محمود مکتبی درباره این نمایشگاه گفت: این نمایشگاه مجموعه آثاری خلق شده من در طول برنامه یک ماهه رزیدنسی در کره بود.
نمایشگاه انفرادی محمود مکتبی با عنوان «داستانی درباره عشق» در گالری ونگل (Wongol) در شهر گونگجو افتتاح شد. این نمایشگاه  حضور تعدادی از هنرمندان کره ای و اعضای گروه یاتو افتتاح شد و به مدت یک ماه برپا خواهد بود.محمود مکتبی درباره این نمایشگاه گفت: این نمایشگاه مجموعه آثاری خلق شده من در طول برنامه یک ماهه رزیدنسی در کره بود. البته بیشتر زمان من صرف ساخت یک چیدمان بزرگ درباره یک داستان عاشقانه کره ای با عنوان «کنکاکچی» شد و در افتتاحیه پرفورمنسی بر گرفته از داستان شیرین و فرهاد و با عنوان «هزار بار بنویس ایران» داشتم.

http://www.seemorgh.com/uploads/1393/02/poq112.JPG

وی با بیان اینکه این چیدمان مورد توجه کره‌ای‌ها قرار گرفت، افزود: انتخاب این موضوع و این داستان ویژه در کره برای هنرمندان و بازدیدکنندگان نمایشگاه هم جالب بود. این چیدمان یک لوبیای بزرگ در ارتفاع سه و طول پنج متر است که مخاطبین با چشمان بسته می‌توانند وارد آن شوند و با لمس دیواره ها چیزهایی درباره عشق بیابند. داستان «کنکاکچی» از این قرار است که کره ای ها اعتقاد دارند هر فردی که عاشق می‌شود در واقع به نوعی کور شده و چشمان او بسته می‌شود و لوبیا نماد این داستان است. بسیاری از کره‌ای‌ها پس از ازدواج به یکدیگر گردنبندهای لوبیا از جنس طلا به نشان وفاداری در عشق و کور شدن در عشق هدیه می‌دهند و این یادمان و چیدمان لوبیا برای آنها بسیار معنا و حس ویژه ای داشت.

http://www.seemorgh.com/uploads/1393/02/poq113.JPG

مکتبی همچنین اظهار داشت: در این نمایشگاه ارتباط فرهنگی بین دو کشور برای من بسیار اهمیت داشت و هنگامی که داستان شیرین و فرهاد را برای مخاطبین و هنرمندان بازگو می‌کردم، همانقدر برای آنها تاثیرگذار بود که چیدمان لوبیا و حضور در آن. به عقیده من هنر، ادبیات و فلسفه گذشته و امروز ما حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد اما متاسفانه کمتر فضای پرداختن به آنها وجود دارد.

http://www.seemorgh.com/uploads/1393/02/poq114.JPG

وی همچنین افزود: من در طول حضور دو ماهه خود در کره جنوبی بحث‌های فراوانی با هنرمندان سایر کشورها داشتم و بسیاری از آنها با سعدی و حافظ و خیام و سهروردی و... آشنا بودند اما هیچکدام حتا یکبار نامی از شاملو، فروغ یا سهراب سپهری و هنرمندان معاصر ما نشنیده بودند و برخی از آنها برای نخستین بار با یک ایرانی ملاقات می‌کردند. این مسئله دردناک است و فرهنگ و هنر معاصر ما باید بار دیگر در یک گستره جهانی مطرح و بازگو شود و هر کدام از ما به سهم خود می‌توانیم در این مسئله تاثیرگذار باشیم و برای آن تلاش کنیم.

http://www.seemorgh.com/uploads/1393/02/poq115.JPG

گفتنی است در این نمایشگاه علاوه بر چیدمان و پرفورمنس نقاشی هایی با موضوع گل و مرغ و یک مجموعه چیدمان با عنوان «هتروپیا» به نمایش درآمده است.

http://www.seemorgh.com/uploads/1393/02/poq116.JPG
http://www.seemorgh.com/uploads/1393/02/poq117.JPG
http://www.seemorgh.com/uploads/1393/02/poq118.JPG
http://www.seemorgh.com/uploads/1393/02/poq120.JPG
http://www.seemorgh.com/uploads/1393/02/poq121.JPG


گردآوری :  گروه  فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: همشهری آنلاین


  مطالب پیشنهادی:
لاله اسکندری،بهاره افشاری و رضا کیانیان در جشنواره فیلم اربیل+تصاویر
پایان «مونا فریمن»، ستاره امریکایی+ تصویر
مهناز افشار و پیمان معادی برترین‌های جشنواره فیلم اربیل
زوج جنجالی هالیوود، برد پیت و آنجلینا جولی بر فرش قرمز فیلم «شیطان صفت»+ تصاویر
عکس های برگزیده مسابقه نشنال جئوگرافیک از جهان+ تصاویر
 
 

پربیننده های این بخش

 
X