یکی از نظریات در این باره می‌گوید فضا دارای انحنایی مشابه چیپس سیب زمینی پرینگلز است. سطح در مرکز یکی از این چیپسها...

دانشمندان و کیهان شناسان به منظور توجیح بسیاری از ناشناخته های جهان نظریه های مختلفی برای توضیح شکل جهان ارائه کرده اند که برخی از آنها بر اساس شکل مواد غذایی ارائه شده اند. 

شاید بتوان گفت شکل واقعی جهان یکی از بزرگترین سئوالهای علم به شمار میرود. برخی از فیزیکدانان بر این باورند که کیهان شکلی کروی دارد اما شاید این تئوری درستی به شمار نرود. بسیاری از اشکال جایگزینی که برای توضیح این پرسش ارائه شده اند را در زندگی روزمره می‌توان مشاهده کرد. از آن جمله می‌توان به نظریه هایی اشاره کرد که بر اساس اشکال بسیاری از مواد خوراکی محبوب مردم جهان شکل گرفته اند.

نظریه نان دونات حلقه ای: این نظریه بر این اساس شکل گرفته است که جهان شکلی مشابه برش افقی از یک ستون و یا یک نان دونات حلقه ای دارد. این نظریه برای چندین دهه و در شکلهای مختلف مورد بررسی قرار داشت. برخی معتقدند جهان می‌تواند درون منطقه ای حلقه مانند مشابه حلقه توریوس- حلقه ای که از اتصال دو سر یک نوار همراه یک تابیدگی تشکیل شده است- شناور باشد. در یکی از تفاسیر تئوری  رشته ای از مشهورترین تئوری های فیزیک، جهان منطقه ای سه بعدی از فضا است که "برین" خوانده شده و در فضایی با ابعاد بیشتر و بزرگتر شناور است. 
یکی از مدلهای این تئوری عنوان می‌کند جهان زمانی دارای برینهای مختلف با بیش از هشت بعد بوده که در فضایی 9 بعدی شناور و هر یک از این بعدها مانند نان دونات یک حلقه را تشکیل داده بودند. در نهایت این بعدهای مختلف با یکدیگر برخورد کرده و تبخیر شده و جهان کنونی را شکل داده اند.

نظریه پرینگلز: آیا فضا مسطح است؟ در این صورت شعاعهای نوری که به موازات یکدیگر تابیده می‌شوند برای همیشه در موازات یکدیگر باقی خواهند ماند اما در صورتی که جهان از انحنا برخوردار باشد شعاعها می توانند از یکدیگر فاصله گرفته و یا به هم برسند.

یکی از نظریات در این باره می‌گوید فضا دارای انحنایی مشابه چیپس سیب زمینی پرینگلز است. سطح در مرکز یکی از این چیپسها به سمت بالا و پایین انحنا یافته است. در حالت تئوری هر نقطه ای از جهان می‌تواند چنین خصوصیتی داشته باشد. به بیانی دیگر از زبان ریاضی فضا می‌تواند دارای انحنای منفی باشد. در صورت درست بودن چنین نظری می‌توان توضیح داد که چرا زمان تنها رو به جلو در حرکت است و چرا جهان با سرعتی بالا در حال گسترش است؟ در گذشته شواهد مبنی بر این بودند که جهان کاملا مسطح بوده و سطحی منحنی نیست، اما این شواهد هرگز به اثبات نرسیده اند.

نظریه بادام زمینی: در حدود 14 بیلیون سال پیش جهان پس از انفجار بزرگ شکل گرفت. این انفجار از یک نقطه بسیار کوچک آغاز شده و در تمامی جهات گسترش یافت و در نهایت به تدریج سرد شد. برخی از دانشمندان معتقدند میدانهای مغناطیسی که در اطراف جهان اولیه در حرکت بوده، باعث شده اند جهان بیشتر در یک زاویه گسترش پیدا کند تا در تمامی جهات. در صورت درست بودن چنین فرضیه ای می‌توان گفت جهان شکلی بیضوی مانند، مشابه یک دانه بادام زمینی یا زیتون دارد و کروی نیست.


نظریه Bugle:
تصور شکل شیپوری Bugle ها (نوعی ماده خوراکی یا اسنک شیپور مانند) برای جهان کمی غیر عادی به نظر می‌آید اما می تواند بسیاری از سئوالهای بی پاسخ درباره زمینه تابشهای میکروویو کیهانی را توضیح دهد، تابشهایی که از زمان انفجار بزرگ در جهان باقی مانده اند. از جمله این تابشها پرتوهای CMB هستند که از نقاط داغ و سرد متعددی برخوردارند. دلیل این اختلاف دما در این نوع از تابشها تا کنون آشکار نشده است اما در صورتی که جهان را به شکل مخروطی یا شیپور مانند تصور کرد می‌توان توضیحاتی در این باره یافت.

نظریه سیب:
با وجود اینکه شکل ظاهری سیبها به گونه ای نیست که بتواند جهان را به شکلی که دیده می‌شود توضیح دهد اما می‌تواند بعدهای نهفته جهان را به خوبی تشریح کند. بسیاری از نظریه های بزرگ فیزیکی مانند نظریه رشته ای پیش بینی می‌کند که ابعاد جهان نسبت به آنچه بشر قادر است ببیند، بسیار بیشتر است. انسان در جهانی چهار بعدی زندگی کرده و از میان مقیاسهایی مانند طول، وسعت، ارتفاع و زمان حرکت می‌کند. اما شاید ابعاد دیگری نیز وجود داشته باشند که دچار خمیدگی شده اند و به همین دلیل امکان مشاهده آن برای انسان وجود ندارد.

برخی از دانشمندان به صورت آزمایشی پیشنهاد داده اند که جهان می‌تواند شکلی سیب مانند داشته باشد تا بتوانند بر این اساس چگونگی سه بعدی شدن ذرات بنیادین جهان را توضیح دهند. برای مثال انسان تا کنون موفق به مشاهده سه نوع از نوترینوها، ذره ای کوچک و فرار، شده است. بر اساس گزارش نیوساینتیست، این احتمال وجود دارد که تنها یک نوع نوترینو در جهان موجود باشد و آنچه دیده می‌شود، نتیجه حرکات مختلف این ذره در مسیر ابعاد پنهانی اش باشد. به دلیل اینکه در شکل سیبها زاویه های محدب و مقعر در کنار هم قرار دارند، ذره می‌تواند در سه مسیر حرکت کند و در این صورت در هنگام مشاهده به سه شکل مختلف ظاهر خواهد شد.
 
گردآوری: گروه سرگرمی سیمرغ
www.seemorgh.com/Entertainmnet
منبع: mehrnews.com
 
مطالب جالب دیگر:
عجیب‌ترین نام‌های ایرانی که باور کردنی نیست!! (روسپی، گیلاس، نخود و...)
خانواده بکام نباید پشه‌ها رو بکشند!!
تصاویر و اطلاعاتی در مورد وحشتناکترین زن قربانی جراحی پلاستیک!!
وحشتناک‌ترین قاتل دنیا یک زن بود!! (+عکس)
آیا واقعا این تصاویر یک فرشته رانده شده است!؟
محل خوشگذرانی "روسای جمهور" کجاست؟!
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X