌دهد.

پشت صحنه فیلم همه می دانند اصغر فرهادی

پشت صحنه فیلم همه می دانند اصغر فرهادی

«همه می‌دانند / Evrybody Knows / Todos Lo Saben» هشتمین فیلم بلند سینمایی اصغر فرهادی در مقام کارگردان، اکنون برای موفقیت در جشنواره کن 2018 دورخیز کرده است؛ جشنواره‌ای که 8 تا 19 می 2018 برپا خواهد شد و فرهادی این بار قصد دارد پس از عباس کیارستمی دومین کارگردان ایرانی باشد که نخل طلای کن را به کلکسیون جوایزش می‌افزاید. شواهد و تحلیل‌ها نشان می‌دهد، این دورخیز چندان بی‌جا نیست و فیلم تازه فرهادی از ظرفیت لازم برای این موفقیت برخوردار است. «همه می‌دانند» در این جشنواره با پرچم اسپانیا حضور دارد؛ اما در هر صورت دو کارگردان ایرانی در این جشنواره فیلم دارند و یک بازیگر ایرانی نیز در یک فیلم دیگری بازی کرده و همین باعث شده درباره موفقیت فرهادی در این رویداد تردیدهایی پیش آید و این گمانه مطرح شود که با وجود قرار دادنِ فیلم فرهادی به عنوان فیلم افتتاحیه و یکی از فیلم‌های بخش مسابقه و رقم زدنِ یک سنت شکنی، شاید در نهایت برنده جایزه یک فیلمساز باشد، نه یک فیلم و این جشنواره تحت تاثیر برخی فضاسازی‌های سیاسی قرار گیرد.

  فیلم همه می دانند اصغر فرهادی

 فیلم همه می دانند اصغر فرهادی

تجربه نشان داده جشنواره کن دست کم در برخی دوره‌ها، نه به فیلم‌ها، بلکه به سازندگان آنها جایزه می‌دهد و برخی کارگردان‌ها نیز برای حضور در بخش اصلی برای سال‌های متمادی کارت بلانش داشته‌اند. این کارت بلانش حضور در جشنواره، مسیر دستیابی به جایزه را نیز هموارتر می‌سازد و همین منجر شده این پرسش پیش بیاید آیا فیلم فرهادی باید با صاحبان این کارت بلانش‌ها رقابت کند؟ بی‌تردید با رویکردی که مسئولان جشنواره کن درباره فیلم تازه اصغر فرهادی در پیش گرفتند، این فیلم گزینه اصلی نخل طلای 2018 است و اگر چنین اتفاق رخ ندهد، این رویداد و برگزارکنندگانش بیش از گذشته خود را در مظان اتهام سیاسی‌کاری قرار می‌دهد؛ بنابراین، با توجه به نوع استقبال از فیلم تازه فرهادی در اروپا و به طور خاص در فرانسه و اسپانیا، نوع عملکرد برگزارکنندگان جشنواره کن در این دوره می‌تواند برای اعتبار این رویداد تعیین کننده باشد.

«همه می‌دانند / Evrybody Knows / Todos Lo Saben» به کارگردانی اصغر فرهادی از واپسین روزهای مرداد 1396 در اسپانیا ساخته شد و اصغر فرهادی با تیمی تماماً اسپانیایی و همچنین با نقش آفرینی خاویر باردم، پنه‌لوپه کروز، ریکاردو دارین، اینما کوئستا، ادوآرد فرناندس، خاویر کامارا و باربارا لنی تازه ترین اثرش را خلق کرد. بازیگران این فیلم پیش و حین تولید، توانایی فرهادی را تحسین و طرفدارانش را مشتاق تر کردند. اکران عمومی «همه می‌دانند» در فرانسه همزمان با نمایش افتتاحیه در کن تبلیغات اکران هشتمین فیلم اصغر فرهادی در فرانسه آغاز و این فیلم که با بودجه 10 میلیون یورویی تولید شد، همزمان با افتتاح مراسم کن در چهارصد سینما نمایش عمومی خود را آغاز خواهد کرد. به نظر می‌رسد، قرار است کشورهای اروپایی سهم اصلی را برای بازگرداندن هزینه تولید این اثر داشته باشند و با توجه به این مسأله، احتمالاً پخش کنندگان این فیلم نیز تلاش جدی برای موفقیت فیلم فرهادی در کن خواهند داشت که متضمن موفقیت این فیلم در گیشه سینماهای اروپاست.

بیشتر بدانید : چرا «همه می‌دانند» اصغر فرهادی در ایران اکران نمی شود؟


گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: tabnak.ir

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X