حیوانات را دست کم نگیرید، گاه می‌توانند با قدرت ذهن و توانایی های مغزی خود شما را شگفت زده کنند، شاید نتوانند با واژه هایی مشابه آنچه فراگرفته اید با شما ارتباط برقرار کنند اما برخی از آنها می‌توانند با...

حیوانات را دست کم نگیرید، گاه می‌توانند با قدرت ذهن و توانایی های مغزی خود شما را شگفت زده کنند، شاید نتوانند با واژه هایی مشابه آنچه فراگرفته اید با شما ارتباط برقرار کنند اما برخی از آنها می‌توانند با زبان اشاره به راحتی صحبت کنند.
ممکن است زبان بومی‌حیوانات پیچیده به نظر بیاید اما درک زبان اشاره آنها به تدریج امکان پذیر خواهد شد و به این شکل می‌توان فهمید که برخی از حیوانات در این جهان وجود دارند که حتی از قدرت تفکر برخوردارند.
"فینالی مک کی" مجموعه ای از تصاویر پرتره حیواناتی که از قدرت تفکر برخوردارند به ثبت رسانده و نشریه تایم نیز به انتشار آن پرداخته تا دیدگاه خود را نسبت به توانایی های برخی از موجودات زنده تغییر دهیم:


"کنزی"
این شامپانزه 29 ساله دامنه واژگانی در حدود 400 واژه دارد. کنزی می‌تواند با اشاره کردن به تعدادی از نشانه های رنگارنگ با دیگران ارتباط برقرار کند. توانایی های "کنزی" در زبان بسیار شگفت انگیز است او می‌تواند با همین اشاره کردن تفکر کرده و جمله سازی کند و حتی جملات ترکیبی بسازد. صفحه نشانه هایی که او برای سخن گفتن از آن استفاده می‌کند تنها از واژه های ساده ای مثل "دویدن" یا "توپ" تشکیل نشده بلکه از کلماتی با کاربردهای ترکیبی و گرامری پیچیده تر مانند "از"، "بعدا" و پسوندهایی مانند "ing" و "ed" که در زبان انگلیسی به زمان افعال دلالت دارند نیز برخوردار است.
"کنزی" همچنین می‌تواند تصویر خود را در آینه تشخیص دهد، توانایی که دلفینها و فیلها نیز از آن برخوردارند. تمامی‌این جانداران با دیدن لکه‌ای رنگی بر روی پیشانی خود در آینه نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند. فیلها و میمونها با کمک گرفتن از دست یا خرطوم خود سعی می‌کنند لکه رنگی را بزدایند اما دلفینها به گونه ای تغییر موقعیت می‌دهند تا بتوانند زاویه دید بهتری از رنگ داشته باشند.


"بی بی"
مدتها است که توانایی سگها در نمایش رفتارهای هوشمندانه به اثبات رسیده است اما تاثیرگذارترین رفتار در توانایی های شناختی این حیوانات، قدرت آنها در درک مفهوم اشاره ها است، هیچ گونه جاندار دیگری نیست که بفهمد نشانه رفتن انگشت به یک سو به این معنی است که در آن سو چیزی است که ارزش توجه کردن دارد. "بی بی" سگ هشت ساله ای است که ساکن نیویورک بوده و مانند بسیاری از سگها از قدرت بالایی در درک مفاهیم اشاره ها برخوردار است.


"بابلز"
"بابلز" فیل 29 ساله ای آفریقایی از گونه ای در حال انقراض است. فیلها به طور کلی که به خاطر پایبندی شدید به روابط خانوادگی و عزاداری برای مرده های خود در دسته جانداران هوشمند و متفکر قرار گرفته اند. همچنین فیلها از توانایی های قابل توجه شمارشی برخوردارند و می‌توانند تفاوت میان مقدار دو جسم را از هم تشخیص دهند.


"آپسارا"
اورانگوتانها و شامپانزه ها از معدود حیواناتی هستند که می‌توانند خود را در آینه تشخیص دهند و "آپسارا" از جمله اورانگوتانهای باهوشی است که نسبت به تصویر خود واکنش نشان می‌دهد. در صورتی که دست بندی را به دست او بیاندازید و او را در برابر آینه قرار دهید، تنها به آن خیره نمی‌شود بلکه دست خود را بالا آورده و در برابر آینه تکان می‌دهد و به این شکل با بازتاب آن در آینه تعامل برقرار می‌کند.
اورانگوتانها همچنین به توانایی ساختن ابزار شهرت دارند. از ابزارهایی که توسط این جانداران ساخته می‌شود می‌توان به استفاده از شاخه های پربرگ درخت به عنوان مگس کش، استفاده از برگها به عنوان فنجان و ساخت چسب برای جمع آوری حشرات یا برگها اشاره کرد.
"آپسارا"ی سه و نیم ساله در عین حال می‌تواند به خوبی رفتارهای انسان را تقلید کند. او می‌تواند در گفتگوهای انسانها حضور داشته باشد و به همراه آنها چای بنوشد یا تنقلات بخورد.


"روپرت"
مطالعات جدید در دانشگاه کمبریج نشان داده است کلاغ زاغی‌هایی مانند "روپرت" می‌توانند برای انجام کارهای خود دلیل بیاورند. در آزمایشی زاغها نشان دادند به دلیل تشنگی و پایین بودن سطح آب یک چاه، برای بالا آوردن سطح آب به داخل آن سنگ می‌اندازند.
 
گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
www.seemorgh.com/entertainment
منبع: mehrnews.com
 
مطالب جالب دیگر:
چرا ما ایرانی ها نمی‌خندیم؟!
نیکول کیدمن و خرید پنت هاوسی جالب با امکاناتی استثنایی!! (+عکس)
هفت فناوری که زندگی شما را متحول خواهند کرد!
احضار مانکن مشهور بریتانیایی به دادگاه جنایات جنگی!! (+عکس)
گران ترین هتل‌های جهان در کدام شهر هستند؟
ماجرای یخچال 56 ساله‌ای که هنوز خراب نشده است! (+عکس)
تصاویر دختران زشتی که معجزه آرایش آنها را متحول کرده است!!
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X