پیاده روی
شدت پیاده روی باید اندکی سریعتر از پیاده روی معمولی باشد...
پیاده روی و ورزش های در آب بهترین ورزش‌های روزانه برای سالمندان است.

دکتر محمد سالکی متخصص طب ورزشی با بیان اینکه افراد بالای 65 سال به عنوان سالمند محسوب می‌شوند، گفت:«معمولا در این سن افراد دچار بیماریهای زمینه ای مانند دیابت، بیماریهای مفصلی و بیماری های قلبی و عروقی هستند بنابراین اگر سالمندی قصد آغاز فعالیت بدنی دارد و تا پیش از آن فعالیت منظم ورزشی نداشته باید حتما توسط پزشک معاینه شود و بر اساس مشکلاتی که دارد ورزش برای او تعیین شود.»

وی پیاده روی معمولی و ورزش های در آب را یکی از بهترین ورزش ها برای سالمندان ذکر کرد و بیان داشت: «پیاده‌روی روزانه می‌تواند در آغاز به مدت 20 دقیقه در روز شروع شود و هرهفته 5   دقیقه به آن اضافه کنند. پیاده روی در آب و شنا نیز برای سالمندان می تواند مفید باشد. البته کسانی که زانو درد یا دیابت دارند باید به ملاحظاتی در این زمینه توجه داشته باشند.»

این متخصص طب ورزشی با بیان اینکه پیاده روی باید در یک سطح صاف و بدون سراشیبی و سربالایی انجام شود، خاطرنشان کرد:« افرادی که درد زانو دارند می‌توانند مدت زمان پیاده روی را به دو وقت صبح و عصر تقسیم کنند. ضمن اینکه استفاده از دستگاه‌های بدنسازی درون پارک ها، تردمیل و دوچرخه ثابت باید با ملاحظاتی برای این عزیزان به ویژه آنها که مشکلات مفصلی دارند همراه باشد. هرچند استفاده از دستگاه های کششی به مدت 2تا3 بار در هفته برای آنها می‌تواند مفید باشد.»

وی با اشاره به توصیه های آکادمی های بین المللی ورزشی مبنی بر انجام فعالیت بدنی به مدت حداقل   30دقیقه و 5 روز در هفته برای سالمندان گفت: « میزان فعالیت بدنی برای افراد بر اساس توانایی های آنها باید باشد. شدت پیاده روی نیز باید اندکی سریعتر از پیاده روی معمولی باشد به گونه‌ای که بعد از 10دقیقه راه رفتن نفس تندتر شود و ضربان قلب افزایش یابد.»

دکتر سالکی به سالمندان توصیه کرد:« استفاده از لباس و کفش مناسب برای پیاده روی ضروری است. موقع راه رفتن دست ها آزاد و در حرکت باشد. خانم‌ها از به همراه بردن کیف در هنگام پیاده روی خودداری کنند و اگر چادر به سر دارند جلوی چادر را ببندند و دست هایشان را آزاد بگذارند. بهترین زمان برای پیاده روی هم صبح زود یا نزدیک غروب است.» وی با بیان اینکه سالمندان باید فعالیت های روزانه مانند کارهای خانه و خریدهای بیرون را افزایش دهند، گفت: « توصیه ما این است که فعالیت سالمندان نباید محدود شود اما می توانند فعالیت های بدنی خود را تقسیم بندی کنند.»

مسئول کمیته آموزش هیات پزشکی ورزشی اصفهان با بیان اینکه بسیاری از سالمندان دچار اضافه وزن نیز هستند، خاطرنشان کرد: «با توجه به این موضوع فعالیت ورزشی که باعث کاهش وزن می شود ممکن است مشکلات مفصلی این افراد را تشدید کند بنابراین خوب است پیاده روی در آب صورت گیرد تا وزن فرد کمتر شود و مفاصل فشار کمتری تحمل کنند.»

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : سلامانه

مطالب پیشنهادی:
این ویتامین برای سالمندان حیاتی است
نکاتی تغذیه ای در سالمندان
مشکلات تغذیه ای در سالمندان
سالمندان چاق چه کاری انجام دهند؟
افزایش خطر مرگ و میر سالمندان با کمبود مصرف ویتامین D