قوس كف پا گاهی اوقات به دنبال فعالیت‌هایی چون دویدن، پیاده‌روی، كوهنوردی و پرش دچار درد می‌شود.
 
 افرادی كه كف پایشان صاف است احتمال بیشتری برای دچار شدن به این حالت دارند. درد قوس كف پا معمولا به آرامی تظاهر پیدا می‌كند، اما اگر رباط‌ها دچار كشیدگی شوند فرد با درد قوس كف پای ناگهانی مواجه می‌شود. در این حالت فرد در طول قوس كف پا دردی را احساس می‌كند. برای كاهش درد می‌توانید روی پای خود كمپرس سرد بگذارید و از حركات زیر نیز استفاده كنید.
حركت اول:
پاشنه خود را روی زمین قرار دهید و سعی كنید با انگشتان خود حوله‌ای را از روی زمین بلند كنید و بعد آن را رها كنید. این حركت را 20 ـ 10 مرتبه تكرار كنید. وقتی این كار برای شما ساده‌تر شد با قرار دادن اجسامی روی حوله وزن آنرا بیشتر كنید.
حركت دوم:
یك قوطی نوشابه خنك را زیر پای خود قرار داده و از پاشنه تا قوس كف پا آن را زیر پای خود بغلتانید. این كار را برای مدت 5ـ3 دقیقه ادامه دهید.
حركت سوم:
بنشیند و پای خود را دراز كنید. قسمت میانی كشی كه مخصوص ورزش‌های نرمشی طراحی شده را از زیر پنجه پا عبور داده و دو سر آن را در دست بگیرید. به آهستگی پنجه خود را به سمت پایین فشار دهید. طوری كه كشش كش را احساس كنید. این حركت را 10 مرتبه در 3 نوبت انجام دهید.
حركت چهارم:
مطابق حركت قبل روی زمین بنشینید. این بار دو سر كش را به جای آن كه در دست بگیرید به نقطه‌ای در مقابل كف پای خود ببندید. سپس انگشتان خود را به سمت خودتان حركت دهید. این حركت را در 3 نوبت 10 مرتبه‌ای تكرار كنید.
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : jamejamonline.ir
 
مطالب پیشنهادی :
 حركاتی برای رفع درد قوسكف پا
درد كف و پاشنه پا
ورزش برای درد كف پا و پاشنه
راز سلامتی در کف پا
آیا کف پاهای تان صاف است ؟