حقایقی عجیب و جالب درباره لئوناردو داوینچی
تحقیقات جدیدی درباره لئوناردو داوینچی صورت گرفته که حقایق جالبی درباره این هنرمند بزرگ را بیان می کند

نکته های جالب درباره لئوناردو داوینچی

یکی از تحقیقات جدید انجام شده در دانشکده اپیفیکو دلو پیره فلورانس ایتالیا، نشان داده است که با اینکه لئوناردو داوینچی چپ دست بوده، اما می‌توانسته است کار ترسیم نگاره‌ها و نگارش دست نوشته‌هایش را با هر دو دست انجام دهد.

«سسیلیا فریزیینی» مورخ و تاریخدان رشته‌ی هنر دانشکده اپیفیکو دلو پیره فلورانس ایتالیا و همکارانش به بررسی عمیق نقاشی «چشم‌انداز» پرداختند که توسط داوینچی در سال ۱۴۳۷ میلادی ترسیم شده است.

چشم انداز که به‌عنوان «8P» نیز شناخته می‌شود و یکی از اولین کارهایی است که توسط داوینچی کشیده شده، در حال حاضر در گالری یوفیزی فلورانس ایتالیا، نگهداری می‌شود. دکتر فریزیینی می‌گوید: «این نقاشی حاوی دو دست‌نوشته در درون خود است. یکی از آن‌ها که در بخش جلوتر قرار دارد، توسط داوینچی به روش معکوس و از راست به چپ نوشته شده است و دیگری که در قسمت پشتی قرار دارد، به‌صورت معمولی از چپ به راست نوشته شده! شاید این یادداشت‌ها در باب قرارداد طراحی نوشته شده‌ باشند.

در کل این گروه با مقایسه‌ی دست‌نوشته‌ها به این نتیجه رسیدند که داوینچی می‌توانسته است با دو دستش بنویسد. دلایل آن‌ها برای این ادعا به شرح زیر است:
اول از همه، هر دو کتیبه با دست خط خود داوینچی نوشته شده‌اند و ما از این موضوع همان‌قدر مطمئن هستیم که می‌دانیم طرح‌های سر و چهره ترسیم شده در پشت صفحه کار او بوده است. زیرا هر دو نوشته با جوهری نوشته شده‌اند که داوینچی از آن برای طراحی بیشتر قسمت‌های اثر چشم‌انداز استفاده کرده بود. این نتایج به همراه نتایج بررسی دقیق خط‌شناسی انجام شده بر روی دیگر دست‌نوشته‌های داوینچی، صحت این ادعا را تایید می‌کند.

علاوه بر این، این گروه مواد مورد استفاده توسط هنرمند و ویژگی‌های دست‌خط او را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. محققان بیان داشتند که احتمالاً این هنرمند از دست چپ خود برای نوشتن کتیبه جلویی به روش معکوس استفاده کرده، در حالی که از دست راست خود برای نوشتن دست‌نوشته‌ی پشتی که به‌صورت عادی نوشته شده، استفاده کرده است. به رغم اینکه هر دو دست‌نوشته، تفاوت‌های محرضی را به‌دلیل استفاده از دو دست نشان می‌دهند، ویژگی‌های کلیدی مشترکی دارند که بدون شک سبک منحصربه‌فرد داوینچی را در نوشتن و طراحی نشان می‌دهد.گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
seemorgh.com/entertainment
منبع: roozplus.com