ترتیت تولد و اینکه چندمین فرزند خانواده هستید می‌تواند در بسیاری از مسائل همچون شخصیت، انتخاب هایی که در زندگی می‌کنید و حتی اینکه عاشق چه کسی می‌شوید نقش داشته باشد...

 

در این دنیا هیچ چیز به اندازه ترتیب تولد اتفاقی و تصادفی نیست.  ترتیت تولد و اینکه چندمین فرزند خانواده هستید می‌تواند در بسیاری از مسائل همچون شخصیت، انتخاب هایی که در زندگی می‌کنید و حتی اینکه عاشق چه کسی می‌شوید نقش داشته باشد.
 آلفرد آدلر که به عنوان نخستین پیشگام گروه روانشناسی اجتماعی مطرح است اولین فردی بود که بیان کرد ترتیب تولد عامل مهمی در شکل گیری شخصیت افراد است. پس از او روانشناسان دیگری نیز نظریه وی را دنبال کردند و به یافته های جدیدی در این زمینه رسیدند.
 دكتر فرانك سولووی، رفتارشناس و استاد در مؤسسه شخصیت و تحقیقات اجتماعی در دانشگاه بركلی كالیفرنیا و نویسنده كتاب "تولد برای شورش"، در این کتاب خود بیان کرده که فرزندان اول خانواده اغلب  دوست دارند که بر جهان حکومت کنند و در حالی که فرزندان آخر بیشتر به دنبال تغییر جهان اطراف خود هستند.

فرزندان اول وظیفه شناس تر، جاه طلب تر و سلطه جوتر از خواهر و برادرهای كوچكتر از خود هستند، آنها در رشته های مشكل  مثل پزشكی، مهندسی و حقوقی بیشتر  می‌درخشند. همه فضانوردانی كه به فضا رفته اند بزرگترین فرزند یا بزرگترین پسر خانواده شان بوده اند و در طول تاریخ نیز (حتی زمانی كه خانواده های پرفرزند معمول بوده است) بیش از نیمی از برندگان جایزه نوبل فرزند اول بوده اند.
 برخی شخصیتها نظیر هیلاری كلینتون، بیل کلینتون، ریچارد برانسون، جی.كی.رولینگ (نویسنده كتابهای هری پاتر)، وینستون چرچیل همچنین بعضی از ستاره های سینما از جمله: كلینت ایستوود، جان وین، سیلوستر استالونه، بروس ویلیس، و همه بازیگرانی كه نقش جیمز باند را بازی كرده اند، همگی فرزند نخست خانواده بوده اند.

فرزندان آخر بیش از همه می توانند خلاق و جذاب باشند. از آن جا كه آنها اغلب به عنوان توسری خور شناخته می‌شوند، به مبارزه در جنبش های برابری طلبانه گرایش دارند. (بچه های آخر اولین پشتیبانان اصلاحات پروتستان و نهضت روشنگری بودند) آنها در روزنامه نگاری، تبلیغات، فروش و هنرها موفق هستند. بعضی از ته تغاریهای مشهور عبارتند از: كامرون دایاز، جیم كری، رویز ادانل، ادی مورفی و بیلی كریستال.

 فرزندن وسط : این دسته از افراد بیشتر به همسالان خود می پیوندند و به راحتی می‌توانند از خانواده جدا شوند در نتیجه آنها می آموزند كه چگونه با منابع حمایتی دیگر ارتباط برقرار كنند بنابراین به داشتن مهارتهای مردمی بسیار عالی گرایش دارند. فرزندان وسط اغلب نقش میانجی و مصلح را بر عهده می‌گیرند. بعضی از فرزندان وسط مشهور عبارتند از: بیل گیتس، جی.اف.كی، پرنسس دایانا.
 

تك فرزندها خصوصیاتی شبیه فرزندان اول دارند و مدام زیر بار انتظارات سنگین والدین هستند. تحقیقات نشان می‌دهد كه فرزندان اول اعتماد به نفس بیشتری دارند، خوش بیان هستند و احتمالاً بیش از بچه های دیگر از تخیل خود استفاده می‌كنند. گرچه آنها پرتوقع نیز هستند، از انتقاد متنفرند، و ممكن است غیرقابل انعطاف و كمال گرا باشند. بعضی افراد مشهور كه تك فرزند بوده اند عبارتند از: فرانكلین دلانو روزولت، آلن گرینسپن، تایگر وود و  لئوناردو داوینچی.
 ترتیب تولد  همچنین می‌تواند در روابط اجتماعی و زناشویی نیز نقش داشته باشد.

لیندا بلر روانشناسی که در زمینه ی ترتیب تولد و تاثیر آن بر روابط اجتماعی و زناشویی فعالیت می‌کند، بیان می‌کند عاشقانه ترین و با تفاهم ترین زندگی بین فرزند اول و فرزند آخر شکل می‌گیرد. این روانشناس معتقد است که این دو – از آنجا که یکی در خانواده ی خود بزرگترین فرزند بوده  و دیگری کوچکترین- بهتر می‌توانند یکدیگر را کامل کنند. او همچنینی معتقد است که زن و مردی که هر دو فرزند اول  یا هر دو تک فرزند باشند در زندگی خود بیشتر دچار مشکل می‌شوند. زیرا از خصوصیات فرزندان اول و همچنین تک فرزند ها این است که همیشه دوست دارند رئیس باشند، امر و نهی کنند و مسئولیت همه ی کار ها را به دست داشته باشند که این  می‌تواند در زندگی مشترک بسیار مخرب باشد. لیندا بلر در مورد فرزندان وسط می‌گوید آنها می‌توانند رواط پایدار و ارامی را با همه ی  افراد – صرفنظر از اینکه چندمین فرزند خانواده هستند- بر قرار کنند و در زندگی  زناشویی بسیار موفق باشند.

 

گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ

www.seemorgh.com/Entertainment
منبع: nezamabad.ir
 
مطالب جالب دیگر:
آنجلینا بالاخره رژیمش را شکست!!
نرم افزار جاوا مخفی كردن فايل‌های سونی اريكسون، نوكيا،سامسونگ،موتورولا
مردی که سالانه 8 ميليون سکسکه می‌زند!!
آیا می‌توانید راز این عکس را متوجه شوید؟!
کشف جسد زنی قربانی شده در مراسم مذهبی!
لیست بدترین ابداعات تاریخ!
تصویر پانصد تومانی جديد با طرح ماهواره اميد!
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X