در این مرحله که بخشی از یک فرایند ایجاد موی جدید است،‌ پیاز موی قدیمی تحلیل می‌رود و رشد مو متوقف می‌شود،‌اما مو نمی‌ریزد. در طول...
 
مو در چرخه‌هایی رشد می‌کند که شامل سه مرحله می‌شود: آناژن، کاتاژن و تلوژن. 

مرحله آناژن:
این مرحله،‌ مرحله رشد مو است که بین 2 تا 8 سال طول می‌شکد. در طول این دوره، سلول‌ها در پاپیلای (جوانه) مو به سرعت تقسیم می‌شوند و تنه مو در حالیکه از پیاز مو به سمت بالا می‌‌آید و از منفذ آن خارج می‌شود، کراتینی (شاخی) می‌شود.
در همین حال پیاز مو به بخش‌های عمیق‌تر پوست (درم) نفوذ می‌کند تا تغذیه لازم برا به دست آورد. افرادی که مرحله رشد طولانی آناژن را دارند، می‌توانند موهای بسیار بلندی داشته باشند، دیگران که مرحله رشد موی‌شان کوتاه است، موهای چندان درازی نخواهند داشت.
 مو با سرعت 1.25 سانتی‌متر در ماه رشد می‌کند، بنابراین موی که کوتاه نشود ممکن بین 30 تا 120 سانتی‌ متر رشد کند.

مرحله کاتاژن:
به دنبال مرحله آناژن، مرحله کاتاژن رخ می‌دهد که یک مرحله کوتاه بینابینی دو تا چهار هفته‌ای است. در این مرحله که بخشی از یک فرایند ایجاد موی جدید است،‌ پیاز موی قدیمی تحلیل می‌رود و رشد مو متوقف می‌شود،‌اما مو نمی‌ریزد. در طول مرحله کاتاژن، پیاز مو تحلیل می‌رود و اندازه آن به یک ششم طول طببیعی‌‌اش‌ می‌رسد.
بخش پایینی پیاز مو تخریب می‌شود،‌ جوانه مو درون بخش عمقی پوست (درم) تحلیل می‌رود، و پیاز مو از جریان خون جدا می‌شود و نهایتا در حالیکه پیاز مو در حال  متلاشی شدن است،‌ تنه مو نهایتا به بالا رانده می‌شود.

مرحله تلوژن:
در مرحله بعد فولیکول یا پیاز مو به مرحله تلوژن یا استراحت وارد می‌شود، که دو تا چهار ماه به طول می‌انجامد. در این دوره مو هنوز رشد نمی‌کند، اما متصل به پیاز مو باقی می‌ماند، در حالیکه جوانه مو درون بخش عمقی پوست (درم) وارد یک مرحله استراحت شده است. حدود 10 تا 15 درصد از همه موها در هر زمان در این مرحله قرار دارند.
بعد از این که مرحله تلوژن کامل شد، مو به مرحله آناژن بازمی‌گردد. در این زمان است که تنه موی جدید تشکیل می‌شود و موی قدیمی را به بیرون می‌راند و این مو می‌ریزد.
در هر روز به خاطر این روند طبیعی رشد مو،‌ به طور متوسط 50 تا 100 مو می‌ریزد. این ریزش موی طبیعی است و همان موهای ر است که شما هر روز هنگام دوش گرفتن یا شانه کردن مو متوجه ریزش آنها می‌شوید.
 
گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
www.seemorgh.com/Entertainment
منبع: dukht.com
 
مطالب جالب دیگر:
آبروی بازیگران سینما 5000 تومان!! (+عکس)
تصاویر اسکارلت یوهانسون در تبلیغات مانگو در مادرید اسپانیا!
پنج عامل غذائی موثر در سرطان! (متن دوزبانه)
ماجرای گروهی از هیپی‌ها که ستارگان هالیوود را می‌کشتند!! (2)
رایج‌ترین کابوس‌های شبانه! (+تعابیر آنها)
عکس برنده مشهورترین مسابقه عکاسی، تقلبی از کار درآمد! (+ عکس)