تلفن‌های موبایل یكی از اجزائ ارتباطات نوین‌ هستند و در برخی از نقاط دنیا بیشترین استفاده را دارند و بیشتر از هر وسیله دیگری در دسترس هستند. در.....
 

اثرات زیان آور موبایل‌ها( تلفن‌های همراه )

تلفن‌های موبایل یكی از اجزائ ارتباطات نوین‌ هستند و در برخی از نقاط دنیا بیشترین استفاده را دارند و بیشتر از هر وسیله دیگری در دسترس هستند .

در حقیقت موبایل‌هاطرفداران بسیار‌ی دارند چرا كه به مردم اجازه می‌دهند كه ارتباط خود را حتی در حال راه رفتن، با دیگران داشته‌باشند .

استفاده از تلفن موبایل ( همراه )

در حال حاضر بیشتر از نیمی‌ از جمعیت بسیاری از كشورها از تلفن‌های همراه استفاده می‌كنند و خرید و فروش آنها به سرعت رشد كرده است .

با افزایش تعداد موبایل‌ها، باید ایستگاه‌های بیشتری در سطح هر كشوری نصب شود .

در اوایل سال 2000 در حدود 20.000 ایستگاه آنتن موبایل در انگلستان وجود داشت و 82.000ایستگاه در آمریكا.

این تعداد زیاد و رشد سریع تلفن‌های همراه بسیاری را بر آن داشت كه تحقیقاتی را در مورد اثرات این امواج بر سلامت انسان انجام دهند .

در مورد امواج موبایل بسیاری از موارد باید رعایت شود اول اینكه فركانس آنها باید بین 800 تا 1800 مگاهرتز باشد. این امواج به‌ هیچوجه نباید با محدوده تشعشعات یونیزه‌كننده مانند اشعه ایكس یا گاما تداخل داشته‌باشند .

اگرچه میزان اشعه‌ای كه ‌هر انسانی از دستگاه موبایل خود دریافت می‌كند بسیار بیشتر از اشعه ناشی از یك ایستگاه زمینی موبایل است اما تشعشع ناشی از یك ایستگاه‌زمینی به صورت دائم توسط انسان دریافت می‌شود .

موبایل‌ها انتقال، دهنده‌های امواج رادیویی كم قدرتی هستند و بیشترین انرژی امواجی كه منتشر می‌كنند در حدود 0.2 تا 0.6 وات است. سایر وسایل ارتباطی مانند واكی تاكی‌ها در حدود 10 وات و یا بیشتر، امواج را منتشر می‌كنند .

با افزایش فاصله از دستگاه، توان امواج رادیویی به سرعت كم می‌شود .

بنابراین میزان امواجی كه از فاصله ده سانتیمتری ( استفاده از "hands free")  هر فردی دریافت می‌كند بسیار كمتر از امواجی است كه با تماس مستقیم با موبایل دریافت می‌كند .

ایستگاه‌های زمینی تلفن‌همراه : این ایستگاهها بسته به وسعت منطقه‌ای كه برای سرویس‌دهی به آن طراحی شده‌اند امواجی با قدرت كم تا حدود 100 وات را منتشر می‌كنند. آنتن‌های ایستگاه‌های زمینی قطری در حدود 20 تا 30 سانتیمتر دارند و با طول حدودی یك متر بر بالای ساختمانهایی كه بین پانزده تا پنجاه متر از زمین ارتفاع دارند قرار می‌گیرند .

به خاطر انتشار عمودی امواج از این آنتنها و فاصله آنها از زمین، امواجی كه از آنها به سطح زمین می‌رسد در عمل بسیار ناچیز است. اما از فاصله 2 تا 5 متری باید از قرار گرفتن افراد در نزدیك این آنتنها با نصب نرده، جلوگیری كرد.

اثرات امواج موبایل بر سلامتی :

این امواج توسط بافتهای بدن جذب می‌شوند و بسته به فركانس آنها و فاصله آنها از بدن اثرات مختلفی را بر بافتهای موجودات زنده می‌گذارند. این امواج می‌توانند در بافتهای بدن موجودات زنده ایجاد حرارت كنند.

تحقیقات زیادی درمورد اثرات این امواج بر روی بدن موجودات زنده انجام شده است كه به طور خلاصه از این قرار است :

سرطانها :

تحقیقات اخیر نشان داده است كه متاسفانه امواج ناشی از تلفن‌ همراه می‌توانند برخی سرطانها را ایجاد یا بدتر كنند.

تحقیقات بسیاری نشان داده است كه امواج موبایل در موجودات زنده می‌تواند باعث ایجاد یا بدتر شدن سرطانهای مغزی شوند .

در سال 1997 مشخص شد كه امواج موبایل می‌توانند در موشها لنفومها ( نوعی سرطان دستگاه ایمنی ) را گسترش دهند .

تحقیقی كه اخیراً انجام شده‌است نشان داده‌است كه استفاده از تلفن ‌همراه ریسك بروز ملانوما (‌نوعی سرطان عمدتا پوستی در انسان ) را افزایش می‌دهد .

تحقیقات اخیر در سوئد نشان داد كه میزان بروز نورومای آكوستیك ( نوعی تومور مغزی ) در كسانی كه از موبایل استفاده می‌كنند نسبت به كسانی كه از موبایل استفاده نمی‌كنند تا دو برابر افزایش داشته است.

سازمان بهداشت جهانی یك تحقیق گسترده را در ده كشور جهان انجام داد و در سال 2003 مشخص شد كه بین استفاده از تلفن‌های همراه و سرطانهای سر و گردن ارتباط وجود دارد.

 
 تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ ـ دكتر حامد تركمان
اختصاصی سیمرغ    www.seemorgh.com/health
 
 مطالب پیشنهادی:
موبایل و عدم امنیت کودکان
سرطان سینه
پروستات