اغلب كاربران رایانه‌های شخصی از سرعت پایین سیستم‌های خود شاكی هستند و دائما به دنبال ارتقاء قطعات داخلی و حافظه آنها می‌باشند...
 

اغلب كاربران رایانه‌های شخصی از سرعت پایین سیستم‌های خود شاكی هستند و دائما به دنبال ارتقاء قطعات داخلی و حافظه آنها می‌باشند. هیچ چیز به اندازه سرعت پایین رایانه‌های شخصی، كاربران را عصبانی نمی‌كند. كندی سیستم‌ها،  اتلاف وقت و پرداخت هزینه‌های اضافی را برای كاربران به همراه خواهد داشت. به طوری كه كاربران مجبور می‌شوند، ساعت‌های بیشتری را در اینترنت بگذارنند و یا اینكه هزینه‌های بیشتری را صرف خرید قطعات داخلی پیشرفته‌تر كنند.

از آنجایی كه بیشتر رایانه‌های شخصی مجهز به ویندوز XP هستند،  این توصیه‌ها تنها مورد استفاده كاربران این ویندوز پر طرفدار قرار خواهد گرفت.

در مرحله نخست باید ظرفیت Ram یا حافظه رایانه‌های شخصی مورد بررسی قرار گیرد. برای این كار ابتدا دكمه Alt روی صفحه كلید را فشار داده و بر روی My Computer كلیك كنید و یا مستقیما به control panel بروید. تا بالا آمدن اطلاعات بر روی قسمت General منتظر بمانید.

در صورتی كه ظرفیت رم رایانه شما 256 مگابایت یا كمتر بود،  بهتر است یك رم 512 مگابایتی دیگر را به سیستم خود اضافه كنید. البته این كار كاملا اختیاری بوده و آن را به عنوان یك پیشنهاد موثر در افزایش سرعت تلقی كنید.

اما در صورتی كه حافظه سیستم شما 1 یا 2 مگا بایت بود، بدون نیاز به ارتقا سیستم به توصیه های ما عمل كنید.

در مرحله بعدی باید برنامه‌های Start-up یا همان برنامه‌هایی كه با آغاز كار ویندوز فعال می‌شوند، را تعیین كنیم. روش ساده برای تشخیص تعداد این برنامه‌ها،  مشاهده نوار وظیفه پایین دسكتاپ است. دقت داشته باشید، در كنار ساعت ویندوز، چه آیكون های دیگری وجود دارد. در صورتی كه تعداد آنها بیش از چهار یا پنج برنامه بود، باید از لزوم وجود آنها در نوار وظیفه مطمئن شد. در این مكان اغلب برنامه‌های اینترنتی همچون مسنجر یاهو،  MSN و Wnidows live،  نرم افزارهای كاربردی و چاپگر دیده می‌شود كه وجود آنها اصلاً لزومی‌ندارد و تنها كندی سرعت رایانه‌ها را به همراه خواهند داشت.

تنبلی را كنار بگذارید و هر زمان كه به این برنامه‌ها احتیاج داشتید به صورت دستی به اجرای آنها بپردازید. برای اینكه بعضی برنامه‌های غیر ضروری را موقتاً غیر فعال كنید،  ابتدا به قسمت Start رفته و گزینه Run را انتخاب كنید. در باكس خالی "msconfig" را نوشته و ok كنید. به قسمت Startup بروید. بسته به نوع سیستم شما و نرم افزارهایی كه در آن نصب شده است، گزینه‌هایی با نام‌های پیچیده‌ای دیده می‌شوند كه اكثر آنها تیك خورده‌اند. علامت كنار برنامه‌های غیر ضروری را بردارید. البته دقت داشته‌باشید برنامه‌های مفید و ضروری همچون ضد ویروس و ضد جاسوس سیستم خود را غیر فعال نكنید. پس از اتمام كار،  بهتر است،  رایانه خود را Restart كنید.

در صورتی كه برنامه‌ای را به اشتباه غیر فعال كردید، دوباره از گزینه Run در منوی استارت و تایپ همان كلمه وارد قسمت Start up شوید و كنار برنامه مورد نظر را تیك بزنید. توصیه می‌شود،  در صورت نداشتن آگاهی كامل به قسمت‌های دیگر این پنجره وارد نشوید و هر بار پس از اعمال تغییرات ویندوز را Restart كنید.

روشی دیگر برای افزایش سرعت ویندوز Xp حذف جلوه‌های دیداری جدید در ویندوز می‌باشد. برای اینكار بر روی گزینه My Computer كلیك راست كرده و Properties را انتخاب كنید. در قسمت Advanced بر روی گزینه Setting باكس Performance كلیك كنید. در همان قسمت Visual Effect،  گزینه Adjust For best performance را انتخاب كنید و Apply كنید.

با انتخاب این گزینه شكل ظاهر ویندوز شما تغییر كرده و به صورت نسخه‌های قدیمی‌تر تبدیل می‌شود. این امر موجب افزایش سرعت عملكرد ویندوز خواهد شد. به طور حتم، كاربران سرعت را به زیبایی ویندوز خود ترجیح می‌دهند.

 
گردآوری: گروه سرگرمی سیمرغ
www.seemorgh.com/entertainment
منبع: ورلد نیوز