این مشاهدات آنچه تا کنون در حد داستانهایی از تقلید صدای دقیق ...

"مارگای" گربه ای وحشی و فریبکار در آمازون است که با استتار صوتی طعمه های خود را به سوی خود کشیده و آنها را شکار می‌کند.
گونه ای خاص از گربه های وحشی برای شکار قربانیانش پا را از استتار فیزیکی بدن فراتر گذاشته و با شیوه ای جدید به شکار آنها می‌پردازد.
"تامارین‌های رنگی" میمونهای کوچکی به اندازه سنجاب هستند که معمولا قربانی این فریبکاری گربه‌های وحشی می‌شوند. در واقع "مارگای" ها صدای این میمونهای کوچک را تقلید می‌کنند تا توجه آنها را به سوی خود جلب کرده و ناگهان قربانیان خود را شکار می‌کنند.
این مشاهدات آنچه تا کنون در حد داستانهایی از تقلید صدای دقیق قربانیان توسط گربه‌های وحشی بومی‌آمازون از جمله جاگوارها و پوماها، به منظور کشیدن آنها به منطقه شکار حکایت شده بود را تایید می‌کند.
"فابیو روهه" از انجمن حفظ حیات وحش می‌گوید: "گربه ها به چابکی فیزیکی شهرت داشتند، اما این ابزار صوتی برای تقلید دقیق صدای شکار نشان دهنده زیرکی روانی آنها است که نیازمند مطالعات بیشتری خواهد بود."
این مطالعات در جنگلهای آمازون در برزیل انجام گرفته است. محققان برای اولین بار در سال 2005 چنین رویدادی را مشاهده کردند، زمانی که 5 میمون تامارین بر روی درختی مشغول غذا خوردن بودند و در این میان یک گربه وحشی صدایی کاملا مشابه صدای یک بچه تامارین از خود به وجود آورد. این صدا توجه نگهبان کشیک میمونها را به خود جلب کرد و باعث شد این جاندار از درخت به پایین رفته و در میان شاخه های درهم پیچیده به دنبال منشاء صدا بگردد.
زمانی که میمون نگهبان با ایجاد اصواتی دیگر میمونها را از وجود صدای مرموزی آگاه کرد میمونها آشکارا تحت تاثیر این صدا قرار گرفته و تصمیم گرفتند به جای فرار کردن به دنبال منشا صدا بگردند. به همین دلیل چهار میمون دیگر از درخت پایین آمدند و در همین زمان یک "مارگای" از میان شاخه های درختان پدیدار شده و به سمت میمونها پرید. با رو شدن نقشه گربه وحشی میمون نگهبان به دیگر میمونها هشدار داده و آنها را وادار به فرار کرد.
بر اساس گزارش لایو ساینس، با وجود ناموفق باقی ماندن این تقلید صدا، دانشمندان از ابتکار و نبوغی که در طرح این استراتژی شکار استفاده شده بود بهت زده شدند. به گفته محققان این مشاهدات نشان می‌دهند اطلاعات به دست آمده از موجودات بومی‌در جنگلهای برزیل موثق بوده و دیگر انواع گربه های وحشی از جمله جاگوارها و پوماها نیز از این شیوه تقلید صدا برای جلب شکارهای خود استفاده می‌کنند.
 
گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
www.seemorgh.com/entertainment
منبع: mehrnews.com
 
مطالب جالب دیگر:
کشفی بسیار جالب درمورد تاثیر عشق برروی مغز!!
پراستقبال ترین نام در بین خانوارهای ایرانی، چه نامیست؟!
فروش گسترده داروی تحریک جنسی مخصوص دختران با طعم سوسک!!
گزارشی خواندنی از رواج قلیان‌های عجیب در سراسر جهان!!
پیشنهاداتی ساده و عجیب برای تقویت حافظه!؟!
پاسخ به یک سوال پیچیده: آیا پول خوشبختی می‌آورد؟
منجم ایرانی‌الاصل در امریکا درجست‌وجوی حیات فرازمینی! (+عکس)
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X