در هنگام ضربه خوردن به بینی از چشم ها اشک خارج می شود، علت آن را در ادامه این مطلب بیان می کنیم.

چرا ضربه زدن به بینی باعث ترشح اشک می شود

دلیل اصلی ترشح اشک پس از برخورد ضربه با بینی، وجود ارتباط بین اعصاب تحریک‌کننده غدد اشکی در مخاط بینی و چشم است که هم‌زمان با بروز ضربه به بینی به غدد اشکی دستور ترشح داده و مخاط بینی را مرطوب می‌کند.

حتماً تاکنون با این موضوع برخورد داشته‌اید که بینی یک عضو بسیار حساس بوده و هر نوع برخورد با آن می‌تواند دردناک بوده و معمولاً همراه با جاری شدن بی‌اراده اشک است. این حساسیت به حدی است که حتی تماس شی خارجی با مخاط بینی یا حتی کندن یک مو از سطح درونی بینی نیز منجر به جاری شدن اشک می‌شود. حال این سؤال مطرح است که چه ارتباطی بین بینی و غدد ترشح اشک وجود دارد که موجب شده هر نوع تماس و تحریک بینی منجر به واکنش نشان دادن غدد اشکی و جاری شدن اشک شود؟

چرا ضربه زدن به بینی باعث ترشح اشک می شود؟

اعصاب حسی در منطقه صورت بسیار متمرکز هستند و زمانی که به بینی شما ضربه‌ای وارد می‌شود، غدد ترشح اشک تحریک‌شده و هم‌زمان با ترشح در مجاری داخلی بینی، از چشم‌ها اشک خارج می‌شود. در حقیقت این موضوع یک فرایند طبیعی و تا حدی دفاعی برای بدن انسان محسوب می‌شود که به‌این‌ترتیب می‌تواند از بافت‌های مخاطی داخل بینی محافظت کند.

در پاسخ به این سؤال باید در نظر داشت که بینی دارای بافتی بسیار نرم و حساس است و مجاری تنفسی و لوله‌های بینی از داخل به غدد ترشح‌کننده اشک، مرتبط هستند. این موضوع به‌طور طبیعی به اشک یا همان مایع lacrimal اجازه می‌دهد در داخل محیط بینی ترشح کرده و جاری شوند که این مسئله در بسیاری از موارد برای بدن ضروری و موردنیاز است. اما وقتی‌که میزان این مایع در بینی کافی است، جریان اشک می‌تواند مسیر تخلیه طبیعی را مسدود کند، به‌طوری‌که اشک‌هایی که تولید می‌شوند جایی برای رفتن ندارند.

از سوی دیگر اعصاب حسی در منطقه صورت بسیار متمرکز هستند و زمانی که به بینی شما ضربه‌ای وارد می‌شود، غدد ترشح اشک تحریک‌شده و هم‌زمان با ترشح در مجاری داخلی بینی، از چشم‌ها اشک خارج می‌شود. در حقیقت این موضوع یک فرایند طبیعی و تا حدی دفاعی برای بدن انسان محسوب می‌شود که به‌این‌ترتیب می‌تواند از بافت‌های مخاطی داخل بینی محافظت کند.گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : sinapress.ir


 
 
 

 
X