این‌قدر نزدیك تلویزیون ننشین؛ چشمت ضعیف می‌شود! حتما شما هم وقتی كم‌سن‌وسال بوده‌اید، این توصیه را شنیده‌اید ولی...
 

1) این‌قدر نزدیك تلویزیون ننشین؛ چشمت ضعیف می‌شود!
حتما شما هم وقتی كم‌سن‌وسال بوده‌اید، این توصیه را شنیده‌اید ولی انجمن چشم‌پزشكان آمریكا می‌گوید این توصیه، پایه علمی ندارد. چشم اغلب بچه‌ها قادر است نگاه از فاصله نزدیك را بدون هیچ مشكلی تحمل كند.
البته بعضی بچه‌ها هم هستند كه چشمشان نزدیك‌بین است و به همین دلیل، خیلی نزدیك به تلویزیون می‌نشینند. این دو را نباید با هم اشتباه كرد.

2) كامپیوتر چه ربطی دارد به خستگی چشم؟
ربطش این است كه وقتی زیاد جلوی مونیتور می‌نشینید، كمتر پلك می‌زنید. وقتی كمتر پلك می‌زنید، خشكی چشم‌ به سراغتان می‌آید و عضلات چشمتان خسته می‌شود. چاره‌اش این است كه هر 20 دقیقه یك‌بار به چشمتان استراحت بدهید و به یك نقطه دور خیره شوید.

3) اگر می‌خواهی چشمت پرنور شود، تا می‌توانی هویج بخور!
هیچ لزومی به این هویج‌درمانی نیست. هر چیزی كه ویتامین «آ» داشته باشد، به درد چشم می‌خورد؛ چه هویج باشد، چه هر میوه و سبزی دیگر. با یك رژیم غذایی متعادل براحتی می‌توانید ویتامین «آ» مورد نیاز چشمتان را تامین كنید.

4) شب‌كوری مختص پسربچه‌هاست
البته شب‌كوری در پسربچه‌ها شایع‌تر است (8 برابر دختربچه‌ها)؛ ولی در دختربچه‌ها هم دیده می‌شود.

5) ضعف چشم كه ارثی نیست!
اتفاقا هست. اگر پدر و مادری چشمشان ضعیف باشد، معمولا فرزندشان هم چشمش ضعیف می‌شود. حتی عینكی شدن هم در بچه‌هایی كه پدر یا مادرشان عینكی است، شیوع بیشتری دارد.

6) ممكن نیست پدر و مادری چشم‌آبی، فرزندی با چشم قهوه‌ای داشته باشند
اگرچه خیلی نادر است،‌ ولی كاملا ممكن است؛ چون ژن‌های متعددی در تعیین رنگ چشم دخالت دارند. هر فرد دو الگو از هر ژن دارد كه هر كدامش را از یكی از والدینش به ارث می‌برد. در واقع، به جای آن كه دو ژن اصلی در این مورد دخالت داشته باشند، یك ژن وجود دارد كه رنگ قهوه‌ای یا آبی را كنترل می‌كند و یكی رنگ سبز یا رنگ فندقی را. پس این امكان وجود دارد كه پدر و مادری چشم‌آبی، كودكی با چشم‌های قهوه‌ای داشته باشند (یا برعكس).

7) چشم انسان از چشم همه جانوران قوی‌تر است
اصلا این‌طور نیست. یك نمونه دم‌دستی‌‌اش گربه‌ها هستند كه حتما دیده‌‌اید چشمشان در تاریكی می‌درخشد. پشت شبكیه چشم گربه‌ها لایه‌ آینه‌مانندی از سلول‌های منعكس‌كننده نور وجود دارد كه نورِ تابیده‌شده به شبكیه را منعكس می‌كند و موجب می‌شود سلول‌های چشم گربه، دو بار در معرض نور قرار بگیرند و در نتیجه، در تاریكی خیلی بهتر از ما انسان‌ها ببینند. وجود این لایه به علاوه مردمك بیضی‌شكل گربه‌ها باعث می‌شود كه آنها فقط با یك‌ششم نوری كه ما برای دیدن نیاز داریم، به وضوح همه چیز را ببینند.

 
 گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
www.seemorgh.com/Entertainment
منبع: hamseda.ir
 
مطالب جالب دیگر:
برخی اسرار چگونگی لو رفتن مخفیگاه "صدام حسین"!
حرکت عجیب مرد چینی در آشپزخانه!! 
تصاویر عکس‌العمل‌های هواداران مایکل پس از شنیدن خبر مرگ وی!
چای های رژیمی چگونه عمل می کنند؟
زن 55ساله، 40سال برده شوهرش بود!!
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X