وقتی به سن 40 سالگی می‌رسید، باید بیشتر مراقب سلامتی خود باشید و برنامه‌ای برای سلامت و شادمانی 50 سال آینده‌ی خود داشته باشید.
 

 

 

وقتی به سن 40 سالگی می‌رسید، باید بیشتر مراقب سلامتی خود باشید و برنامه‌ای برای سلامت و شادمانی 50 سال آینده‌ی خود داشته باشید. ما 10 راز را كه در این راه به شما كمك می‌كند بیان می‌كنیم.

1- از چربیهای مضر بر حذر باشید:

محققان نشان داده‌اند كه چربیهای ترانس و چربیهایی كه در فست فودها مخفی شده‌‌اند كلسترول LDL را در بدن افزایش می‌دهند. افزایش كلسترولLDL  خطر بیماریهای قلبی را افزایش می‌دهد. حتی بدون چربیهای ترانس، با افزایش سن در مردان، سطح كلسترول بالا می‌رود و خطر بیماری قلبی افزایش می‌یابد. مصرف چربیهای سالم مانند چربیهای امگا 3 كه در ماهی، روغن بذر كتان و گردو یافت می‌شود راه مناسبی برای حفاظت از بیماریهای قلبی است.
 

2-از ناتوانی جنسی مصون بمانید:

ناتوانی جنسی در مردان مسنتر در بسیاری از موارد علت فیزیكی دارد و برخی اوقات به علت كم شدن جریان خون كافی در اندامهاست. برای بهبود جریان خون، مردان باید سیگار كشیدن را كنار بگذارند زیرا سیگار موجب تنگ شدن عروق می‌شود.
همچنین ورزش را فراموش نكنید و در مورد داروهایی كه مصرف می‌كنید با پزشك خود مشورت كنید، چون برخی از داروهای فشار خون یا افسردگی می‌توانند ناتوانی جنسی را تشدید كنند.
 

3- یك معاینه‌ی پروستات داشته باشید:

در سن 40 سالگی، غده‌ی پروستات شروع به رشد ناگهانی می‌كند. به چنین حالتی، بزرگ شدن خوش خیم پروستات گفته می‌شود كه در اثر نوسان سطوح هورمونی ایجاد می‌شود.
اگر شبها برای ادرار كردن زیاد از خواب بیدار می‌شوید یا برای ادرار كردن با مشكل مواجه شده‌اید، ممكن است دچار بزرگ شدن خوش خیم پروستات شده باشید. اما نگران نباشید. بزرگ شدن خوش خیم پروستات، سرطان نیست و به ندرت تهدید كننده‌ی حیات فرد است.
برای درمان باید پزشك خود را ببینید. ممكن است پزشك برای شما دارو تجویز كند تا عضلات صاف پروستات را شل كند و مشكل اداراری شما بهبود یابد.
 

4-بدنسازی كنید:

از خواندن این جمله افسرده نشوید اما وقتی به سن 40 سالگی می‌رسید، بدن شما تستوسترون كمتری می‌سازد. كاهش این هورمون می‌تواند حافظه، فعالیت جنسی و حجم عضلانی شما را تحت تاثیر قرار دهد. پس از 50 سالگی هر 10 سال 15% از حجم عضلات كاهش می‌یابد.
 اما نگران نباشید. برای مقابله با فرایند تحلیل رفتن عضلات، پیشگیری از آسیبهای عضلانی و استخوانی،  مقابله با بیماری قلبی، بدنسازی را در برنامه‌ی ورزشی روزانه‌ی خود قرار دهید.
 

5- مراقب دور كمر خود باشید:

با افزایش سن، اندازه‌ی دور كمر مردان افزایش می‌یابد. این حالت در پی افزایش چربی احشای شكمی ‌رخ می‌دهد كه منجر به افزایش خطر بیماریهای قلبی عروقی مانند حمله‌ی قلبی و سكته‌ی مغزی می‌شود. خطر بروز این مشكلات و بیماریها اگر اندازه‌ی دور كمر شما به حدود 40اینچ (101 سانتیمتر) افزایش یابد ،بسیار بیشتر خواهد بود.
توصیه‌ی ما این است. سه بار در هفته به مدت 30 دقیقه ورزش كنید. برای عادات غذایی مناسب تمرین كنید. از غلات كامل استفاده كنید، مصرف گوشت قرمز را كمتر كنید و ‌میوه و سبزیجات بیشتری مصرف كنید.
 

