فردی كه در روز جمعه سیزدهم ماه در انتهای كوچه بن‌بستی وارد خانه‌ای می‌شود و پیش از وارد شدن به...
 

بدون تردید ما نیز مانند بسیاری از دیگر انسان‌های ساكن در این كره خاكی به طرز ناخودآگاه و بدون داشتن آگاهی، بسیاری از عقاید و باورهایی كه ریشه در خرافات دارند را به نوعی پذیرفته‌ایم. آیا آخرین باری را كه از نگاه كردن به گربه سیاه پرهیز كردید و یا به تخته زدید به خاطر می‌آورید؟ اینها همان باورها و عقاید خرافی هستند كه از گذشته‌های دور از نسلی به نسل دیگر منتقل شده‌اند.
در هر كشوری كه زندگی می‌كنید یا به هر نقطه دنیا كه سفر می‌كنید یا هر كجا كه باشید از این خرافات گریزی نیست. هر چند باید پذیرفت كه بعضی از كشورها در زمینه خرافات و خرافه‌پرستی شهرت بیشتری دارند. بررسی‌های انجام شده در سطح دنیا حاكی از آن است كه مردم كشور انگلیس به عنوان خرافاتی‌ترین مردم دنیا شناخته شده‌اند. اگرچه براساس مطالعاتی دیگر كه در این زمینه انجام شده است در كشورهای آسیای شرقی مانند كشورهای چین و ژاپن ریشه‌های عقاید خرافی بیشتر در میان مردم گسترش یافته است. نحس بودن عدد سیزده، بدشگون بودن عطسه در زمان‌های مشخص، بدیمن بودن آواز جغد یا كلاغ و ... از جمله این باورهای خرافی هستند كه اعتقاد به آنها در كشورهایی مانند انگلیس، هلند، نروژ و ایالات متحده آمریكا در مقایسه با دیگر كشورها به میزان قابل توجهی بیشتر است. از نظر این گروه از افراد، فردی كه در روز جمعه سیزدهم ماه در انتهای كوچه بن‌بستی وارد خانه‌ای می‌شود و پیش از وارد شدن به این خانه ناگهان گربه سیاه‌رنگی مقابل چشمانش ظاهر می‌شود باید در انتظار وقوع یك حادثه ناگوار باشد و برای این كه از این حادثه جان سالم به در ببرد باید حتما یك نعل اسب را به صورت وارونه در دستش نگه دارد و یا این كه هر طور شده یك سنگ آبی پیدا كرده و آن را به گوشه‌ای از لباسش آویزان كند! از گذشته‌های دور خرافات بخشی از فرهنگ هر جامعه بوده است و قدمت دیرینه این باورها و عقاید موجب شده است همچنان بسیاری ‌ افراد از آنها پیروی كنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید كه پیشینه خرافات به صد سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. به گونه‌ای كه گاهی این باورها ذهن بسیاری از دانشمندان و فلاسفه بزرگ را نیز به خود مشغول كرده است. علی‌رغم تمام شواهد و مداركی كه بی‌اساس بودن خرافات را ثابت می‌كنند هنوز هم بسیاری از مدیران از بستن قرارداد در روز سیزدهم ماه اجتناب می‌كنند و یا برخی از نویسندگان هیچ گاه وقتی روز بیست و دوم ماه مصادف با روز شنبه باشد آن روز دست به قلم نمی‌شوند.

باورهای خرافی در كشورهای مختلف
جالب است بدانید كه بیش از نیمی‌از مردم انگلستان به خرافات اعتقاد دارند و خرافات جزئی از زندگی روزمره آنها محسوب می‌شود. اغلب انگلیسی‌ها پوشیدن برخی از لباس‌ها یا آویزان كردن اشیایی خاص را عامل مهمی‌در خوش‌شانسی می‌دانند. آنها معتقدند كه نباید در مهمانی‌ها تعداد مهمان‌ها به 13 نفر برسد چرا كه در این صورت ممكن است مهمانان با هم دعوا كنند.
زدن به تخته، باز نكردن چتر در محیط‌های بسته و نحس بودن گربه سیاه نیز از دیگر باورهای خرافی رایج در بین انگلیسی‌هاست. گرچه انگلیسی‌ها به عنوان مدرن‌ترین خرافاتی‌های دنیا شناخته شده‌اند اما آمریكایی‌ها نیز با خرافات بیگانه نیستند. نصب نعل اسب به عنوان نماد شانس و بركت بر سردر خانه‌ها یكی از رایج‌ترین خرافات در این كشور است.
آمریكایی‌ها نیز مانند بسیاری از دیگر كشورها معتقدند كه شكستن آینه برای مدت 7 سال بدشانسی می‌آورد و برای جلوگیری از حوادث و اتفاقات ناگوار ناشی از این رویداد باید تكه‌های آینه را جمع كرد و زیر نور ماه در خاك مخفی كنیم. كشور روسیه نیز به عنوان سرزمین خرافات كهن شناخته شده است.
روس‌ها هیچ‌گاه در محیط‌های بسته سوت نمی‌زنند چرا كه اعتقاد دارند در این صورت همه پول و ثروت خود را از دست خواهند داد. منشأخرافات در این كشور به پیش از ورود مسیحیت به روسیه بازمی‌گردد و نشات گرفته از اعتقادات كهن مردم این كشور است.

