در آن زمان شما می‌توانید با تهیه یک عکس و وارد کردن آن به موتور جست وجوی اینترنتی، کلیه اطلاعات مربوط به آن را دریابید. در این جریان، شما پس از گرفتن عکس از یک گل، آن را...

مرکز خبری InfoWorld طی 30 سال گذشته در جریان اتفاقات فراوانی در دنیای فناوری بوده است که این اتفاقات، از تولید کامپیوترهای شخصی گرفته تا روی کار آمدن برنامه‌های جاسوسی و ویروس‌ها و ابزارهایی نظیر گوشی iPhone را شامل می‌شود. این مرکز در سی اُمین سال تولد خود 10 اتفاق بزرگ را در دنیای فناوری، برای یک دهه آینده پیش بینی کرده است.

اول؛ پیروزی ابرها
پیش بینی این مرکز بر این اساس است که طی یک دهه آتی، دنیای IT بر آن خواهد شد تا تمرکز اصلی خود را بر خدمات اینترنتی(Cloud) متمرکز کند. بر این اساس حرکت به سمت پردازش در ابرها طی پنج سال آینده آغاز خواهد شد. در حال حاضر برخی سرویس‌ها بر اساس این سیاست‌ها عرضه می‌شوند که از جمله آنها می‌توان به EC2 شرکت آمازون اشاره کرد و در نهایت ظهور «پردازش ابری» باعث خواهد شد نیاز به پردازش در شرکت‌ها کاهش یابد.

دوم؛ چرخه فناوری
تا سال 2018 میلادی رابط‌های کاربری انسان/ ماشین در همه جا حاضر و موجود خواهند بود و مردم حین راه رفتن، با گوشی‌هایی که در گوش دارند و عینک‌هایی که به چشم دارند و به عنوان نمایشگرهای بزرگ و باکیفیت عمل می‌کنند، نگاهی مبتنی بر ماشین را به دنیا پیدا خواهند کرد. کاربرانی که این روزها از گوشی iPhone استفاده می‌کنند، در آن زمان به سمت iBeltBuckle، iGlasses و iEarRings روی خواهند آورد.

سوم؛ همه چیز کار می‌کند
شما به منزل می‌روید تا با کامپیوتر خود کار مختصری انجام دهید. زمانی که کامپیوتر را روشن می‌کنید، ظرف چند ثانیه آماده می‌شود. پست الکترونیکی شما به سرعت باز می‌شود و منتظر نمی‌مانید. در حقیقت این سیستم عامل جدید برای اجرای برنامه ها از آیکون ساعت شنی استفاده نمی‌کند تا شما منتظر بمانید و این آیکون برای همیشه حذف شده است. در این جریان، هر کاری که شما قصد انجام آن را داشته باشید، کامپیوتر شما به سرعت و بدون معطلی انجام می‌دهد. این سیستم عامل جدید از هم اکنون Windows Sci-Fi نام گذاری شده، زیرا فقط می‌توانیم خواب ببینیم که چنین سیستم عامل کارآمدی روزی اختراع شود.

چهارم؛ هیچ چیز از نظرتان دور نمی‌ماند
در سال 1945 «وانوار بوش» شکل اولیه دستگاهی را در ذهن می‌پروراند که Memex نام داشت و می‌توانست همه اطلاعات را در طول زندگی یک فرد در خود ذخیره و آنها را بازیابی کند. در طول 30 سال آینده، پیشرفت در دنیای سیستم‌های هوشمند شناسایی صدا و تصویر که بر مبنای فناوری‌های اینترنتی طراحی شده است، نسخه پیشرفته Memex را برای ما به ارمغان خواهد آورد. تصور کنید؛ شما می‌توانید بدون نگرانی در یک جلسه کاری مهم شرکت نکنید، اگر چیزهای مورد علاقه همسر خود را فراموش کردید دیگر نگران نخواهید بود، هنگام مشاهده یک تبلیغ تلویزیونی یا یک بیلبورد، نیازی به یادداشت تفکرات و جرقه های ذهنی خود ندارید و… دستگاه های PDA در آینده قادر خواهند بود به طور اتوماتیک کلیه وقایع و تجاربی را که درگیر آن هستید ضبط کرده و به فضایی در ابرهای کامپیوتری انتقال دهند که البته همه قابل جست وجو و بازیافت خواهند بود.

پنجم؛ گام در دنیای گوشی‌های هوشمند
در دهه آتی تلفن‌های همراه هوشمند با سیستم‌های مبتنی بر اثرات متقابل صوتی، سیستم تشخیص تغییرات در چهره مخاطب، سیستم شناسایی موقعیت مخاطب، ارتباطات ویدئویی، ورودی‌های صوتی و نمایشگرهای چند لمسی به مهم ترین ابزار ارتباطی تبدیل خواهند شد. صفحه کلید این گوشی‌ها به صورت سخت افزاری و کامل وجود نخواهد داشت و صفحه کلید مجازی جایگزین آنها خواهد شد. گوشی‌های هوشمند حافظه بالایی خواهند داشت و بر این اساس پایان عمر لپ تاپ ها فرا خواهد رسید.

