رفع خستگی چشم با یوگای چشم eye yoga
امروزه فاصله کاری چشم ها به خاطر استفاده از کامپیوتر، تلفن، آی پد iPad و غیره کمتر شده و با وجود نور آبی صفحه های نمایش، خستگی چشم یکی از مشکلات رایج زندگی امروزه شده.شما می توانید این مشکل را به کمک یوگای چشم برطرف کنید

درمان خستگی چشم دیجیتال را با یوگای چشم امتحان کنید

ما بیشتر از زمانی که در خواب به سر می بریم مشغول تماشای صفحه های نمایش هستیم بنابراین جای تعججب نیست که کار زیادی از چشمانمان بکشیم.نظر سنجی اخیری که توسط اداره آمار ملی بریتانیا انجام شد نشان داد که 72 درصد بزرگسالان در این کشور ،روزانه از کامپیوتر استفاده می کنند. در حالی که آمار گرفته شده در سال 2015 نشان داد این افراد بیش از 50 درصد مدت زمان بیداری خود را صرف استفاده از رسانه ها و وسایل ارتباطی می کنندبیشتر از مدت زمان متوسطی که یک فرد در خواب است.

گذشته از این، مهم ترین حسی که روزانه با آن سر و کار داریمبینایی است. چشم ما تقریبا 9 ساعت در روز، روی صفحه یک نمایشگر متمرکز است، از کامپیوتر شخصی گرفته تا لپ تاپ، تلفن یا تلویزیون که منجر به معضلی به نام خستگی چشم asthenopia (eye strain) در افراد می شود.

بیشتر بدانید : مواد غذایی مفید برای ضعیفی چشم وجود دارد؟

چطور خستگی چشم eye strain را تشخیص دهیم؟

چطور خستگی چشم eye strain را تشخیص دهیم؟

مطالعه ای که در انجمن بینایی The Vision Council انجام شد نشان داد که 70 درصد بزرگسالان آمریکایی از اختلال بینایی ناشی از خستگی چشم دیجیتال digital eye strain رنج می برند و این آمار در انگلستان هم به همین شکل است. دیلیپ دارجی Dilip Darjee، متخصص چشم در Silhouette توضیح می دهد:

" خستگی چشم زمانی رخ می دهد که عضلات چشم بیشتر از آنچه که لازم است کار کنند که این فعالیت بیشتر، منجر به خستگی و فرسودگی چشم می شود. پیش از این فاصله انجام وظایف چشم بیشتر از امروز بود و نوع وظایف عمدتا خواندن متن های پرینت شده سیاه و سفید مثل کتاب و روزنامه بود نه وسایل دیجیتال. امروزه فاصله کاری چشم به خاطر استفاده از کامپیوتر، تلفن، آی پد iPad و غیره کمتر شده و با وجود نور آبی صفحه های نمایش، خستگی چشم یکی از مشکلات رایج زندگی امروزه شده.

بنابراین اگر شما در حال استفاده از هر نوع تکنولوژی مبتنی بر صفحه نمایش به مدت طولانی هستنید احتمال این که برخی از علایم خستگی چشم را تجربه کرده باشید وجود دارد.


علایم خستگی چشم:

 • - خارش چشم
  - خشکی چشم
  - سردرد
  - سرما خوردگی
  - تاری دید
  - دید دوگانه

به علاوه یک نظر سنجی از 200 کارمند بانک در ایتالیا نشان داد که بیش از یک سوم آن ها، حداقل یک بار در هفته دچار خستگی چشم می شوند. بسیاری از افرادی که از خستگی چشم شکایت دارند ادعا می کنند که از استرس شغلی رنج می برند، که عواقب روانی و عوارض جسمی را هم در پی دارد.


خستگی چشم را با ضعیف شدن چشم اشتباه نگیرید

گاهی اوقات به راحتی ضعیف شدن چشم را با خستگی چشم اشتباه می گیریم. چون بعضی از علایم – مانند سردرد و سرگیجه – می توانند نشان دهنده مشکلات بینایی هم باشند و بین هر دو اختلال یعنی ضعیف شدن چشم و اختلال چشم مشترک است.بیشتر اوقات، خستگی چشم موقتی است و به سرعت با دست کشیدن از نگاه کردن به صفحه نمایش از بین می رود. با این حال اگر به طور مداوم از علایم خستگی چشم رنج می برید و احساس می کنید که بر توانایی و عملکرد کاری شما تاثیر می گذارد به توصیه دیلیپ بهتر است به یک چشم پزشک مراجعه نمایید.

