ماجرای سوال توهین آمیز از پژمان جمشیدی در جشنواره فجر چه بود؟!
 مجری نشست خبری فیلم «خط فرضی»، می‌گوید طرح سوال توهین‌آمیز از پژمان جمشیدی، سهل‌انگاری او نبوده است، بلکه نشان‌دهنده عدم دقت رسانه‌ها و مدیران جشنواره فجر در بررسی عملکرد تعداد اندکی از خبرنگاران است

توضیحات محمود گبرلو درباره ماجرای سوال توهین‌آمیز از پژمان جمشیدی

محمود گبرلو، مجری نشست‌ پرسش و پاسخ فیلم «خط فرضی» در جشنواره فجر، درباره اظهارنظر توهین‌آمیز یک نفر از حاضران در آن جلسه نسبت به پژمان جمشیدی، توضیحاتی را داد.

این فعال رسانه‌ای و مجری تلویزیونی، متنی را در این‌باره منتشر کرده و در اختیار رسانه‌ها قرار داده است.

او در آغاز این متن نوشته است: «اتفاقات نشست خبری فیلم «خط فرضی» بحث‌های مختلفی را در میان اهالی رسانه ایجاد کرد و برخی گلایه‌مند بودند که چرا آن سوال را خواندم!»

این کارشناس سینمایی در ادامه توضیح داده است:
«مسئول نشست خبری نباید سوال و یادداشتی را حذف یا اصلاح کند، بلکه باید عین مطلب مکتوب را با همان لحنی که خبرنگار نوشته بخواند تا شائبه تحریف و سانسور ایجاد نشود. بنابراین در این جلسه، علیرغم میل شخصی و با شرمندگی متن را کامل خواندم و آن‌جا که خوانا نبود از خبرنگار خواستم اگر مایل است تکمیل کند که آن شد که دیدید.»

گبرلو ادامه داده:
«هر کس که کارت رسمی و معتبر خبرنگار در جشنواره فیلم را دریافت می‌کند، یعنی صلاحیتش از طرف مسئولان رسانه‌اش یا انجمن منتقدان یا جشنواره مورد تایید قرار گرفته و می‌تواند آزادانه هر نظریه‌ای را مطرح کند، پس اگر از کلمات نامناسب یا لحن توهین استفاده کرد، مسئول آن رسانه یا انجمن منتقدان یا جشنواره که صلاحیت خبرنگارش را تایید کرده است، باید پاسخگو باشد. چرا من و دیگران باید هزینه بی‌ادبی را بدهیم و چهره‌ای از خبرنگار نشان دهیم که در واقع نیست؟ این توهین به خبرنگاران شریف در جشنواره است و همین پنهان‌کاری منجر می‌شود سال دیگر به او کارت بدهند و همان آش و همان کاسه. از قدیم گفته‌اند سخن فرد نشانه شخصیت اوست. چرا مسئولان نشست، سوالات را حذف یا سانسور کنند که متهم به سانسور بشوند یا با تصحیح کلمات با لحنی بخوانند که مورد تایید حاضران باشد و بعد دوباره سال دیگر به او کارت بدهند؟»

این فعال رسانه‌ای تاکید کرده است:
«سال‌هاست نزدیک به ۴۰۰ کارت برای منتقدان و حدود ۲۰۰۰ کارت برای خبرنگاران صادر می‌شود، بدون این‌که نظارتی بر عملکردها داشته باشند یا تذکر مکتوب به فرد خاطی داده باشند. خبرنگاران شریف و منتقدان منصف چرا باید چوب تعدادی محدود را بخورند؟ چرا مسئول رسانه از خبرنگارش عملکرد نمی‌خواهد؟ چرا جشنواره، عملکرد خبرنگاران را علنی نمی‌کند تا سره از ناسره مشخص شود؟»

گبرلو در پایان نوشته است:
«در این ۲۵ سال که مسئول برخی نشست‌ها بوده‌ام برخی افراد امثال این شخص را دیده‌ام که همیشه همین رفتار ناپسند را دارند و همیشه هم کارت رسمی جشنواره دارند! یک جایی باید تصمیم درست اتخاذ شود.»
 

 

بیشتر بدانید : واکنش پیمان معادی به نامزدشدن پژمان جمشیدی + عکس

بیشتر بدانید : ماجرای ابتلای پژمان جمشیدی به کرونا + عکس

بیشتر بدانید : سحر دولتشاهی، پژمان جمشیدی و آزیتا حاجیان در جشنواره فجر + عکس

بیشتر بدانید : پاسخ جنجالی آزیتا حاجیان به سوالی درباره زندگی با دروغ! + عکس

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: khabaronline.ir