... علل گریه در افراد بزرگسال عمدتا شامل غم و اندوه(49درصد)، شادی و خوشی(21درصد)، خشم(10 درصد)، همدردی(7درصد) و...

 

گریه کردن می‌تواند علت های گوناگونی داشته باشد. از جمله:

1- نوزادان از گریه به عنوان ابزار بقا استفاده می‌كنند. گریه كودكان یك وسیله ارتباطی با مادر بوده و از طریق آن طلب كمك می‌كنند.

علل اصلی گریه نوزادان: گرسنگی، پوشك خیس و كثیف و یا نامناسب، نیاز به نوازش و بغل کردن، دل پیچه ، سرما و گرمای شدید، كسالت و بی‌حوصلگی، استرس، محیط شلوغ، درد و جلب توجه می‌باشد.

2- علل گریه در افراد بزرگسال عمدتا شامل غم و اندوه(49درصد)، شادی و خوشی(21درصد)، خشم(10 درصد)، همدردی(7درصد)، اضطراب(5درصد) و ترس(4درصد) می‌باشد.

3- انسان‌ها برای تحت تأثیر قرار دادن دیگران و برانگیختن احساسات و ترحم آنها نیز متوسل به گریه می‌شوند.

فواید گریه كردن:

1- هنگامی‌كه دچار استرس هیجانی می‌شویم، مغز و بدن ما شروع به تولید تركیبات شیمیایی و هورمون های خاصی می‌كند. گریه كردن كمك می‌كند تا این تركیبات شیمیایی زائد كه نیازی به آنها نیست از بدن حذف گردند.

2- اشك‌های احساسی در واقع مواد سمی‌ای را كه در پی استرس هیجانی در خون تجمع می‌یابند را از بدن دفع می‌كند.

3-اشك‌های احساسی سطح منگنز بدن را كاهش می‌دهند. این ماده معدنی بر روی خلق و خو تأثیر مستقیم می‌گذارد. غلظت منگنز اشك احساسی 30 برابر بیشتر از منگنز موجود در خون است.

4- گریه مانند ادرار و تعریق باعث حذف مواد سمی‌ و محصولات زائد بدن می‌شود.

5- گریه یك مكانیسم رایگان، طبیعی و قدرتمند برای كنار آمدن با درد، استرس و اندوه می‌باشد.

6- هورمون‌هایی كه پس از استرس در بدن انباشته می‌شوند به حد سطح سمی‌رسیده و باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن و دیگر فرآیندهای بیولوژیكی می‌شوند. اشك‌های احساسی به عنوان دریچه اطمینان برای قلب عمل می‌كنند.

7- تركیباتی كه حین استرس در بدن تجمع می‌یابد، با اشك خارج می‌گردند. همین امر باعث كاهش استرس می‌گردد. این مواد شامل آندورفین(در كنترل درد مؤثر است)، پرولاكتین(در تنظیم تولید شیر نقش دارد)، و آدرنوكورتیكوتروپین(یك نشانگر مهم استرس است)، می‌باشند. سركوب گریه و اشك باعث افزایش استرس می‌گردد.

8- نه تنها گریه باعث ارتقای سطح سلامتی فرد می‌شود، بلكه در افزایش حس تعلق در گروه نیز تأثیر گذار بوده و موجب افزایش حضور و دخالت دیگران در تأمین رفاه فرد می‌شود. اشك ریختن یك روش مؤثر در ایجاد ارتباط بوده و در برانگیختن حس همدردی و دلسوزی سریع تر ازهر ابزار دیگری عمل می‌كند.

گریه به طور مؤثری بازگو كننده آن است كه شما در مورد یك دل نگرانی خاص، صادق و بی ریا بوده و در كنار آمدن با آن مشكل مضطرب می‌باشید.

9- گریه عملی طبیعی، سالم و شفابخش است.

10- گریه در كاهش و جلوگیری از بیماری های مرتبط با استرس مؤثر می‌باشد.

11- خنده و گریه دو ابزار كارآمد در كاهش استرس و رهایی ازاحساسات منفی می‌باشند.

12- هنگامی‌كه گریه سركوب می‌شود، هیجانات رها نمی‌شوند و خصایص شخصیتی مخرب همچون پرخاشگری بروز می‌كنند.

13- به باور دانشمندان سركوب و امتناع از گریه، كار معقولی نیست. اما برخی افراد كه پس از مورد انتقاد قرار گرفتن، مشاجره با دوستان، مواجهه با ناكامی‌های كوچك فورا شروع به گریستن می‌كنند، باید به روانشناس مراجعه كنند، چرا كه معمولا علت اصلی این نوع گریه ها اعتماد به نفس پایین و یا مشكلات روانی مزمن در فرد بوده و بایستی تحت درمان قرار گیرد.

14- انسان ها پس از گریه كردن، از لحاظ جسمی‌و روانی احساس بهتری پیدا می‌كنند و در واقع سبك و خالی می‌شوند.

15- گریه یك ابزار برقراری ارتباط است، یك زبان جهانی برای درخواست كمك و حمایت اجتماعی.

16- گریه به آزاد سازی آندورفین ها در جریان خون كمك می‌كند. آندورفین ها تركیبات شیمیایی ای هستند كه باعث بهبود خلق و خو و تسكین درد می‌شوند.


مطالب مرتبط:

مرگبارترین حوادث هوایی!!؟
 
تولدت مبارک به 161 زبان مختلف دنیا!!؟
 
دانستنی‌هایی که باورت نمیشه!!؟
 

گردآوری: گروه سرگرمی سیمرغ
www.seemorgh.com/entertainment
منبع: fun patogh