برای داشتن جسم و روحی سالم باید چقدر خوابید و آیا میزان خواب مناسب برای افراد مختلف و گروه های سنی متفاوت متغیر است؟ ...

برخی از بزرگ ترین رهبران سیاسی تاریخ از ناپلئون بناپارت و وینستون چرچیل گرفته تا بیل کلینتون و مارگارت تاچر تنها چهار تا شش ساعت در شبانه روز می‌خوابیدند.
 
این در حالی است که یک نوجوان اگر 10 ساعت در طول شب نخوابیده باشد به سختی می تواند از رختخوابش برخیزد. نوزادان می توانند تا 18 ساعت در یک روز بخوابند البته این خواب منقطع و نامنظم است، این در حالی است که برای افراد مسن بیش از شش ساعت خوابیدن در طول شب تقریباً غیرممکن بوده البته این افراد کمبود خواب شبانه را با چرت زدن در طول روز، خصوصاً ظهرها جبران می‌کنند.

خواب جزء لاینفک زندگی است. هر جانداری در طول 24 ساعت شبانه روز مدتی را در خواب سپری می‌کند. جلوگیری از خوابیدن یکی از بدترین شکنجه ها برای انسان هاست. بی خوابی زودتر از بی غذایی باعث مرگ افراد می شود. اگر افراد به خصوص کودکان به اندازه کافی نخوابند علاوه بر خسته و کسل بودن، بداخلاق می‌شوند و قدرت یادگیری آنها نیز به شدت کاهش می یابد. هر فرد باید به قدری بخوابد که روز بعد احساس خواب آلودگی نکند.

یکی از نشانه های کم خوابی خمیازه کشیدن است. یکی از بزرگ ترین سوالات بی پاسخ در مورد مقوله خواب این است که هر کس به چه میزان خواب در طول روز نیازمند است.آنچه مسلم است اینکه نیاز به خواب در افراد مختلف متفاوت است. بعضی از انسان ها تنها با چهار، پنج ساعت خوابیدن زندگی نرمال و خوبی دارند اما بیشتر افراد در صورتی که کمتر از شش ساعت بخوابند به دلیل خستگی و خواب آلودگی نمی‌توانند کارهای روزمره خود را انجام دهند.
 
برخی افراد برای سرحال شدن باید 9 ساعت بخوابند اما بیشتر افراد به حدود هفت تا هشت ساعت خواب نیاز دارند. اما برای داشتن جسم و روحی سالم باید چقدر خوابید و آیا میزان خواب مناسب برای افراد مختلف و گروه های سنی متفاوت متغیر است؟

آخرین مطالعات حاکی از آن است که مهم ترین عامل در تعیین میزان خواب طبیعی در افراد مختلف «وراثت» است و بر همین اساس میزان خواب در افراد تعیین می‌شود. در یک تحقیق دانشمندان عادات خوابی یک خانواده پرجمعیت در کالیفرنیا را بررسی کردند و به نتایج قابل توجهی دست یافتند. در این خانواده مادر و دختر در طول زندگی خود عادات خوابی یکسانی داشته یعنی شب ها ساعت 11 تا 30/11 می خوابیده و صبح ها ساعت 4 تا 30/4 از خواب بلند می‌شدند و در عین حال صبح ها به هیچ وجه احساس خستگی نمی‌کردند. محققان از تمامی اعضای این خانواده نمونه خونی گرفتند تا با بررسی
DNA آنها به دلیل این عادت غیرمعمول این خانواده پی ببرند. پس از انجام آزمایش ها مشخص شد در ژن Hdec2 این مادر و دختر تغییری ایجاد شده است. ژن Hdec2 در حقیقت ژنی است که کنترل عادات خواب در حیوانات را برعهده دارد. این تغییر ژنتیکی در بقیه اعضای این خانواده که الگوی خواب نرمالی دارند دیده نشد. اکثر اعضای این خانواده در طول شبانه روز هشت ساعت می‌خوابند.

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو که این پژوهش را انجام داده اند، از مدت ها قبل به دنبال شناسایی ژن هایی بودند که بر خواب افراد تاثیر می‌گذارد. آنها برای اینکه مطمئن شوند تغییر در ژن
Hdec2 باعث عادت عجیب خوابی در این مادر و دختر است در ژن Hdec2 موش های آزمایشگاهی همان تغییری را که در ژن Hdec2 این دو زن وجود داشت ایجاد کرده و مشاهده کردند عادات خوابی در این موش ها نسبت به موش های معمولی تغییر کرد.
 
سرپرست این پژوهش، یینگ - هویی فو استاد عصب شناسی و همکارانش موش ها و مگس های میوه یی را پرورش دادند که حامل این جهش ژنتیکی بودند. فعالیت مگس های میوه و اندازه گیری امواج مغزی موش ها نشان داد جانوران دارای این جهش کمتر می‌خوابند و موش های حامل این ژن در مدت زمان کوتاه تری از محرومیت از خواب بهبود می‌یافتند. پروفسور فو نتیجه گیری می‌کند این پژوهش مدلی است که «فرصتی منحصربه فرد» را برای بررسی اثرات مقدار خواب بر سلامت فراهم می‌آورد. او می‌گوید؛ «تحقیقات ما نشان می‌دهد در بدن انسان یک سیستم ژنتیکی وجود دارد که به ما می گوید به چه میزان خواب نیاز داریم.
 
ما هنوز درباره عملکرد این سیستم چیزی نمی‌دانیم. اما اکنون پس از این تحقیق مطالعات مان جهت خاصی پیدا خواهد کرد.» آنها در سال 2001 هم جهشی ژنتیکی را کشف کردند که الگوهای خواب را در ناقلان آن به هم می‌ریزد. افراد حامل این جهش حدود 30/7 بعدازظهر به خواب می روند و حدود 30/3 بامداد از خواب برمی‌خیزند. براساس مطالعات مختلف، اختلالات خواب در افراد چه به صورت کم خوابی و چه به صورت پرخوابی در کاهش طول عمر آنها نقش دارد. پروفسور فو با اشاره به اینکه خواب طبیعی در رفع خستگی جسمی و روحی موثر است، افزود؛ بهترین زمان خواب طبیعی خواب شبانه و میزان آن به طور اواسط هشت ساعت در یک شبانه روز است. تحقیقات نشان داده خواب کمتر از شش ساعت و بیشتر از 9 ساعت در سلامت فرد اثر منفی می‌گذارد.
 
گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
www.seemorgh.com/Entertainment
منبع: etemaad.ir
 
مطالب جالب دیگر:
علت تفاوت‌های زنان و مردان در خنداندن دیگران!
پدری که آمد ثواب کند، پسرش کباب شد!! (+عکس)
قدرتمندترین زنان سال 2009 جهان (+عکس)
پر پیچ و خم ترین خیابان جهان که باعث سر گیجه می‌شود! (+عکس)
کوتاه از روستای بدون کوچه در ایران!!
نظریه‌هایی که بر اساس مواد غذایی شکل گرفته‌اند!
 
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X