با زدن این خمیردندان سکته نمی کنید!
پژوهشگران آمریکایی، نوعی خمیر دندان ابداع کرده‌اند که می‌تواند با حفظ بهداشت دهان، از بروز سکته و حمله قلبی پیشگیری کند

خمیر دندانی که از سکته قلبی پیشگیری می‌کند!

پژوهشگران در دهه‌های اخیر، از ارتباط میان سلامت دهان و بیماری‌های التهابی مانند سکته و حمله قلبی و همچنین تاثیر آنها بر کل بدن صحبت کرده‌اند. التهاب که نقشی جدی در بروز بیماری تصلب شرایین دارد، با اندازه‌گیری دقیق پروتئین واکنشی سی(C-Reactive Protein) مشخص می‌شود که یک نشانگر حساس برای بررسی خطر احتمالی سکته و حمله قلبی به شمار می‌رود.

پژوهشگران "دانشگاه فلوریدا آتلانتیک"(FAU)، "موسسه پژوهشی مارشفیلد"(Marshfield Clinic Research Institute) و "دانشگاه ویسکانسین- مدیسن"(UW) با همکاری یکدیگر، یک آزمایش تصادفی انجام داده‌اند تا تاثیر نوعی خمیر دندان موسوم به "پلاک اچ‌دی"(Plaque HD) را در کاهش پروتئین واکنشی سی مورد بررسی قرار دهند.

پلاک اچ‌دی، نخستین خمیردندانی است که پلاک دندان را تشخیص می‌دهد و امکان پاک کردن آن با مسواک زدن وجود دارد. فرمول ساخت این خمیر دندان، ترکیبات منحصر به فردی را شامل می‌شود و عوامل پاک‌کننده‌ای را در بر دارد که با تضعیف ساختار پلاک دندان، به بررسی و پاکسازی موثرتر آن کمک می‌کنند.

همه داوطلبان این آزمایش، اصول مشابهی را برای مسواک زدن رعایت کردند و این کار را با خمیر دندان پلاک اچ‌دی انجام دادند.

"چارلز هنکنز"(Charles Hennekens)، از نویسندگان این پژوهش گفت: یافته‌های کنونی، مشابه یافته‌های آزمایش پیشین ما هستند. تشخیص این که خمیر دندان می‌تواند سکته‌ها یا حملات قلبی را کاهش دهد، به آزمایشی تصادفی در مقیاس بزرگ نیاز دارد. نتایج این پژوهش می‌توانند پایه محکم‌تری برای انجام دادن آزمایش‌هایی از این دست باشند. این آزمایش‌ها در صورت داشتن نتیجه مثبت، پیامدهای قابل توجهی در حوزه بالینی و سلامت عمومی خواهند داشت.

پژوهشگران در آزمایش تصادفی خود، تاثیر پلاک اچ‌دی را بر پیشرفت تصلب شرایین در سرخرگ‌های کاروتید و کرونری بررسی می‌کنند زیرا التهاب سیستماتیک در این سرخرگ‌ها، موضوع بسیار مهمی است.

نتایج این آزمایش تصادفی نشان داد که پلاک اچ‌دی، کاهش قابل توجهی را در پروتئین واکنشی سی ایجاد می‌کند.

این پژوهش، در مجله "American Journal of Medicine" به چاپ رسید.گردآوری: گروه سرگرمی سیمرغ
seemorgh.com/entertainment
منبع: isna.ir