۳۵۰۰ سال پیش چینی‌ها سعی می‌کردند با ترکیبی از صمغ و چربی‌های حیوانی بوی عرق را رفع کنند. امروزه ولی با روش‌های خوشایندتری با بوی عرق مقابله می‌شود...
 
امروزه کمتر خانه‌ای پیدا می‌شود، که در آن عطر، اسپری یا مام زیر بغل موجود نباشد. اکثر انسانها تلاش دارند از بوی عرق بدن‌شان جلوگیری کنند و تولیدکنندگان مواد عطری از این راه درآمدهای هنگفت به دست می‌آورند.
در عرق زیر بغل میلیون‌ها باکتری وجود دارد، که حداقل به ۵۰ نوع مختلف تقسیم می‌شوند. انسان‌ها پیش از سخن‌گو‌شدن، از طریق گفتاری و بیشتر از طریق بوی بدن با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کردند. در این دوران باکتری‌های یادشده نقش مهمی در یافتن شریک جنسی داشتند. بوی برخی موادی که در عرق وجود دارد، باعث کشش جنسی در بین نیاکان ما می‌شد.

بوی عرق بستگی به موقعیت شخص دارد

البته مواد موجود در عرق ثابت نیست و بستگی به موقعیت شخص دارد. عرقی که به خاطر گرمای بدن ترشح می‌شود، عمدتا از آب و نمک تشکیل شده است. ولی عرقی که به علت هیجان یا ترس ترشح می‌شود، تشکیل شده از چربی‌ها و پروتئین‌های گوناگون و اسیدهای آمینه است.

باکتری‌ها از این مواد تغذیه می‌کنند. البته باکتری‌ها قادر نیستند همه مواد عرق را تجزیه کنند. بویی که به نظر ما زننده می‌آید، بوی مولکول‌های اسید چرب است، که توسط باکتری‌ها به طور کامل تجزیه نمی‌شود.

تاثیرات اسپری‌ها و مام‌های گوناگون

هزاران سال است که انسانها سعی می‌کنند از بوی عرق بدن‌شان جلوگیری کنند. ۳۵۰۰ سال پیش چینی‌ها سعی می‌کردند با ترکیبی از صمغ و چربی‌های حیوانی بوی عرق را رفع کنند. امروزه ولی با روش‌های خوشایندتری با بوی عرق مقابله می‌شود.

بسیاری از اسپری‌ها و مام‌های زیربغل حاوی نمک‌های آلومینیوم و زیرکونیوم هستند که در برخورد با رطوبت باد می‌کنند و مجراهای خروج عرق را می‌بندند. از این طریق عرق بدن انسان بین ۲۰ تا ۶۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.

برخی از اسپری‌ها یا مام‌های زیربغل روغن‌های عطری‌ای دارند که علاوه بر اینکه خوشبو هستند، می‌توانند مانع رشد باکتری‌ها شوند و یا جلوی آنزیم‌هایی را بگیرند که در تولید مولکول‌های بدبو نقش دارند.

برخی دیگر از اسپری‌ها و مام‌ها حاوی روغن‌های عطر‌ای هستند که به طور تدریجی بوی‌شان پخش می‌شود. این روغن‌های عطری به مولکول‌هایی پیوند خورده‌اند که باعث آزاد شدن تدریجی مواد عطری می‌شوند.

تاثیرات مواد عطری بر انسان‌ها یکسان نیست

تولیدکنندگان مواد عطری در مراحل پایانی تولید، تاثیر مواد عطری‌ای را که ساخته‌اند، روی بدن افراد تست می‌کنند. افراد شرکت‌کننده در آزمایش اسپری یا مام را به زیر بغل خود می‌زنند و بعد کارکنانی که حس بویایی قوی دارند و در این زمینه تخصص دیده‌اند، زیر بغل آنان را بو می‌کنند.

تاثیرات مواد عطری بر بدن انسان‌ها یکسان نیست و مواد عطری روی بدن هر انسان بوی متفاوتی به خود می‌گیرد. حتی بعضی وقت‌ها ممکن است بوی زیربغل چپ یک شخص با سمت راست او متفاوت باشد.

تولیدکنندگان مواد عطری بودجه بالایی را به تحقیقات اختصاص داده‌اند و امیدوارند شیوه‌های کارآمدتری را برای جلوگیری از بوی عرق پیدا کنند.
 
گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
www.seemorgh.com/Entertainment
منبع: dukht.com
 
مطالب جالب دیگر:
تلفن همراه قابل انعطاف نوکیا! (+عکس)
کودکی که با داشتن 6 انگشت شبیه هم، انگشت شست ندارد!! (+عکس)
ساده و ارزان‌ترین راه برای جوان تر ماندن!؟
جـیـپـسی کـینـگـز از سیـر تا پیـاز؛ وقتی کولی‌ها به سلطنت می‌رسند!
کوتاه و جالب از نخستين ساندويچ فروشى‌هاى ايران!
جدیدترین تصاویر مهناز افشار و لادن مستوفی!
تصاویر مردانی که از مرد بودن خسته شدند و زن شدند!!