این پژوهشگران در این خصوص توضیح دادند: «با كمك این...

پژوهشگران ایتالیایی دریافتند كه گیاهان برای رشد و نمو اندام‌ها، دوری جستن از انگل ها و حشرات دشمن و جذب حشرات دوست از طریق ژن ها با خود حرف می‌زنند.
محققان شورای تحقیقات ملی در رم موفق شدند رشد یك گیاه را طوری كنترل كنند كه ریشه هایی عمیق و برگ‌هایی بزرگ تر داشته باشد.
آنها برای انجام این كار، پیش از هر چیز كشف كردند كه رشد گیاهان از طریق دو هورمون به نام‌های «آكسین» و «سیتوكین» تنظیم می‌شود.

آكسین، تقسیم سلولی را فعال می‌كند و سیتوكین، این تقسیم را متوقف می‌كند.

این پژوهشگران در این خصوص توضیح دادند: «با كمك این هورمون‌ها می‌توان توسعه سلول‌های بنیادی را كه در گیاهان به طور مداوم احیا می‌شوند، به سوی رشد برگ‌ها و ساقه‌ها هدایت كرد».

این دانشمندان همچنین توانستند ژن‌هایی را كه این هورمون‌ها را بیان می‌كنند كشف كنند و نشان دهند كه علاوه بر این ژن‌ها كه رشد سلول ها را كنترل می كنند عوامل دیگری بخصوص در برقراری ارتباط میان بخش‌های مختلف گیاه و ژن‌هایی كه روی این بخش‌ها عمل  می‌كنند وجود دارد كه موجب بقای گیاه می‌شوند.

برای مثال در ارسال پیام های ضد استرس، دو مولكول سبك كه بر روی عملكردهای آنتی اكسیدان‌ها اثر می‌گذارند نقش دارند. تولید این مولكول‌ها موجب می‌شود كه گیاه به استرس‌های محیطی پاسخ دهد. همچنین سیگنال‌های خطرناك مثل هجوم انگل‌ها می‌توانند به داخل گیاه وارد شوند.

برای مثال زمانی كه یك حشره به برگ های یك گیاه حمله می‌كند، برگ‌های دیگر شروع به آزاد كردن موادی می‌كنند كه موجب می شود حشرات دشمن از آنها دور شوند و از سوی دیگر، بخش‌های مختلف یك گیاه می‌توانند برای جذب حشرات مفید و دوست نیز با یكدیگر ارتباط برقرار كنند.
در حقیقت ژن‌ها و این مولكول های سبك، زبان گیاهان هستند و اجزای مختلف یك گیاه برای برقراری ارتباط میان خود از آنها استفاده می‌كنند.
 
گردآوری: گروه سرگرمی سیمرغ
www.seemorgh.com/Entertainment
منبع: asriran.com
 
مطالب جالب دیگر:
روش ویژه آمریکایی‌ها در بازجویی صدام حسین چه بود؟!
ده گلزن برتر تاریخ پرسپولیس
لانه سازی و زندگی یک جفت عنکبوت در گوش پسربچه 9 ساله!
اس ام اس 110
جسد مایکل جکسون بدون مغز وی دفن خواهد شد!!
 
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
 
X