6- مشخص كنید كه باید مولتی ویتامین مصرف كنید یا نه:

محقان دانشگاه هاروارد اخیراً نشان داده‌اند كه ممكن است مصرف روزانه و مداوم مولتی ویتامینها موجب پیشرفت وقایعی شود كه سعی در پیشگیری از آنها داریم. زیرا بیشتر مردان از غذاهای روزانه به اندازه‌ی كافی ویتامین دریافت می‌كنند. حتی برخی افراد در مواردی بیش از نیاز بدن ویتامین مصرف می‌كنند كه ممكن است موجب بیماری آنان شود. برای مثال مصرف بیش از حد فولات می‌تواند خطر سرطان روده‌ی بزرگ را افزایش دهد و یا مقدار زیاد ویتامین E میزان مرگ و میر را افزایش می‌دهد.
برای اینكه بفهمید به مصرف ویتامین نیاز دارید یا نه، با پزشك خود مشورت كنید و در مورد عادات غذایی و مواد مصرفی خود صحبت كنید تا  مشخص شود كه میزان و نوع ویتامینهای مصرفی شما تا چه حد است و آیا به مصرف مكملها نیاز دارید یا نه.
 

7- روابط اجتماعی را فراموش نكنید:

زندگی خانوادگی پایدار، پایه و اساس حفظ سلامتی جسم و روان است. روابط اجتماعی از ارتباط با دوستان، خانواده ‌ و افراد دیگر تشكیل می‌شود. این ارتباطات احساس تعلق در شما ایجاد می‌كند كه به شما كمك می‌كند در مواقع استرس به این روش به حالت پایدار و استوار روانی برسید.

  

8- این غذاها را مصرف نكنید:

غذاهای فراوری شده مانند پوره‌ی سیب زمینی یا نان سفید، به سرعت در بدن تجزیه شده و میزان جذب گلوكز را به سرعت بالا می‌برند و قند خون به سرعت افزایش می‌یابد. بالا بودن قند منجر به افزایش وزن بدن و دیابت می‌شود و مشكلاتی برای سلامت فرد ایجاد می‌كند. برای ثابت نگه داشتن قند خون بدن، این غذاها را مصرف نكنید و از غذاهایی كه شاخص گلایسمیك پایینتری دارند استفاده كنید، مانند غلات كامل و یا سبزیجات كه به آرامی‌ تجزیه می‌شوند و قند خون را ناگهانی بالا نمی‌برند.
 

9- الكل مصرف نكنید:

مصرف الكل باعث افزایش خطر بیماری كبدی، سكته‌ی مغزی و مشكلات دیگر می‌شود.
 
 
 
 

10- مراقب خطر سرطان پروستات باشید:

سرطان پروستات، بعد از سرطان پوست شایعترین سرطان در مردان است. برای كاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات، رژیم غذایی كم چربی و پر فیبر داشته‌باشید.

برای مثال سویا و غذاهایی كه با سویا و سبزیجات درست می‌شوند، و‌ غذاهای حاوی ویتامین D وE  مصرف كنید. سلنیم و چای سبز نیز به پیشگیری از سرطان پروستات كمك می‌كنند.

پیش از اقدام به مصرف مكملها با پزشك خود مشورت كنید.
 
 
تهیه و ترجمه :گروه سلامت سیمرغ ـ دکتر حانیه ترکمان  
اختصاصی سیمرغ    www.seemorgh.com/health
 
 
مطالب پیشنهادی: 
تجربه‌ای ناشناخته در دنیای مردانه  
ارتباط کمبود آهن و سرطان 
چاقها نابارور می‌شوند؟!