تابستان است! زمان مناسبی برای بازی پری دریایی و استراحت و عضله سازی. زمانی برای فرو بردن پا در آب. اثرات انواع متفاوت شنا چه در استخر و چه در دریا را بدانید و از آن بهره ببرید.


از شش سالگی شنا را فرا بگیرید
شنا: ورزشی بدون کسالت
بچه های مبتلا به آسم باید ورزش کنند

 

 با دکتر کازکوا در رابطه با این موضوع به بحث می نشینیم. :
همۀ متخصصان بر سر این موضوع که شنا عوارض جانبی بسیار کمی دارد اتفاق نظر دارند. و چنانچه به درستی شنا کنیم (شکل های متفاوت آن را به تناوب انجام دهیم) هیچ دردی حس نخواهیم کرد.

اگر در تمام طول سال شنا کنیم می توانیم در تابستان تمرینات فشرده تری انجام دهیم. و در زمان تعطیلات فقط برای تفریح شنا کنیم.

اولین امتیاز شنا:
در هر سنی می توان شنا کرد. ورزشی منحصر به فرد برای خانم ها، شنا بدن را شکل می دهد، تمام ماهیچه ها را سفت و کشیده می کند و بدن را مانند هیکل یک پری دریایی ظریف می کند. بنابر تاکید دکتر کازوکا، شنا فعالیت مناسب و استقامتی است.
 تکرار شنا به بدن شکل می دهد. تازگی و فشار آب، وقتی به شکل افقی در دریا یا استخر دراز کشیده اید، نیروی جذب بالایی بر بدن دارد. اما شنا بیشتر از بقیه ورزش ها باعث کاهش وزن نمی شود.

خروج پاهایی سنگین
مسلماً در جریان یک حرکت ورزشی، هر چه که باشد، مصرف انرژی قابل توجه تر از زمان استراحت است. و این امر باعث بهبود سوخت و ساز بدن می شود. بنابراین شنا به تنهایی برای لاغر شدن کافی نیست، اما کنترل وزن را آسان می کند. 

 علاوه بر مصرف انرژی،  ضربه های داخل اّب اندام را شکل می دهند و جریان خون را نیز تحریک می کنند. تمرین مرتب شنا ،داشتن ظاهری کشیده و بالاتنه ای زیبا را تضمین می کند. کارشناسان،  شنای قورباغه را در برخی برنامه های کاهش وزن توصیه می کنند.
 
ضمناً خطر ابتلا به دیابت نوع 2 (اغلب به علت اضافه وزن و کم تحرکی) به لطف تمرینات مرتب شنا کاهش می یابد.

از سوی دیگر، شنا یکی از ورزش هایی است که می تواند جریان خون در سیاهرگها را بهبود ببخشد.

حرکات شنا
انقباض و انبساط های پی در پی باعث پمپاژ خون در پاها می شوند. این پمپاژ برای افرادی که از سنگینی پا و یا مشکلات سیاهرگی رنج می برند، مناسب است. همچنین، آب باعث تحریک گردش خون هم می شود: آب برجستگی ها و نقاط حساس بدن را ماساژ می دهد.

کاهش خطرات بیماری های قلبی و عروقی
شنا برای سیستم قلبی -  عروقی بسیار مفید است به این ترتیب که این ورزش فرکانس قلب را در هنگام سکون و فشار شریانی پایین می آورد. در نتیجه نیروی کارایی قلب در اثر تمرین مرتب شنا افزایش می یابد.

دکتر کازکوا تصریح می کند: ضمناً شنا فاکتورهای مرتبط به بیماری های قلب -عروقی را پایین می آورد. این ورزش استقامتیِ به واسطۀ شناور بودن در آب، جریان خون در قلب را بهبود می بخشد. این ورزش به طور همزمان به اعضای فوقانی و پایین تنه نیاز دارد و آنها را به حرکت در می آورد.

دکتر کازوکا خاطر نشان می کند: شنا ماهیچه های ما را به کار می اندازد، قدرت شان را بیشتر می کند ،استخوان ها و کمرمان را سخت و مستحکم می کند. همچنین این ورزش بسیار سازگار با مفاصل و کاهش دهنده خطر ابتلا به آرتروز است. نداشتن ضربه های شدید در این ورزش مانع فشار بر اسکلت بدن می شود و این خصوصیت شنا هست که باعث می شود افراد زیادی بتوانند این ورزش را انجام دهند. 

دیگر ورزش ها را با شنا تلفیق کنید
 دکتر کازکوا یادآوری می کند: بر خلاف عقیدۀ رایج، شنا به تنهایی برای داشتن تناسب اندام و سر زندگی کافی نیست. شنا باید با ورزش های تکمیلی دیگری مانند پیاده روی و دو همراه شود. شنا بهترین گزینه برای فعالیت ماهیچه ها نیست. زیرا در آب، بدن همه وزنش را تحمل نمی کند.
به علاوه، شنا بر روی پوکی استخوان بی اثر است. شناگران حرفه ای پوکی استخوان پایین تری نسبت به بقیه افراد دارند. زیرا در آب دچار بی وزنی می شوند. از سوی دیگر،شنا به تنهایی برای تسکین دردهای پشت نیز کافی نیست. برای کاهش دردها باید ورزش های تقویتی دیگری مانند پیاده روی انجام دهیم. 

دکتر کازوا در پایان می گوید: شنا به عنوان یک ضد استرس عمل می کند و اغلب لحظات مفرحی را ایجاد می کند.
شنا باعث می شود که بتوانید روحیه خود را عوض کنید، استراحت کنید و مشکلات روزانه را به دست فراموشی بسپارید. به طور خلاصه ذهن خود را خالی کنید.
شنا امتیاز روحی -روانی دیگری نیز دارد؛ شنا "احترام به خود" را تقویت می کند و باعث می شود که بتوانید فشارهای روحیتان را تحت کنترل در آورید.

شنا مانند بقیه ورزش ها باعث ترشح آندروفین و در نتیجه ایجاد شادی و نشاط می شود.
ما در آب مقدار بیشتری انرژی نسبت به خشکی مصرف می کنیم، این مصرف انرژی مطمئناً خوابی آسوده را برای ما به ارمغان می آورد. و تمام اینها دست به دست هم می دهند تا تعادل روانی ما را بهبود ببخشند.
 
تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی :
 رژیم غذایی شنا گران
درمان گوش درد بعد از شنا!!
5 اشتباه رایج درباره بیماری های استخر?!
چه ورزشی برای زانو درد خوب است ؟
5 نکتهای که هر شناگری واقعاً به آن نیاز دارد