مهم ترین و مطمئن ترین نشانه کرونا چیست؟
علائم بیماری کرونا هر روز در حال تغییر است و علائم جدیدی از آن نمایان می شود، اما یکی از مهم ترین و مطمئن ترین علائم این بیماری در این مطلب بیان می شود

از دست دادن حس بویایی، مهم ترین نشانه کووید 19

در مطالعه ای که در ماه مه در مجله Nature Medicine منتشر شده است، تقریبا ۶۵ درصد بیماران مبتلا به COVID-19 ، آنوسمی یا از بین رفتن حس بویایی را به عنوان اولین علامت کروناویروس گزارش کرده اند. تحقیقات انجام شده از مجموعه مطالعات COVID-19 نشان داد که از بین رفتن حس بویایی بیش از ۲۰ برابر بیشتر از سایر علائم متداول مانند سرفه، تب یا خلط بینی احتمال مثبت شدن کوروویروس را پیش بینی می کند.

بیشتر بدانید : آیا کرونا باعث کاهش حس بویایی می شود؟

بیشتر بدانید : علائم عصبی کرونا چیست؟ از سرگیجه تا کم شدن حس بویایی

بیشتر بدانید : چرا کرونا باعث کاهش حس بویایی می شود؟

سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، از بین رفتن حس بویایی را به عنوان علامت کمتر شایع کورونا ویروس، در مقایسه با آنچه که آنها علائم شایع تر نامیده اند، تب و سرفه خشک و خستگی نام برد. طبق مطالعه طب طبیعت، که توسط تیمی از دانشمندان کینگ کالج لندن انجام شده است، از بین رفتن حس بویایی در واقع باید در صدر لیست علائم شایع کروناویروس قرار بگیرد.

متأسفانه، بسیاری از مردم ممکن است متوجه نشوند که بخشی از حس بویایی خود را از دست داده اند، به همین دلیل کارشناسان معتقدند که با انجام آزمایش های مرتبط و قابل اطمینان بتواند افراد آلوده به ویروس کرونا را بهتر شناسایی کنند.

در گزارشی از چندین مطالعه ی اخیر، پزشکان دریافتند که در ۴۱ درصد از بیماران از دست دادن حس بویای بطور جزئی یا کامل گزارش شده است، اما هنگام استفاده از اقدامات تست دریافتند که میزان آنوسمی در واقع ۲.۳ برابر بوده است. در واقع این تست نشان می دهد که تا مدتی بسیاری از بیماران متوجه نشده اند که به ویروس کرونا مبتلا هستند. در صورت انجام آزمایش های کافی، ممکن است از بین رفتن حس بویایی مطمئن ترین و اولین علامت ابتلا به این بیماری باشد که زودتر از بروز علایم دیگر که هفته ها بعد از بیمار شدن ظاهر می شوند، ابتلای شخص به این ویروس را آشکار می کند.

بیشتر بدانید : آیا حس بویایی بیماران کرونایی برمی گردد؟

بیشتر بدانید : حس بویایی فرد مبتلا به کرونا در روز چندم از بین می رود؟

بیشتر بدانید : برای بهبود حس بویایی بعد از عفونت ویروسی مانند کرونا چه کنیم؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: fa.shafaqna.com