برای نخستین بار، دانشمندان تلاش کردند تا اثرات زیبایی جراحی پلاستیک صورت را به صورت پارامتری کمّی درآورند. نتیجه این که جراحی پلاستیک باعث جذاب‌تر شدن انسان نمی‌شود...

برای نخستین بار، دانشمندان تلاش کردند تا اثرات زیبایی جراحی پلاستیک صورت را به صورت پارامتری کمّی درآورند. نتیجه این که جراحی پلاستیک باعث جذاب‌تر شدن انسان نمی‌شود.
اگر جراحان پلاستیک جزو آن دسته از افرادی باشند که عقیده دارند «اگر محصولی آن طور که وعده داده شده است کار نکرد، باید پول مشتری را تمام و کمال پس داد»؛ بهتر است کار و کاسبی خود را تخته کنند! نتایج مطالعه جدیدی نشان می‌دهد که افرادی که اقدام به جراحی‌های پلاستیک زیبایی صورت مانند کشیدن ابرو و یا جراحی پلک چشم می‌کنند، پس از این فرایندها چندان جذاب‌تر ارزیابی نمی‌شوند.
به گزارش پاپ‌ساینس، این نخستین باری است که کسی تلاش می‌کند تا در یک مطالعه کمّی علمی، جذاب‌تر شدن یا نشدن افراد را پس از انجام جراحی‌های زیبایی صورت بسنجد. اگرچه همه افرادی که اقدام به جراحی پلاستیک صورت می‌کنند به دنبال جذاب‌تر شدن نیستند، اما این نیت دلیل بیشتر جراحی‌های زیبایی را در بر می‌گیرد.

برای انجام این تحقیق، محققان دسته‌ای عکس تصادفی را در اختیار گروهی از ارزیابان مستقل قرار دادند. ارزیابان بایستی سن افراد موجود در عکس را حدس زده و میزان جذابیت آنان را در مقیاس ۱ تا ۱۰ رتبه‌بندی می‌کردند. به دو دلیل، هیچ کدام از ارزیابان عکس‌های قبل و بعد از عمل یک شخص واحد را دریافت نمی‌کرد: نخست اینکه اطمینان حاصل شود که ارزیابان هدف مطالعه را استنباط نکنند تا در امتیازدهی آنها اثر بگذارد؛ و دوم اینکه نتایج کار با عالم واقع همخوانی داشته باشد، چرا که در عمل نیز افراد کمی این شانس را دارند که بتوانند عکسی از صورت قبلی شما را در کنار چهره پس از انجام جراحی پلاستیک ببینند.
گروه تحقیقاتی -که شامل تیمی از جراحان سر و صورت کانادایی و آمریکایی بود- دریافت کرد که از نظر ارزیابان، عکس‌های «پس از عمل» به طور میانگین ۳ سال جوان‌تر از عکس همان فرد «پیش از عمل» هستند. میزان این تفاوت از ۴ سال پیرتر تا ۹٫۵ سال جوان‌تر را شامل می‌شد. اما از جنبه زیبایی، نتیجه حیرت‌آور بود: اگرچه به طور میانگین امتیاز جذابیت بیماران اندکی بالاتر رفته بود، اما تفاوت به اندازه‌ای نبود که از نظر آماری بتوان آن را یک «اختلاف» به شمار آورد.
گردآوری: گروه سرگرمی سیمرغ
www.seemorgh.com/entertainment
منبع: khabaronline.ir


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X