ششم؛ کارخانه‌های بدون انسان
این روزها حجم تولیدات کارخانه‌یی امریکا رو به افزایش است و به دنبال بروز مشکلات اقتصادی، تعداد کمتری کارمند استخدام می‌شود اما در سال 2018 میلادی سیستم‌های اتوماسیون به صورت کامل وارد واحدهای کاری شده‌اند و در این جریان، تولید ناخالص ملی کشورها رشد قابل ملاحظه‌یی خواهد داشت و تعداد کمتری از افراد برای فعالیت ماهانه خود دستمزد دریافت می‌کنند. این جریان می‌تواند اختلالات اجتماعی فراوانی را به دنبال داشته باشد.

هفتم؛ سیستم تشخیص تصویر
در آن زمان شما می‌توانید با تهیه یک عکس و وارد کردن آن به موتور جست وجوی اینترنتی، کلیه اطلاعات مربوط به آن را دریابید. در این جریان، شما پس از گرفتن عکس از یک گل، آن را به گوگل تحویل می‌دهید و غول جست وجوگرهای اینترنتی جهان اطلاعات علمی‌ و تخصصی در مورد این گل را در اختیار شما می‌گذارد. در این جریان کلیه خودروها، انسان‌ها، ساختمان‌ها و هرچه که می‌توانید از آن عکسبرداری کنید، می‌توانند شناسایی شوند و اطلاعات مربوط به آنها در اختیار شما قرار بگیرد.

هشتم؛ فناوری‌های امنیتی شخصی
در طول 10 سال آینده سیستم‌های دولتی برای زیرنظر گرفتن انسان‌ها و تعقیب آنها به صورت دائم راه اندازی خواهند شد. برخی افراد برای امنیت بیشتر خود از کاشت فناوری LoJack استفاده می‌کنند. فناوری شناسایی صورت افراد که به سیستم‌های تشخیص ویدئویی متصل شده و در خیابان‌ها نصب شده است نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. همچنین ممکن است فناوری LoJack به همراه سیستم ضبط صدا روی گواهینامه رانندگی افراد نصب شود. همچنین احتمال می‌رود در این جریان، شرکت خودروسازی مرسدس بنز شرکت جنرال موتورز و همچنین شرکت OnStar را بخرد و از این طریق به قطب اصلی در تولید سیستم‌های شخصی LoJack در صنعت جهانی خودروسازی تبدیل شود.

نهم؛ ارتباطات مسلسل و غیرقابل منفصل
سیستم‌هایی که به صورت مستمر اطلاعات دریافت می‌کنند و به شبکه‌های جهانی متصل هستند، در طول دهه آتی امکان ارتباط متقابل کاربر و دستگاه را فراهم می‌آورند و تحت هیچ شرایطی با اختلال و مشکل مواجه نمی‌شوند تا ارتباط کاربر قطع شود. کاربران به جای آنکه در زنجیره دریاچه‌های اطلاعاتی قرار بگیرند، در رودخانه اطلاعاتی خواهند بود. از اخبار ورزشی گرفته تا خبرهای مربوط به فعالیت‌های دوستان شما، همه در شبکه‌یی خواهند بود که احتمال قطعی آن اصلاً وجود ندارد.

دهم؛ توسعه ارتباطات اجتماعی
پیش بینی می‌شود در سال 2018 میلادی از فناوری‌هایی استفاده کنیم که می‌تواند ارتباطات اجتماعی ما را به خاطر بیاورد و باعث تقویت آنها شود. شما می‌توانید به صورت دسته جمعی در مناطق مختلف جغرافیایی کنار دوستان خود قرار بگیرید، از آنها عکس بگیرید، یادداشت برداری کنید، فایل‌های تصویری تهیه کنید و… ممکن است شما فراموش کنید چه اتفاقی افتاده است، اما با وارد کردن یک کلیدواژه جست وجو در سیستم‌های شخصی اطلاعاتی می‌توانید در جریان جزئیات اتفاقاتی قرار بگیرید که پیش تر رخ داده است. در این جریان بین «دوستان آنلاین» و «دوستان واقعی» تفاوتی وجود نخواهد داشت.
 
 
گردآوری: گروه سرگرمی سیمرغ
www.seemorgh.com/entertainment
منبع: tabrizcomputer.wordpress.com
 
 
مطالب جالب دیگر:
بنويسيد تا آرام شويد!
پسری که سرش از تن جدا شده بود از مرگ نجات یافت!!
هزینه هربار پیاده روی فضایی، 5 تا 15 میلیون دلار!!
خوکی که یک ماه در زیر آوار بود، حیوان سال 2008!
هزینه سرسام آور دیوید بکهام برای باشگاه میلان!!