خرافات در زندگی مردم كشورهای آسیای شرقی هم نقش بسیار مهمی‌دارد. یكی از خرافات رایج در میان ژاپنی‌ها نحسی در سن میانسالی است. براساس این اعتقاد خرافی در سن 42 سالگی فرد در معرض خطر مواجه شدن با انواع مختلفی از بدشانسی‌ها نظیر ورشكستگی قرار خواهد گرفت. آنها بر این باورند كه در سن 42 سالگی فرد در وضعیت خطرناكی قرار می‌گیرد و نباید به خاطر شكست‌ها و بدشانسی‌هایی كه در این مقطع زمانی با آن مواجه می‌شود ناراحتی به خود راه بدهد.
اگر ژاپنی‌ها در مسیر خود ناگهان با یك مار سفیدرنگ مواجه شوند، این نشانه خوشبختی آنها در زندگی است.
علی‌رغم خرافاتی كه تنها به یك كشور خاص اختصاص دارند برخی از خرافه‌ها شهرت جهانی دارند و تنها به یك كشور خاص تعلق ندارند و به عبارت دیگر قدم فراتر از مرز كشورها گذاشته‌اند. مثلا مردم اغلب كشورها بر این باورند كه روز جمعه و عدد 13 هر دو نشانه نحسی هستند و بنابراین باید در روز جمعه و سیزدهم ماه بیش از پیش مراقب خود باشیم.اجتناب از باز كردن چتر در محیط‌های بسته و همچنین اعتقاد به این كه شكستن آینه بدیمنی به همراه دارد از دیگر خرافاتی است كه به عنوان عقاید خرافی بدون مرز از آنها نام برده می‌شود.

اعداد خرافاتی
بخش بزرگی از باورهای خرافی، اعتقادات افراد درباره اعداد هستند. در بسیاری از فرهنگ‌ها، عدد 13 به عنوان یك عدد نحس شناخته شده است كه نشانه بدیمنی است. جالب است بدانید كه در كشور ژاپن و كره نیز عدد 4 به عنوان یك عدد نحس و بدیمن پذیرفته شده است. تلفظ این عدد در زبان ژاپنی معادل تلفظ كلماتی نظیر مرگ و نابودی است و جالب است بدانید در این كشور اغلب هتل‌ها سه ستاره هستند یا پنج ستاره و به ندرت ممكن است یك هتل چهار ستاره در ژاپن ببینید و در آسانسور ساختمان‌ها نیز شما هیچ‌گاه عدد 4 را نمی‌بینید چرا كه اساسا در این كشور طبقه ای به اسم 4 وجود ندارد و جالب‌تر این‌كه در هتل‌های این كشور هم اتاق شماره چهار وجود ندارد اما در مقابل در كشور چین عدد 8 نشانه خوش‌یمنی است و اعداد و تاریخ‌هایی كه با هم شباهت دارند برای آنها به عنوان روزهای بسیار خوبی برای برگزاری مراسم‌ خاص هستند.

البته باید پذیرفت افرادی كه نمی‌توانند افكار و احساسات خود را كنترل كنند بیشتر به عقاید خرافی اعتقاد دارند و در مقابل افرادی كه بر افكار و احساسات خود كنترل دارند واقع‌بین‌تر با مسائل برخورد می‌كنند. به هر حال مادربزرگ‌هایی كه پشت‌سر مسافر آب می‌ریزند برای دور ماندن از چشم بد، اسپند دود می‌كنند یا به گردن یا به لباس بچه‌های خود سنگ آبی آویزان می‌كنند در حقیقت با این كار احساس آرامش بیشتری پیدا می‌كنند اما باید همیشه این نكته را مورد توجه قرار داد كه واقعیت و حقیقت همواره در زندگی همه ما انسان‌ها حرف اول را می‌زند و تنها با یاد خدا می‌توان به آرامش حقیقی در زندگی دست یافت.
 
گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
www.seemorgh.com/entertainment
منبع: jamejamonline.ir
 
مطالب جالب دیگر:
اتفاقی عجیب برای خانم بیبنگتون: بارش باران تنها برروی خانه این زن!!
فرمول ریاضی عشق! (+نمودار)
مردی که برای خوش گذرانی با زن موردعلاقه خود از همسرش اخاذی کرد!!
تصاویر دختری که با آرایش از این رو به اون رو شد!!
مردی که نصف صورتش را از صورت یک مرده پیوند زدند!! (+عکس)
یک پسر ایرانی آلبرت انیشتن بعدی است! (+عکس)
ماجرای جالب و واقعی عاشق شدن و ازدواج سوپراستاری که عاشق شده بود!! (+عکس)
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X