5 دلیل احساس خستگی در روزهای تعطیل!
اگر شما هم جزء افرادی هستید که در روز های تعطیل بازهم احساس خستگی می کنید, خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد می کنیم

چرا همیشه در تعطیلات خیلی خسته هستیم؟

چرا احساس خستگی می‌کنیم در حالی که آنقدر‌ها کاری انجام ندادیم و یا به نسبت طول سال بیشتر خوابیده‌ایم، علت‌های ساده‌ای که به آن‌ها توجه نمی‌کردیم. خیلی از ما درست وقتی که تعطیلات عید شروع می‌شود، خسته می‌شویم و تعجب می‌کنیم که با وجود اینکه استرس‌ها و فعالیت‌های شغلی ما کاهش یافته است، اما به مراتب خسته‌تر هستیم. احتمالا برای شما جالب باشد که دلیل آن را بدانید. این مطلب را بخوانید:

مشکلات معده

در ایام تعطیلات اغلب ما بیش از حد معمول تمایل به خوردن داریم. بیش از حد می‌خوریم و غذا‌های متنوعی را هم امتحان می‌کنیم. به گفته محقق خواب دانشگاه مرکزی کویینزلند، ناراحتی در دستگاه گوارش می‌تواند قاتل خواب باشد. غذا‌های پرادویه و فلفل‌ها هم مشکلات زیادی را برای معده ما ایجاد می‌کنند.

هر چیزی که باعث رفلاکس یا سوءهاضمه شود ممکن است به طور غیر مستقیم خواب شما را بر هم بزند. همچنین اگر غذای بسیاری تندی را خورده‌اید که به آن عادت ندارید، ممکن است بر خواب شما اثر منفی داشته باشد.

دسر‌ها و شیرینی‌جات قبل از خواب

قند زیاد در انتهای شب باعث تزریق انرژی به بدن شما می‌شود. در این حالت ممکن است شما دچار بی‌خوابی شوید و این حالت ممکن است یک ساعت به طول بینجامد؛ بنابراین بهتر است از کربوهیدرات‌های پیچیده به جای شیرینیجات استفاده کنید.

چرت زدن‌های در طول روز

وقتی مجبور نیستید روز خود را به کار بگذرانید، یکی از لذت‌بخش‌ترین کار‌ها می‌تواند چرت کوتاه عصر یا به قول معروف قیلوله باشد. بدن ما در طول سال ساعت بیولوژیکی خود را پیدا کرده است. به همین علت است که هنگامی که در طول سال می‌خواهیم بیش از حد هم بخوابیم، ناکام می‌شویم و مانند روز‌های دیگر از خواب برمی‌خیزیم. آرامش حاصل از تعطیلات و چرت‌های میانه روز این ساعت را بر هم می‌زند و شما ممکن است بیش از حد بخوابید. این تغییرات خواب شما در طول شب را تضعیف می‌کند و خواب بی‌کیفیت و در نتیجه خستگی بیشتری را برای شما ایجاد می‌کند.

فعالیت‌های بیش از حد در سفر

شما در تعطیلات ممکن است قصد سفر به مناطقی را داشته باشید که به علت فشردگی برنامه‌ها خسته شوید. احتمالا دیر بخوابید و کل روز در حال پیاده‌روی باشید. نباید برنامه‌ریزی شما به گونه‌ای باشد که در تعطیلات در خدمت سفر درآیید. درست است که نوروز امسال در محدوده ایران سفر‌ها به علت شیوع کرونا منع شده است، اما این عامل از عوامل کلی برای خستگی در روز‌های تعطیل سال نو می‌باشد و به همین علت ذکر می‌شود.

امتداد بیش از حد فعالیت‌های شغلی

در طول تعطیلات بیش از حد در حال پاسخگویی به ایمیل‌های کار و انجام کار‌های شغلی خود هستید. در این حالت نه تنها تعطیلات خود را خراب می‌کنید، بلکه استرس زیادی را به خود وارد می‌کنید. این عامل می‌تواند باعث دامن زدن به خستگی در شما بشود؛ بنابراین به اندازه کافی بخوابید. سعی کنید بدن خود را بیش از حد در خواب بی‌نظم نکنید تا کیفیت خواب شما کم و در نتیجه خسته نشوید.

بیش از حد تنبل نباشید. همانطور که استراحت بسیار مهم است، اما بدن شما برای مقابله با استرس و احساس زنده بودن، به فعالیت نیاز دارد. بنابرای در خواب و آرامش زیاده‌روی نکنید. سعی کنید ورزش را به عنوان یک عادت جدید انتخاب کنید. تعطیلات را در خدمت آرامش خود قرار دهید و از سرگرمی‌ها نهایت استفاده را بکنید تا برای بازگشت به کار قدرت بیشتری پیدا کنید.گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
seemorgh.com/entertainment
منبع: irna.ir