چین و چروک پوست نشان دهنده چه مشکلات و بیماری هایی است؟
 چین و چروک پوست با افزایش یک مسئله طبیعی است، اما گاهی وجود چین و چروک زیاد بر روی پوست نشان دهنده وجود مشکل و بیماری است که در ادامه به آنها اشاره می شود

 چین و چروک ها و سلامت بدن چه ارتباطی با هم دارند؟

یکی از نشانه های ناخوشایند افزایش سن انسان بروز چین و چروک در پوست است. افراد بسیاری اقدامات مختلف را در راستای مقابله با این شرایط انجام می دهند و بر همین اساس محصولات و اقدامات مراقبت از پوست از محبوبیت بالایی برخوردار شده اند. اما بروز چین و چروک در پوست به ویژه در ناحیه صورت می تواند به مواردی فراتر از پیری پوست اشاره داشته باشد. در ادامه با برخی از آنها بیشتر آشنا می شویم.


ممکن است در معرض خطر بیشتر برای بیماری قلبی قرار داشته باشید

چین و چروک‌های عمیق پیشانی ممکن است یک نشانگر اولیه از آترواسکلروز (سخت شدن سرخرگ ها) باشد که می‌تواند به بیماری قلبی منجر شود. طی یک مطالعه، دانشمندان شرایط بیش از ۳ هزار فرد بزرگسال سالم که در بازه سنی ۳۲ تا ۶۲ سال قرار داشتند را به مدت ۲۰ سال زیر نظر گرفته و دریافتند افرادی با چین و چروک های عمیق در پیشانی نسبت به آنهایی که فاقد چین و چروک بودند، ۱۰ برابر احتمال بیشتری دارد مرگ به واسطه بیماری قلبی را تجربه کنند. چین و چروک‌های پیشانی و آترواسکلروز هر دو با استرس پیوند خورده اند. همچنین، دانشمندان به این نکته اشاره داشتند که رگ‌های خونی در پیشانی ظریف‌تر از دیگر قسمت های بدن هستند، از این رو ممکن است بازتاب دهنده تجمع پلاک باشند که موجب آترواسکلروز در سرخرگ‌ها می‌شود.


ممکن است به فشار خون بالا مبتلا باشید
چین و چروک پوست

نتایج مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳ نشان داد بانوانی که جوان‌تر از سن خود به نظر می‌رسند به طور معمول دارای چین و چروک کمتر در صورت و فشار خون پایین‌تر هستند. این شرایط احتمالا نتیجه ترکیبی از دو چیز است: بانوانی با ظاهر جوان‌تر دارای سیستم عروقی سالم‌تر هستند و از پوست خود بهتر محافظت می‌کنند. افرادی که از پوست خود محافظت می‌کنند، به طور معمول از بدن خود نیز به خوبی محافظت می‌کنند.


شاید یک سبک زندگی سالم را دنبال نمی‌کنید

چین و چروک‌های روی صورت ممکن است نشانه‌ای از زندگی ناسالم شما باشند. پژوهش‌ها نشان داده‌اند افرادی که دارای آسیب‌های پوستی ناشی از قرار گرفتن در معرض خورشید و چین و چروک ها هستند، احتمال بیشتری دارد در فعالیت‌های پر خطر مانند دنبال کردن یک رژیم غذایی ناسالم، عدم انجام ورزش به میزان کافی، و عدم محافظت از خود در برابر نور خورشید درگیر شوند. 


استخوان‌های شما ممکن است ضعیف‌تر باشند

چین و چروک‌های پوست می‌تواند خطر ابتلا به پوکی استخوان را نیز پیش بینی کند. پژوهشگران در دانشگاه ییل طی یک مطالعه چین و چروک های صورت و گردن و تراکم استخوانی ۱۱۴ زن که در دهه چهارم و پنجم زندگی خود قرار داشتند را مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که هرچه چین و چروک ها عمیق‌تر و بدتر باشند، با تراکم استخوانی کمتر در بین شرکت کنندگان پیوند خورده است. پژوهشگران فکر می‌کنند این ارتباط به دلیل آن است که پوست و استخوان هر دو به کلاژن، پروتئینی که تولید آن با افزایش سن کاهش می یابد، وابسته هستند. سطوح کمتر کلاژن می‌تواند به واسطه ژنتیک یا در نتیجه عوامل سبک زندگی شکل بگیرد.


ممکن است با خطر افزایش یافته سرطان پوست مواجه باشید
چین و چروک پوست صورت

چین و چروک‌های پوست به ویژه روی گونه‌ها می‌تواند نشانه‌ای از خطر افزایش یافته سرطان پوست باشد. مطالعات نشان داده‌اند که قرار گرفتن در معرض پرتوهای فرابنفش خورشید هنگام رانندگی موجب می‌شود تا افراد در سمت چپ صورت خود با چین و چروک مواجه شوند.


استرس دارید

برخی افراد هنگام خندیدن از عضلات بسیاری در صورت خود استفاده می‌کنند که می‌تواند به بروز چین و چروک‌ها نیز منجر شود. اما چین و چروک‌های پیشانی و خطوط بین دو ابرو می‌تواند نشانه‌ای از استرس زیاد نیز باشد. استرس سطوح هورمون کورتیزول را افزایش می‌دهد که می‌تواند افزایش خطر چاقی، فشار خون بالا، و دیابت را در پی داشته باشد.


زمانی زیادی را صرف تماشای دستگاه‌های خود می‌کنید

طی سال‌های اخیر افراد جوان بسیاری برای بهبود خطوط بین ابروهای خود به متخصصان پوست مراجعه می کنند. یکی از دلایل بروز چنین خطوطی آن است که امروزه هرچه بیشتر بر دستگاه‌های مختلف مانند گوشی های هوشمند، رایانه ها، تلویزیون ها و غیره تمرکز می‌کنیم.


بیشتر بدانید : دلایل چین و چروک پوست که هیچ ربطی به افزایش سن ندارد!!!

بیشتر بدانید : چگونه مانع ایجاد چین و چروک در پوست صورت شویم؟

بیشتر بدانید : چین و چروک را با روش های فوق العاده خانگی از بین ببرید


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : asriran.com