کلسترول بد و کلسترول خوب یعنی چه؟
این نوع کلسترول با پیشگیری از رسوب LDL، از انسداد رگ ها جلوگیری می کند.

کلسترول خون به دو صورت است:

کلسترول بد یا LDL
اگر میزان کلسترول بد خون یا LDL (لیپوپروتئین با چگالی کم) در خون افزایش یابد، این کلسترول در دیواره رگ های خونی رسوب کرده و منجر به تنگ شدن و انسداد عروق می شود. این وضعیت می تواند انعطاف پذیری رگ ها را کم کرده و منجر به سخت شدن دیواره سرخرگ ها، تصلب شرایین، ایجاد لخته و در نهایت حمله قلبی و سکته شود.

کلسترول خوب یا HDL
کلسترول خوب یا HDL (لیپوپروتئین با چگالی زیاد) بر خلاف LDL مانع بروز حمله قلبی می شود. کاهش این کلسترول در خون می تواند خطر حمله قلبی و سکته را افزایش دهد. این نوع کلسترول با پیشگیری از رسوب LDL، از انسداد رگ ها جلوگیری می کند.

افزايش كلسترول خوب یا HDL برخلاف كلسترول بد یا LDL يك مزیت محسوب می شود. در حقیقت نکته مهم در مورد چربی های خون، نسبت HDL  بهLDL  است و  از آنجایی که افزايش  HDL  باعث بهبود اين نسبت می شود، خطر بیماری های قلبی و سکته را کاهش می دهد.

تحقيقات  انجام شده در ژاپن نشان داد كه ورزش از جمله پياده روی، دوچرخه سواری يا شنا حداقل 2 بار در هفته به مدت 1ساعت يا 4 بار در هفته به مدت 0.5 ساعت می تواند باعث افزايش HDL (كلسترول خوب خون) شود. در اين مطالعه بيش از 1400 زن و مرد مورد بررسی قرار گرفتند. افراد به 3 گروه مختلف تقسيم شدند، گروهی كه طی هفته 3 يا 4 بار بين 0.5 تا 1 ساعت ورزش های مختلف هوازی انجام می دادند، گروهی كه ميزان ورزش هفتگی آنها كمتر از 1 ساعت بود و گروهی كه تقريباً هيچ ورزش و فعایت بدنی انجام نمی دادند. پس از 8 تا 12 هفته مشخص شد در افرادی كه ورزش منظم و مداوم انجام می دادند، افزايش نسبی HDL  در خون قابل ملاحظه بود و در دو گروه ديگر اين تغيير مشاهده نشد.

متخصصان معتقدند ورزش كردن حتی اگر فقط در اوقات بیکاری و فراغت افراد باشد، مثلا پیاده روی روزانه به مدت 15 دقيقه، يا به مدت 30 دقيقه 3 تا 4 بار در هفته می تواند تاثيرات بسيار مثبتی روی سلامتی افراد داشته باشد  و از بیماری های قلبی- عروقی پیشگیری نماید. برای رسیدن به این هدف، علاوه بر ورزش، پیروی از یک رژیم غذایی سالم نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.


بیشتر بدانید : کلسترول بالا بدتر است یا تری گلیسرید بالا؟

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