یکی از مخاطره انگیزترین پروژه های فرار حیوانات باغ وحشی به نام "پیتر" به ثبت رسیده است، پاندای سرخی که نیمه شب از ...

تحقیق جالبی در پرونده فرارهای حیوانات ساکن باغ وحشها نشان می‌دهد این حیوانات برای فرار از قفسهای امن خود و بازگشتن به حیات وحش شیوه های غیر عادی را به کار می‌بندند، روشهایی که اگر انیمیشن "ماداگاسکار" را دیده باشید، به نظرتان آشنا خواهند آمد.
این تحقیق جدید شیوه های غیرعادی حیوانات برای فرار را آشکار کرده است، شیوه هایی که با شیوه‌های فرار شخصیتهای فیلم انیمیشن "ماداگاسکار" شباهت زیادی دارند.
در فیلم "ماداگاسکار" گروهی از حیوانات برای فرار به دل طبیعت وحشی از باغ وحش پارک مرکزی نیویورک فرار می‌کنند. در این فیلم شیری به نام "الکس
" طی نقشه ای حساب شده با کمک دوست زرافه اش "ملمن" از دیوار باغ وحش بالا رفته و به آن سوی دیوار فرار می‌کند در حالی که اسب آبی به نام "گلوریا" مستقیما به سمت دیوار دویده و پس از خراب کردن آن مسیر خود و زرافه را برای فرار باز می‌کند.
داستان این فرار کاملا خیالی به نظر می‌آید اما حیوانات واقعی باغ وحشها نیز برای رهایی از اسارت از باغ وحش به اندازه همتاهای کارتونی مصمم و کاردان به نظر می‌رسند
.

 

شیوه های فرار این حیوانات که به تازگی طی تحقیقاتی بر روی باغ وحشهای انگلیس آشکار شده است دامنه ای گسترده دارد. از جویدن حفره‌ای بر روی دیواره یا کف قفس گرفته تا عبور آکروباتیک از روی حصارها یا گذشتن از میان خاکریزها، این حیوانات به راحتی از خطاهای مراقبان خود به عنوان فرصت فرار استفاده کرده و از هر موقعیتی از جمله باز ماندن سهوی در قفسها برای عملی ساختن نقشه فرار خود استفاده می‌کنند.
از شیوه های جالب توجه حیوانات مختلف که در باغهای وحش مشاهده شده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد
:

- یوزپلنگی به نام "آکیا" از حصار الکتریکی خورشیدی به ارتفاع 2.5 متر که دچار نقص فنی شده بود بالا رفته و اقدام به فرار از باغ وحش هامرتون کرده بود که پس از گزارش پسر بچه‌ای 9ساله، "آکیا" دوباره به قفسش بازگردانده شد.

- گروهی از "Dholeها"، نوعی سگ وحشی آسیایی، حصار قفس خود را جویده و به بیرون از پارک حیات وحش "هولتز"  فرار کردند. تنها تعدادی از این حیوانات به باغ وحش بازگردانده شده و بقیه آنها در جنگلهای اطراف پراکنده شدند.

- گرگی در پارک حیات وحش "کومب مارتین" حصارهای فلزی را به اندازه ای جویده بود تا حفره‌ای در آن ایجاد شده و توانسته بود از میان آن حفره فرار کند.

- کانگوروی "والابی" در همین باغ وحش نیز از فرصت باز ماندن در قفسش استفاده کرده و پا به فرار گذاشته بود و مسئولان باغ وحش برای چندین روز قادر به یافتن این کانگوروی فرصت طلب نبودند.

- یک بوفالوی جنگلی 565 کیلوگرمی‌چنان ضربه‌ای به حصار قفسش در باغ وحش "مارول" در وینچستر وارد کرده بود که بخشی بزرگ از آن را از جا کنده و زیر پاهایش له کرده بود با این حال فرار این جاندار عظیم الجثه با موفقیت به پایان نرسید.

- میمون کاکل دار ماکاکو برای فرار از جزیره‌ای که در باغ وحش "مارول" برایش ساخته بودند، دل را به دریا زده و خود را به میان آبهای اطراف جزیره اش انداخته بود اما تنها توانسته بود خود را به نقطه‌ای دیگر از باغ وحش برساند.

- فلامینگویی در همین باغ وحش نیز از غفلت نگهبانان در بسته نگه داشتن بالهایش استفاده کرده و برای فرار از راه حل طبیعی به نام پرواز استفاده کرده بود.

"کریس نیومن" متخصص گونه های جانوری غیر بومی‌می‌گوید: "حیوان، حیوان است، بسیاری از آنها بسیار فضول و کنجکاوند این نشانه ای از شدت فرصت طلبی آنها است".

یکی از مخاطره انگیزترین پروژه های فرار حیوانات باغ وحشی به نام "پیتر" به ثبت رسیده است، پاندای سرخی که نیمه شب از حصار قفسش در باغ وحش لندن به بیرون گریخته و در میان پارک "رگنت" از درختی بالا رفته بود. مسئولان باغ وحش در همان نیمه شب از فرار "پیتر" آگاه شده و تلاش کردند با غذا او را فریب داده و به پایین درخت بکشانند. اما پس از اینکه مسئئولان دیدند "پیتر" گول غذاها را نمی‌خورد، ناچار شدند به سمت وی گلوله بیهوشی شلیک کرده و او را از درخت پایین بکشند.
باغ وحشهای انگلستان برای کنترل و مقابله با این فرارهای برنامه ریزی شده و گاه زیرکانه باید در سال چهار مانور فرار اجرا کنند که طی آن تعدادی از کارمندان باغ وحش نقش یکی از حیوانات را بازی خواهند کرد که از قفسهایشان متواری شده اند؛ در حالی که دیگر کارمندان باغ وحش به جستجوی آنها خواهند پرداخت.
 
گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
www.seemorgh.com/entertainment
منبع: isna
 
مطالب جالب دیگر:
6 پیشنهاد برای کارکردن با اینترنت کم سرعت!
صحبت‌های هیفاء وهبی، خواننده مشهور عرب درمورد کتاب دعایش!!
فاش شدن راز تکان دهنده‌ای که باعث ابتلا زن و شوهر جوان تهرانی به ایدز شد!!
دشوارترین کلمات در زبان انگلیسی!
دختر 24ساله‌ای که روسپی گری می‌کرد، جاسوس بود!! (+عکس)
نام ایرانی برای خودروی زیبای ژاپنی! (+عکس)
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X