دیابت بارداری مسئله ای است که اکثر خانم ها به ویژه خانم هایی که دچار اضافه وزن هستند به آن مبتلا می شوند. پژوهشگران به تازگی متوجه شده اند دیابت در دوران بارداری خطری برای نوزاد دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

 دیابت بارداری و اوتیسم چه ارتباطی دارند؟

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که زنان مبتلا به دیابت در حالی که باردار هستند، در معرض خطر بیشتری از داشتن یک کودک مبتلا به اختلال طیف اوتیسم هستند.

این موضوع همچنین شامل زنانی که در کل زندگی خود دچار دیابت نوع 2 بوده‌اند و کسانی که در بارداری به دیابت مبتلا شده‌اند، می‌شود.

یک تیم تحقیقاتی از مرکز بهداشت و درمان قیصر در جنوب ایالت کالیفرنیا اعلام کرد که هر نوع التهاب، سطوح سمی گلوکز و سیستم ایمنی بدن که می‌تواند دیابت بارداری را تحت تاثیر قرار دهد، می‌تواند خطر ابتلای کودک به اوتیسم را افزایش دهد.

محققان بیش از 400 هزار کودک را که بین سال‌های 1995 تا 2012 متولد شده‌اند، بررسی کردند. دانشمندان این مطالعه دریافتند زنانی که به دیابت نوع 1، دیابت نوع 2 و دیابت بارداری مبتلا هستند، در معرض خطر بیشتری از داشتن یک کودک اوتیسم قرار دارند.

این یافته جدید با تحقیقات پیشین مطابقت دارد. تحقیقات قبلی نیز اشاره داشت که زنان مبتلا به دیابت نوع 2 با احتمال تولد نوزادان مبتلا به اختلال اوتیسم مواجه هستند.

دو سال پیش، پژوهشگر ارشد این مطالعه، دکتر آنی شیان و تیم وی کشف کردند زنانی که در هفته 26 بارداری خود مبتلا به دیابت حاملگی هستند، با 42 درصد احتمال بالاتری برای داشتن یک کودک مبتلا به اوتیسم مواجه هستند. محققان در زنانی که بعد از هفته 26 بارداری مبتلا به دیابت بارداری شدند، خطر مشابهی را نیافتند.

دیابت,دیابت بارداری,خانم باردار

دکتر شیان و همکارانش در این مطالعه جدید دریافتند که هر چه یک زن در دوران بارداری زودتر به دیابت مبتلا شود، خطر ابتلای نوزاد وی به اوتیسم افزایش می‌یابد.

محققان نوشتند: این نتایج نشان می‌دهد که شدت دیابت مادران و زمان ابتلای آنان ممکن است با خطر ابتلا به اوتیسم نوزادانشان همراه باشد.

دیابت به عنوان یک بیماری مزمن توصیف شده است که بر چگونگی تبدیل یک ماده غذایی به انرژی در بدن فرد تاثیر می‌گذارد. بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده از مراکز کنترل و پیشگیری بیماری در سال 2017، بیش از 100 میلیون نفر در آمریکا مبتلا به دیابت هستند.

برای زنان، ابتلا به دیابت، خطر ابتلا به حمله قلبی را چهار برابر افزایش می‌دهد. اگر یک زن مبتلا به دیابت هستید و در حال برنامه‌ریزی برای فرزنددار شدن هستید، باید دقت کنید که احتمالا بارداری دشواری خواهید داشت و احتمال سقط جنین می‌رود.

این مطالعه همچنین نشان داد که مادران مبتلا به دیابت نوع 1 در معرض خطر دوبرابری نسبت به مادران غیر دیابتی برای تولد نوزادان اوتیسم هستند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : قند خون را در دوران بارداری با خوردن این گیاه کنترل کنیم

اگر می خواهید بیشتر بدانید : دیابت دوران بارداری سراغ چه کسانی می‌رود؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : اگر باردارید و دیابت دارید، بخوانید!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : مبتلایان به اوتیسم این ویژگی ها را ندارند، اشتباه نکنید!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : اوتیسم چیست و درمان آن 2 آوریل روز جهانی اوتیسمگردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : isna.ir


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X