" یک تست بینایی در عینک فروشی محل زندگی تان می تواند تشخیص دهد مشکل شما ضعف شدن چشم است یا خستگی چشم و پزشکتان بهترین راهکار در مورد چگونگی برخورد با مشکل بینایی شما را در اختیارتان قرار خواهد داد. همچنین می تواند سلامت چشم شما را بررسی نموده و در صورت نیاز برایتان عینک تجویز نماید. "


درمان خستگی چشم:

 • - در طول روز می توانید با انجام کارهایی ساده چشمانتان را خوشحال کنید مثل استراحت منظم بین کارهای کامپیوتری (در فواصل منظم چشم از صفحه کامپیوتر و... بردارید و به چشم تان استراحت دهید).

  - برخی محصولات هم هستند که برای کمک به کاهش خستگی چشم طراحی شده اند. مثل اسپری Optrex ActiMist که به سرعت خشکی و خارش چشم را تا 4 ساعت از بین می برد.

  - یوگای چشم eye yoga را امتحان کنید.


چگونگی انجام حرکات یوگای چشم برای مقابله با خستگی چشم دیجیتال:

این تمرینات روزانه با درگیر کردن تمام 6 عضله چشم که از حرکات چشم پشتیبانی می کنند، موجب بهبود انعطاف پذیری حرکات افقی و عمودی و تمرکز چشم می شوند.

" این تمرینات را هم مانند تمرین روی سایر عضلات در نظر بگیرید. هر چه چشمانمان را بیشتر تمرین دهیم ، حرکات آن ها به جهت های مختلف را بیشتر تقویت می کنیم. این تمرینات کمک می کند که چشم ها بیشتر بتوانند در این دنیای دیجیتال دوام بیاورند. "

با انجام این تمرینات در محل کار یا منزل سلامت و شادابی را به چشمانتان هدیه دهید.

حرکات یوگای چشم : نوبت صبح

حرکات یوگای چشم : نوبت صبح

 •  - چشمانتان را باز کنید، 5 بار به بالا و پایین نگاه کرده و چشمانتان را ببندید.(بدون حرکت دادن گردن، به بالا نگاه کنید بعد به پایین نگاه کنید و بعد چشم ها را ببندید= 1 بار).

  - چشمانتان را باز کنید، 5 بار به چپ و راست نگاه کرده و چشمانتان را ببندید.(بدون حرکت دادن گردن،به چپ نگاه کنید، بعد به راست نگاه کنید و بعد چشم ها را ببندید=1بار)

  - چشمانتان را باز کنید، 5 بار به گوشه بالا سمت راست و گوشه پایین سمت چپ نگاه کرده و چشمانتان را ببندید.

  - چشمانتان را باز کنید، 5 بار به گوشه بالا سمت چپ و گوشه پایین سمت راست نگاه کرده و چشمانتان را ببندید.

  - کف دستانتان را محکم به هم کشیده تا گرم شوند و روی چشمانتان بگذارید.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : آموزش تصویری تمام حرکات یوگای چشم

حرکات یوگای چشم: در طول روز

 • - روی صندلی خود راحت بنشینید، سپس چشمانتان را به سمت بالا و پایین، چپ و راست، به صورت دایره ای و خطی  حرکت دهید. حرکات را آهسته شروع کرده و کم کم سرعت را افزایش دهید.

  - چشمانتان را ببندید و کف دستها را محکم به هم بکشید تا گرم شوند. کف دستها را روی چشم ها گذاشته بدون این که مستقیما با پلک ها تماس داشته باشد. گرمای کف دستتان از پلکها عبور کرده و به چشمها رسیده و باعث ریلکس شدن آن ها می شود.

  - حرکات بالا را 3 بار تکرار کنید.

حرکات یوگای چشم: نوبت بعد از ظهر

 • - چشم راستتان را ببندید و با دست راست بپوشانید، تماس دست با پلک خیلی آرام باشد.

  - شروع به چشمک زدن با چشم چپ تان کنید. به آرامی پلکها را بسته و باز کنید بدون این که فشاری بر آن ها وارد شود انگار که پلکتان فقط حرکت مژه ها را که به سمت پایین و بالا می روند دنبال می کند.

  - پلک چپ را به آرامی حرکت دهید. حرکت پلک سمت چپ باید آرام باشد که فشاری هم به پلک سمت راست وارد نشود و حرکتی نداشته باشد که بتوان با انگشت حسش کرد.

  - در صورت تمایل می توانید حین انجام این تمرین، پیشانی خود را هم ماساژ دهید تا تنش بیشتری از بدن تان آزاد شود.

حرکات یوگای چشم: قبل از خواب ( تراتاکا Trataka )

حرکات یوگای چشم: قبل از خواب ( تراتاکا Trataka )

تراتاکا Trataka قدیمی ترین تمرین یوگا برای چشم است. این تمرین بسیار ساده است ولی در عین حال تاثیر چشمگیری در پاکسازی چشم ها دارد.

- یک شمع روشن کنید و در یک متری آن در حالتی راحت بنشینید.
- به شعله خیره شوید تا زمانی که چشمانتان خسته شده و اشک تولید کند.
- به پشت دراز کشیده و 10 دقیقه استراحت کنید.


تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